ÇOCUK PARASI NEREDEN ALINIR | E-Devlet

ÇOCUK YARDIMI NEREDEN ALINIR?

Sigortalı çalışmakta olan bireylere devlet az bir miktarda da olsa çocuk parası imkanı sunmaktadır. Bu parayı alabilmek için 0-18 yaş arası çocuk sahibi olunması gerekmektedir. Çocuk parası her ay bu kapsamda yer alan bireylerin maaşlarına yatırılmaktadır. İlk olarak bilinmesi gereken şey çocuk parası almak için sigortaya bağlı olarak çalışmak gerekmektedir. Bu ödeneği öz evlatlarınız için alabileceğiniz gibi evlatlık olan çocuklarınız içinde alabilirsiniz.

Bu ödenek yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir. 0-6 yaş ve 6-18 yaş arası çocuklarınız için alacağınız ödenek farklılık göstermektedir. Çocuk yardımı almak istiyorsanız yerine getirilmesi gereken şartlar şunlardır;

  • İlk şart olarak sigortada çalışıyor olmanız gerekmektedir.
  • Daha sonra ise çocuk sahibi olduğunuz bildirmeniz yeterlidir.

Bu şartları yerine getiriyorsanız çocuk yardımı ödeneğinde yararlanabilirsiniz. 2014 yılı verilerine göre çocuk yardımı miktarları şöyledir.

  • İlköğretimde okuyan erkek çocuklarına aylık kişi başına 30 TL, kız çocuklarına ise aylık kişi başına 35 TL’dir.
  • Ortaöğretimde okuyan erkek çocuklarına aylık kişi başı 45 TL, kız çocuklarına ise aylık kişi başına 55 TL ödenek yatırılmaktadır.

Bu şartları yerine getiren vatandaşlar çocuk yardımı nereden alınır sorusuna cevap bulabilir ve SGK‘ ya başvuruda bulunarak çocuk parası alabilirler.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.