Nedir

ALO 170 Nedir? 2024 Başvuru Takip, ALO 170 Çalışma Saatleri

ALO 170 Nedir? Başvuru Takip 2024 Çalışma Saatleri, SGK 170 Başvuru Takip, ALO 170 Çalışma Saatleri, ALO 170 Ücretli mi? ALO 170 Sorgulama, ALO 170 Mesaj Gönderme ve daha fazlası yazımızda...

ALO 170 Nedir? Başvuru Takip 2024 Çalışma Saatleri; Son zamanlarda sıkça aranılan ve kaliteli hizmet sağlayan kanallardan biri de ALO 170 dir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan ALO 170, 25 Kasım 2010’dan itibaren vatandaşların hizmetine sunulmuş bir canlı destek hattıdır. Bu iletişim hattı; vatandaşların özellikle iş yaşamlarında mağdur edilmelerini önlemek için kurulmuştur.

Bilgi, şikayet, ihbar ve çözüm için tasarlanan bu hizmet vatandaşları; sosyal hakları, İş Kanunu, karşılaşabilecekleri durumlarda izlemeleri gereken yasal süreçler hakkında bilgilendirmeyi amaçlar. Peki, bu hizmetten vatandaş nasıl faydalanacak? Bu hizmetten yararlanmak isteyen vatandaşların; ALO 170’in hangi saatler arasında çalıştığından ücretli ya da ücretsiz bir uygulama olup olmadığına ve hatta yapılan şikayetlere çözüm bulunup bulunamadığına kadar birçok alanda bilgilendirilmeye ihtiyacı var.

ALO 170 Nedir?

ALO 170, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmet ve sorumluluk alanlarına giren her konuda vatandaşların sorduğu sorulara cevap vermek, ilgili konularda vatandaşı doğru yönlendirmek ve sorun yaşadıkları alanlarda çözüm sunmak için oluşturulmuş bir telefon hattı hizmet uygulamasıdır.

Ülkemizde, çalışma hayatında yer alan bireylerin hakları ile alakalı işverenler tarafından gerçekleştirilen ihmaller söz konusu.

İş Kanunu’na aykırı çalıştırılan bu insanlar, insani şartların dışında mesai saatlerine maruz bırakılıp ücretlerini alamıyor ve çalışmaya duydukları ihtiyaçtan dolayı da sosyal güvencesiz bir şekilde çalışmaya devam etmek zorunda bırakılıyorlar. ALO 170, bu şekilde kayıt dışı istihdam edilen bireyler başta olmak üzere, işverenler tarafından hakları gasp edilen çalışanlara yönelik hizmet vermek için oluşturulmuş, 7 yıllık teknik hazırlığın ardından 25 Kasım 2010’da hizmete sunulmuştur.

ALO 170 çalışma saatleri, 7 gün 24 saat ulaşılabilirlik üzerine kurgulanmıştır. İhtiyaç duyan vatandaşın her an ulaşabileceği bir destek hizmeti olarak varlığını devam ettirmektedir.

alo 170 jpg

ALO 170 Şikayet Sonucu Sorgulama

Diyelim ki işvereniniz sigorta girişini yapmıyor ve kayıt dışı istihdam edilmiş biri olarak işveren tarafından mağdur ediliyorsunuz. Bu durumda ALO 170’i arayarak şikayette bulunabilirsiniz. Aramadan önce kimlik kartınızın, nüfus cüzdanınızın ya da en azından T.C. kimlik numaranızın elinizde olduğundan emin olmanız size işlemlerde kolaylık sağlayacaktır.

Aramayı yaptığınızda kendi adınıza bir başvuru oluşturmuş olursunuz ve size bir takip numarası verilir. Üç gün sonra, verilen bu takip numarası ile yaptığınız başvuru ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da işverenle ilgili, mesai saatleri, sigorta girişinin yapılmaması ve mesai ücretlerinin ödenmemesi gibi şikayetlerde bulunacaksanız sizden bazı bilgiler istenir. Bu bilgiler şunlardır:

  • İş yerinin ismi ya da unvanı
  • İş yerinin açık adresi
  • Çalışanın işe giriş- çıkış tarihi
  • Sigortasız çalışan kişinin adı ve soyadı

ALO 170 Sık Sorulan Sorular

ALO 170’e Yapılan İhbarlar Dikkate Alınıyor mu?

Merkeze yapılan her türlü ihbar ve şikayet başvuruları en geç 72 saat sonra ilgili kurum ve kuruluşlarla irtibata geçilip çözülmeye çalışılıyor. İrtibata geçilen kurum ve kuruluşların ihbarların asılsız olduğunu ispatlayacak kayıtlara sahip olmamaları halinde kayda geçen bu ihbarlar ilgili yasal mercilere ulaştırılıyor.

ALO 170’e Yapılan Şikayetlerde Kimlik Bilgileri İfşa Ediliyor mu?

Çağrı merkezine yapılan tüm ihbar, şikayet ve başvurular için arayan kişinin tüm kimlik bilgileri ile iletişim bilgileri alınır fakat kimliğinin açıklanması kişi tarafından istenmiyorsa bu bilgilerin asla üçüncü bir kişi ile paylaşılması söz konusu olmaz. 

Alo Trafik Şikayet Numaraları – Whatsapp Şikayet Hattı

ALO 170 Ücretli mi?

ALO 170 arama bedeli sabit hattın bakiyesinden düşülürken faturalı hat kullanıcılarının ise faturasına yansıtılacağını söylemek doğru olacaktır. Bu arama ücreti, her dakika için 50 kuruş şeklindedir.

ALO 170’ten Boşanma Davaları ile İlgili Bilgi Alınıyor mu?

ALO 170 hattına yalnızca anlaşmalı boşanma şikayetleri iletilebiliyor. Anlaşmalı boşanan kişilerin; isim, soyisim, adres bilgileri istenerek yapılan şikayetlerle ilgili denetimlerin yürütülmesi amaçlanıyor.

Yukarıda sıralanan vatandaşlar tarafından en sık sorulan sorular haricinde, resmi internet sitesinde en sık sorulan sorular altında hem en merak edilen konu başlıklarına hem de bu konularla ilgili sorulara ve bu sorulara verilmiş cevaplara ulaşabilirsiniz. Kendi durumunuzla ilgili izleyebileceğiniz yol için ALO 170′ i aramadan bir fikir sahibi olabilirsiniz.

ALO 170 “Sık Sorulan Sorular” sayfasına gitmek için TIKLAYINIZ!

 

ALO 170 Çalışma Saati Kaçtır?

7/24 saat arayabilirsiniz.

ALO 170 Gece de Arayabilir miyiz?

Evet.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Emekli dilekçenin karşiligigelmedi birayı geçti neden sskyagittim azarladilarbekledi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu