SGK - SSK

Aile Hekimimden Nasıl Randevu Alabilirim? 2024 Sağlık Ocağı Randevu Alma

Aile Hekimimden Nasıl Randevu Alabilirim? Sağlık Ocağı Randevu Alma, Aile Hekimi Randevu Alma e-Devlet, MHRS Aile Hekimi Randevusu Alma, Aile Hekiminden Randevu Alma, Aile Hekimi Randevu Sistemi Nedir ve daha fazlası yazımızda...

Aile Hekimimden Nasıl Randevu Alabilirim? Sağlık Ocağı Randevu Alma; Sağlık hizmeti almak için ilk olarak aile hekimimize gideriz. Peki Aile Hekimi Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır? Aile Hekimi Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen dijital entegrasyonla birlikte hayatımıza giren Merkezi Hekim Randevu Sistemi ya da kısa adıyla MHRS, vatandaşların hastane veya sağlık ocağına gitmesine gerek kalmadan randevu alabilmesine olanak tanıyor. İnternet üzerinden ya da çağrı merkezi aracılığıyla aile hekimi ya da poliklinik randevusu almaya imkan tanıyan MHRS adlı sistem sayesinde vatandaşların hastanede sıra beklemesine gerek kalmıyor. Beklenmedik bir durum meydana gelmediği sürece vatandaşlar, randevu oluşturdukları saatte doktorlarıyla iletişime geçebiliyor ve sıra beklemek gibi problemlerle karşılaşmadan işlemlerini tamamlayabiliyor.

MHRS üzerinden oluşturulan randevular vatandaşlara belirli tarihler içerisinde hatırlatılıyor. Bir vatandaş randevuyu oluşturduktan sonra randevu vaktine belli bir süre kala sisteme kaydetmiş olduğu e-posta ya da cep telefonu numarası gibi iletişim kanalları aracılığıyla randevuyla ilgili hatırlatma mesajları alıyor. Bu sayede bir anlık unutkanlık ya da tarih ve saati yanlış hatırlama gibi problemlere karşın MHRS adlı sistem vatandaşları ikaz ediyor ve randevu vaktinin kaçırılmasının önüne geçiyor. Ayrıca sistem üzerinden randevuyu iptal edip yeni bir tarih ya da saat belirlemek de mümkün. Dolayısıyla randevu aldıktan sonra randevu vaktiyle çakışan başka bir programı olan vatandaşlar, randevularını son derece hızlı ve güvenli bir şekilde iptal edip başka bir tarih ve saat için yeni randevu oluşturabilirler.

Aile Hekimi Nasıl Sorgulanır? Tıkla Öğren!

Aile Hekimi Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Aile hekiminizden randevu almak için üç farklı yöntemden birini tercih edebilirsiniz. Günümüzde çağrı merkezi aracılığıyla sağlık ocağı randevusu alınabildiği gibi aynı zamanda MHRS’nin resmi web sitesi veya e-Devlet sistemi üzerinden de randevu işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

Telefon ile aile hekiminden randevu alma

Sağlık Bakanlığının Merkezi Hekim Randevu Sistemi adını verdiği MHRS üzerinden çağrı merkezi aracılığıyla randevu almak için ALO 182 hattını aramanız gerekir. Çağrı merkezini aradıktan sonra yetkili personel sizden T.C. kimlik numarası, isim ve soyisim gibi bilgiler isteyecek ve randevu yeri, tarihi, saati gibi detayları belirleyip randevunuzu oluşturacaktır.

MHRS sitesinden giriş yaparak randevu alma

Çağrı merkezine kıyasla çok daha hızlı ve basit bir şekilde MHRS sisteminden de randevu alabilirsiniz.

 • Bunun için öncelikle bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayıp MHRS’nin resmi web sitesini açın.

 • MHRS randevu işlemine başlamak için sayfanın sağ tarafında yer alan kırmızı renkli butonun içerisindeki “randevu al” yazısına tıklayın.

l8vdjpr90byesrmtpmp7z9z9w1ive5q4j0yiehjq.jpeg

 • Karşınıza çıkan giriş ekranında ilgili bölümlere T.C. kimlik numaranızı ve MHRS şifrenizi yazıp “giriş” butonuna tıklamanız gerekiyor.
 • Eğer şifrenizi unuttuysanız “hatırlamıyorum” yazısına tıklayarak şifre yenileme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Diğer taraftan henüz MHRS sistemine üye olmadıysanız sisteme üye olup randevu almak için en altta yer alan “üye ol” butonuna tıklayın.

otssxnr9kdl2txjqeg2ofd69z6wfraxmvfwlwxx3.jpeg

 • Yeni üye kaydı bölümünde ilgili boşluklara T.C. kimlik numaranızı, adınızı, soyadınızı, cinsiyetinizi, doğum tarihinizi, doğum yerinizi, anne ve babanızın adını girip “üyelik ve gizlilik politikasını okudum ve kabul ediyorum” seçeneğini işaretleyerek “sonraki” butonuna basın.
 • İkinci aşamada iletişim, üçüncü aşamada ise güvenlik bilgilerinizi yazarak üyeliğinizi oluşturabilir ve sisteme giriş yapabilirsiniz.

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra direkt olarak karşınıza aile hekiminden randevu alma bölümü gelecektir. Bu bölümde randevu tarihini seçtikten sonra saatlere bakabilirsiniz. Yeşil renkli saatler randevuya müsait zamanları temsil eder, size uygun olan bir saatin üstüne tıklayıp randevu işlemine devam edebilirsiniz.

sk3j6l5uelfcppcc8looyzomj2pepq9h0ulekgr4.jpeg

 • Saatinizi de seçtikten sonra karşınıza “randevu onay” ekranı çıkar. Bu ekrandan randevunuza ve şahsınıza ilişkin bilgileri kontrol etmeniz ve her şeyin doğru olması halinde randevuyu oluşturmak için “randevuyu kaydet” yazısına tıklamanız gerekir.
 • Bu işlemin ardından randevunuz oluşmuş olacaktır.
 • Eğer randevu tarihini değiştirmek ya da başka bir sebeple randevuyu iptal etmek isterseniz “randevu geçmişi” bölümüne giderek randevunuzun yer aldığı satırın sağ tarafında kalan “iptal” seçeneğine tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

 

e-Devlet sisteminden aile hekimi randevusu alma

 • Turkiye.gov.tr adresinde faaliyetlerini sürdüren e-Devlet sistemini kullanarak aile hekiminden randevu almak için öncelikle bu bölümün en altında paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklayın.

 • Sağlık Bakanlığı tarafından e-Devlet ile merkezi hekim randevu sisteminin entegre edilmesiyle kullanılmaya başlanan bu yöntemle giriş yapmak için öncelikle “kimliğimi şimdi doğrula” yazısına tıklayıp giriş ekranına geçin.

 • İlgili boşluklara sırasıyla T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi yazın. Daha sonra “sisteme giriş yap” yazısının bulunduğu mavi renkli butona tıklayın.
 • e-Devlet parolanızı henüz almadıysanız size yakın konumdaki herhangi bir PTT merkezine gidip yetkili kişiye kimlik kartınızı göstermek koşuluyla parolanızın içinde yazılı olduğu zarfı satın alabilirsiniz.
 • Eğer şifrenizi hatırlamıyorsanız şifreyi sıfırlamak için “şifremi unuttum” yazısına tıklayın ve sizden istenen kimlik bilgileri, bir yakınınıza ait T.C. kimlik numarası gibi bilgileri girdikten sonra cep telefonu numaranıza gönderilen güvenlik kodunu girerek yeni bir şifre oluşturun. Sistemde tanımlı bir cep telefonu numaranız bulunmuyorsa tekrar PTT ofislerinden herhangi birine giderek şifrenizin yazılı olduğu zarfı satın almanız gerekir.
 • Ayrıca e-Devlet parolası dışındaki alternatif yöntemleri kullanarak da e-Devlet sistemine giriş yapmanız mümkündür. Giriş ekranında gördüğünüz internet bankacılığı, mobil imza, elektronik imza ya da TC kimlik kartı opsiyonlarından herhangi birini tercih edip sisteme giriş yapabilirsiniz.

 • e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra MHRS sistemine gitmek için “uygulamaya git” yazısına tıklamanız gerekir.

 • Bu aşamada kimlik doğrulama işlemi için e-Devlet sistemindeki temel bilgilerinizin ve iletişim bilgilerinizin MHRS sistemiyle paylaşılmasını onaylamanız gerekir. Bunun için karşınıza çıkan sayfadaki “onayla” butonuna tıklayıp işleme devam edin.

 • Karşınıza çıkan uyarı ekranını okuduktan sonra “daha sonra hatırlat” ya da “okudum tekrar hatırlatma” seçeneklerinden birine tıklayın.

r0dsqztooe1rezponrjjummj3nzpbsgfjh07iiqk.jpeg

 • Bu noktadan sonrası bir üst başlıkta anlatılanlarla benzer şekilde işleyecektir. Sağ taraftan tarih ve saati belirledikten sonra randevu oluşturma işleminizi tamamlayabilirsiniz. Randevu tarihi ve saati geldiğinde kimlik belgenizle birlikte sağlık ocağına gitmeniz yeterli olacaktır.

e-Devlet sistemiyle giriş yaparak randevu almak için TIKLAYINIZ

Aile Hekimi Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Aile hekiminizi öğrenmek için ikamet ettiğiniz mahallenin sağlık ocağına gidip yetkili personele danışabileceğiniz gibi ALO 182 çağrı merkezini arayabilir ya da yukarıda anlatılan yöntemlerden herhangi birisini tercih ederek MHRS sistemine giriş yapabilirsiniz.

2xeb19f6pye0wmd8fa8uq6z88fgbhew5hsi8m885.jpeg

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra sağ tarafta yer alan “aile hekimi randevu arama” bölümünün hemen altında aile hekiminizin ismi ve hangi birimde yer aldığı yazmaktadır.

Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar? (Güncel Aile Sağlığı Merkezi Maaşları)

Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir? Tıkla Öğren!

Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar?

 

Sağlık Ocağına Randevusuz Gidilir mi?

Evet.

Sağlık Ocağına Sağlık Raporu Çıkartılır mı?

Evet.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. aile hekimi muayene tıkladığım halde hiç birşey olmuyor bi türlü nedenini anlamadim neyi yanlış yapıyorum çok acil yardim rica edicem 🙁

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu