GSS AFFI | E - Devlet | Sorgulama | Hesaplama | SGK

GSS AFFI

GSS AFFI

SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı gibi kurumlara bağlı olmayan kişiler hem emeklilik haklarından hem de sağlık hizmetlerinden faydalanamazlar. Bu yüzden geçtiğimiz yıllarda oluşan GSS ile birlikte kurumlara bağlı olmayan kişilerin de sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi sağlanmıştır. Yalnız bu kişilerden gelir testi yaptırmaları istenmiş, yaptırmasalar bile prim borcu işlenip kişilerin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için bu borcu veya primleri ödemeleri istenmiştir.

GSS sisteminden yani Genel Sağlık Sigortası sisteminden faydalanmak isteyen kişilerden öncelikle başvuru şartı istenmektedir. Daha sonra kişiler gelir testi yaptırmalıdır. Kişi gelir testini yaptırdıktan sonra ödenmesi gereken prim miktarı belirlenir ve kişi sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için bu primleri ödemek zorundadır. GSS sistemi kapsamında olmasına rağmen primlerini ödemeyen ve borçlu görünen kişiler için bu yazımızda GSS affı konusuna değineceğiz.

GSS Affı Nedir?

Genel Sağlık Sigortası yani GSS kapsamında olacak kişiler gelir testini yaptırırken durumlarının kötü olduğunu kanıtlayıp primleri ödemeyecek durumda ise primleri devlet öder. Prim ödemeye zorunlu olan kişiler primlerini ödemedikleri takdirde borçlu olurlar. Borçlu olan kişiler borçlarını GSS affı ile kapatabilecek. GSS affı ile Genel Sağlık Sigortası kapsamında prim borcu olan kişiler borçlarından kurtulabilecek. Yeni dönem ile GSS prim borcu olan kişiler Torba Yasadan gelecek GSS affı haberlerini beklemektedir. Torba yasa ile GSS affı müjdesi beklenmektedir. Dileriz ki Torba Yasa ile GSS prim borcu olup bu borcu ödemeyecek olan kişiler için GSS affı çıkar ve insanlarımız sağlık güvencesi kapsamında olabilir.Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.