Devlet Destekli

Aile Durum Bildirimi Nasıl Yapılır? 2024 Form Doldurma Adımları

Aile Durum Bildirimi Formu Nereden Alınır? Aile Bildirim Formu Nasıl Doldurulur? Aile Durum Bildirimi Formu Nereye Teslim Edilir? e-Devlet Sistemi Üzerinden Aile Bildirimi Yapılabilir mi? e-Devlet Aile Durum Bildirimi Nasıl Yapılır? KAPBİS Ne Anlama Gelmektedir? e-Devlet Çağrı Merkezi İletişim Bilgisi Nedir? gibi detaylar yazımızda...

Aile Durum Bildirimi Nasıl Yapılır? Form Doldurma Adımları; Ülkemiz sosyal devlet anlayışı gereği zor durumda olan pek çok bireye yardım eli uzatmaktadır. Bu yardımlardan faydalanmak isteyen bireylerden de bazı belgeler istenmektedir. Aile durum bildirimi, aile yardımlarından faydalanmak isteyen kişiler için oldukça önemli. Çünkü ebeveyn ve çocuk bilgilerinin, yani kısacası aile fertlerine dair bilgilerin, açıkça yer aldığı aile durum bildirim formu; çocuk yardımlarından faydalanmak isteyenlerin mutlaka sunması gereken bir belge. Genellikle işe giriş esnasında sunulan aile bildirimi formu zaman içerisinde oluşan değişiklikler doğrultusunda yenilenebiliyor.

Peki, bu aile durum belgesi nereden ve nasıl temin edilebiliyor? Bizler sizin için bu sorunun cevabını araştırdık ve detayları bu yazımızda topladık. Siz de hazırladığımız bu rehberi inceleyerek aile beyan formu temini hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

İlk olarak yazı boyunca bahsedeceğimiz konu başlıklarını sıralayalım:

 • Aile durum bildirimi nereden alınır?
 • Aile durum bildirimi nasıl doldurulur?
 • Aile geçim indirimi formu nereye teslim edilir?
 • Aile durum bildirimi e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilir mi?

Konuları kısaca özetlediğimize göre detaylara geçebiliriz. İlk olarak aile yardımları ve AGİ formu nereden alınır, ona bakalım.

Aile Hekimim Kim? Aile Hekimi Sorgulama (3 Farklı Yöntem İle)

Aile Durum Bildirimi Formu Nereden Alınır?

Eğer yeni bir işe başlayacaksanız, iş yeriniz sizden aile yardım bildirimi formu isteyebilir. Bu aşamada bu belgenin ne olduğunu bilmeyen kişilerin aklına “Aile durum bildirimi nedir?” sorusu gelebilir. Şöyle açıklayalım: Aile durumunu bildirir belge olarak da adlandırılan bu form, kişinin hanesindeki diğer aile fertlerine dair bilgileri içerir. Çocuk sayısı, eşin çalışma ve iş durumu gibi önemli bilgilerin yer aldığı bu form, hem çocuk ve aile yardımlarının alınabilmesi için hem de AGİ miktarının doğru hesaplanabilmesi için gereklidir. Yani aslında bu belgeye aile yardımı ve asgari geçim indirimi formu da diyebiliriz. Peki, bu formu nereden alacağız? 

Aile durum bildirimi formu için herhangi bir kuruma gitmenize gerek yok. Bu form internette bulunabilir.

Siz de bölümün sonunda yer alan linkten aile durum bildirimi örneği olarak sunduğumuz belgeyi inceleyebilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Çıktısını aldığınız formu doldurduktan sonra teslim edebilirsiniz. 

Çocuk yardımı ve AGİ aile durum bildirimi formuna nasıl ulaşabileceğimizi öğrendik. Şimdi bu form nasıl doldurulur, ona bakalım.

aile-yardimi.jpg (652×339)

Aile durum bildirim formu için TIKLAYINIZ!

Aile Gelir Belgesi Nereden Alınır?

Aile Bildirim Formu Nasıl Doldurulur?

Bu formu doldurmak oldukça basit. Fakat herhangi bir hataya yer vermemek adına biz adım adım ilerleyerek size tüm detayları göstermek istiyoruz.

 • İlk olarak formun en üstündeki “Bildirimi Verenin” bölümünü doldurmalısınız. Burada form kimin adına düzenleniyorsa onun; TC kimlik numarası, görevi ve ad-soyad bilgileri yazılmalı ve medeni hali işaretlenmelidir. 
 • Formun bundan sonraki kısmı, medeni hali “Evli” olan kişiler içindir. Bekar çalışanlar herhangi bir eş ya da çocuk yardımı alma durumunda olmadığı için formun devamı doldurmazlar.
 • Evli çalışanlarınsa ilk olarak eşlerinin durumlarını bildiren kısmı doldurmaları gerekir. Burada eşin çalışıp çalışmadığına dair kutucukların bulunduğu kısım mutlaka doğru bir şekilde doldurulmalıdır.
 • Formun son aşamasındaki listeyse, çalışan kişinin bakmakla yükümlü olduğunu çocuklarının bilgilerini içermelidir. Bu kısmında en doğru şekilde doldurulması gerekir. 
 • En sona belgeyi düzenleyen kişinin adı soyadı yazılır, tarih atılır ve belge imzalanır. Böylece belge teslime hazır hale getirilir.

Bu adımlarla beraber aile yardımı bildirimi nasıl doldurulur sorusuna da yanıt vermiş olduk. Şimdi gelin, hazırlanan formun teslim aşamasına geçelim.

Aile Durum Bildirimi Formu Nereye Teslim Edilir?

Hazırladığınız aile bildirim formunu işe giriş evraklarınızla beraber çalıştığınız şirket ya da kuruma teslim etmeniz gerekiyor. Bu aşamada bazı kişilerin kafasında karışıklıklar oluşabiliyor. AGİ ve yardımlarla ilgili bir belge olduğu için bazı vatandaşlar aile geçim bildirim formunun Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine teslim edilmesi gerektiğini düşünebiliyor. Fakat böyle bir uygulama yok. Söz konusu evrak çalışılan kuruma ibraz edilmeli. 

Belgenin nereye teslim edileceğini de öğrendik. Şimdi birçok kişi tarafından merak edilen e-Devletten aile bildirimi yapılıyor mu konusuna geçelim.

e-Devlet Sistemi Üzerinden Aile Bildirimi Yapılabilir mi?

Bildiğiniz gibi e-Devlet kapısı birçok işlemi uzaktan halletme imkanı sunduğu için çokça kullanılıyor. Haliyle birçok kişi aile durum bildirimi için de e-Devlet sistemini kullanıp kullanamayacağını merak ediyor. 

e-Devlet üzerinden aile durum bildiriminde bulunmak mümkün. Fakat bu yalnızca KPHYS modülü üzerinden maaş alan kişiler için geçerli. Yani devlete bağlı kurumlarda; kadrolu memur, sözleşmeli ya da ücretli personel olarak çalışan kişiler için geçerli.

Bu konuyu daha iyi anlamak adına örneklerle de açıklayalım:

 • Aile durum bildirimi MEB tarafına iletilecekse, bu işlemler için e-Devlet sistemi kullanılabiliyor. Öğretmenler kadrolu da olsa sözleşmeli de olsa e-Devlet sistemine giriş yaparak aile durum bildirim formunu online olarak doldurabiliyor.
 • Fakat özel sektörde çalışan ve kamu kurumlarına bağlı olmayan kişilerin, formu elden teslim etmesi gerekiyor. Yani eğer kamuya bağlı bir şirkette çalışmıyorsanız, aile bildirim formunu bundan önceki bölümlerde açıkladığımız şekilde almalısınız.

Görüldüğü gibi devlet kurumlarına bağlı çalışanlar ilgili form için online sistemleri kullanabiliyorlar. Peki, e-Devlet üzerinden aile durum bildirimi formu nasıl alınıyor, şimdi de ona bakalım.

e-Devlet Aile Durum Bildirimi Nasıl Yapılır?

Eğer kamu personeliyseniz, e-Devlet paneli üzerinden aile bildirim formunu doldurabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde:

 • İlk olarak bölüm sonunda verilen linke tıklayın ve e-Devlet sisteminin ilgili sayfasını ziyaret edin.
qwedgfek0vkbvhsq6nvawgfo5h1x1yidzqvtt2fb
 • Açılan ekranda “Kimliğimi Şimdi Doğrula” yazısına tıklayarak giriş sayfasına gidin.
edevlet
 • Giriş sayfasında TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek şifre satın alabilirsiniz. Dilerseniz alternatif giriş yöntemlerini de kullanabilirsiniz.
aile bildirimi
 • Giriş yaptıktan sonra sistem sizi bir geçiş sayfasına yönlendirecek. Orada “Uygulamaya Git” yazısına tıklayın.
aile bildirimi formu
 • Aile bildirimi formu karşınıza çıkacak. Burada ilk olarak “Bildirimi Veren Çalışanın” kısmındaki personel bilgileri bölümünü doldurun.
aile bildirimi formu es
 • Daha sonra formun alt tarafında yer alan “Bildirimler” kısmına gelin. Burada “Eş Bilgisi”, “Çocuk Bilgisi”, “Bakmakla Yükümlü Olduğu Anne-Baba-Torun Bilgisi” seçeneklerini göreceksiniz. Bu seçeneklerden birine tıkladığınızda alt tarafta bilgileri girebileceğiniz bir satır çıkacak. Bu satırları sırasıyla doldurarak formu tamamlayabilirsiniz.
aile bildirimi formu kayit
 • Son aşamada formun orta kısmında yer alan “Kaydet” yazısına tıklayın. Form kaydedildikten sonra “Mutemete Gönder” butonu da aktifleşecektir. Formdaki tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz olduğundan emin olduğunuzda “Mutemete Gönder” yazısına tıklayabilirsiniz.

e-Devlet kapısının “Kamu Personeli Aile Bilgileri Bildirim Sistemi” sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Aile durum bildirimi formunun temin edilmesi ve doldurulmasıyla ilgili tüm detayları inceledik. Son olarak anlattıklarımızı toparlayalım ve kısaca özetleyelim:

 • Aile durum bildirimi formu AGİ ve aile yardımları için gereklidir ve işveren kurum ya da firmaya teslim edilmesi gerekir.
 • Aile durum bildirimi formu internetten temin edilebilir. Dikkatli bir şekilde doldurulan form elden teslim edilebilir.
 • Kamu personelleri aile durum bildirimlerini online olarak e-Devlet sistemi üzerinden yapabilir.

Siz aile durum bildirim formunun elden teslim edilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirleriniz bizlerle ve diğer okuyucularımızla paylaşmak isterseniz, yorumlar kanalımızı kullanabilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız yazılardan haberdar olmak isterseniz, Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz. Her türlü görüş ve önerilerinizi iletişim sayfamızdan ya da yorumlardan bizlere iletebilirsiniz.

PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bebek Bez ve Mama Para Yardımı Nasıl Alınır?

Eşi Çalışan Memur Aile Yardımı Alabilir mi?

 

KAPBİS Ne Anlama Gelmektedir?

Kamu Personeli Aile Bilgileri Bildirim Sistemi demektir.

e-Devlet Çağrı Merkezi İletişim Bilgisi Nedir?

ALO 160 üzerinden bilgilendirme sağlayabilmektesiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Ben Beşbucuk sene ceza evi yatıp çıktım kalp hastasıyım tansiyon hastasıyım evim kira hastasıyım evim kira işaariyor bana işbulamiyorum bana vede aileme yardım cı olmanızı istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu