reklam
Trafik

Araç Bandrol Sorgulama ve Ödeme İşlemleri Nereden Yapılır?

Araç Bandrol Sorgulama ve Ödeme İşlemleri Nereden Yapılır? Motorlu taşıtlar vergisi ile ilgili aklınıza takılan konuları sizler için ele aldık… Araç Bandrol Ücretini Ödemezsem Ne Olur? Araç Bandrol Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır? Araç Bandrol Ödemesi Nereden Yapılır gibi pek çok soruyu sizler için yanıtladık…

Resmiyette motorlu taşıtlar vergisi yani MTV olarak adlandırılan ve halk arasında araç bandrolü olarak bilinen uygulama, içerisinde motor bulunduran ve trafikte seyrine müsaade tanınan her araç için ödenmesi gereken bir ücreti temsil eder. Araç bandrolü için ödeme vakti geldiği zaman faiz ya da gecikme bedeli gibi negatif durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız bu vergiye ilişkin sorgulamalarınızı düzenli olarak takip ederek borç durumunuzdan haberdar olmanız tavsiye edilir. Eğer bir borcunuz söz konusuysa en kısa zaman içinde ödemenizi yaparsanız gecikme cezaları ile karşılaşmaktan kurtulursunuz.

Motorlu taşıtlar vergisini sorguladığınız zaman her aracınız için farklı sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bunun sebebi MTV fiyatlarının taşıtın cinsine, yaşına ve sahip olduğu motorun hacmine göre değişiklik gösterebilmesidir. Araç bandrol sorgulamanız neticesinde karşılaştığınız borçları iki taksit halinde ödeyebilirsiniz. Borcun ilk taksiti her yılın ilk yarısının başlarında ödenirken ikinci taksite ilişkin borçlar ise yılın ikinci yarısının başlarında ödenir. Günümüzde bu borçları internet üzerinden kolaylıkla ödemek de mümkün.

Çalıntı Araç ve Motorsiklet Nereden Sorgulanır?

Araç Bandrol Ücretini Ödemezsem Ne Olur?

Araç bandrol ücretinizi yani aracınız için ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisini ödemezseniz uzun vadede kötü sonuçlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Aracınızın motorlu taşıtlar vergisini ödemediğiniz durumda ilk olarak ilgili kurum tarafınıza bir adet uyarı mesajı gönderir. Bu uyarı mesajı posta aracılığıyla bir zarf içerisinde gelebileceği gibi sistemde kayıtlı olan cep telefonunuza kısa mesaj olarak ya da e-mail adresinize elektronik posta olarak gelebilir. Uyarı metninin size iletilmesiyle beraber metin içerisinde belirtilen tarihler aralığında borcunuzu ödemeniz beklenir.

Eğer tarafınıza iletilen mesajlardaki tarih aralığı içerisinde ödemeyi yapmazsanız haciz işlemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Banka hesaplarınızda borcunuzu ve gecikme bedelini karşılayacak para varsa tarafınıza sorulmaksızın bu paraya kurum tarafından el konulur. Eğer hesaplarınızda borcunuzu karşılayacak bir miktar bulunmuyorsa borcunuz, gecikme bedeli ve faiz bedelini karşılayacak mal ya da mallarınız haczedilebilir.

Bu tip sıkıntılarla karşı karşıya kalmamak ve borcunuzu faizsiz ödemek için sorgulama işlemlerinizi düzenli olarak gerçekleştirin. Sistemde güncel adresinizin, cep telefon numaranızın ve e-posta bilginizin yer almasına dikkat edin. Kurum tarafından size iletilen hiçbir mesajı görmezden gelmeyin.

Araç Bandrol Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

İnternet üzerinden gayet hızlı bir şekilde ücretsiz olarak MTV borç sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. GİB, yani Gelir İdaresi Başkanlığı çatısı altında hizmetlerini sürdüren İnternet Vergi Dairesi aracılığıyla online olarak motorlu taşıtlar vergisini sorgulayabilir ve dilerseniz ödemenizi bilgisayar ya da telefon vasıtasıyla yapabilirsiniz.

 • İnternet üzerinden araç bandrol borcu sorgulaması yapmak istiyorsanız ilk önce bu bölümün en altında yer alan linke tıklayın.

jn2vvzrka4mpebuiepkkwatas4uucy9vuuzpysa2.jpeg

 • Linke tıklayıp Gelir İdaresi Başkanlığının İnternet Vergi Dairesi adlı alt hizmetinin sorgulama sayfasını açtıktan sonra yukarıdaki görselde gördüğünüz sayfa ile karşılaşacaksınız.
 • İşleme başlayabilmek için “motorlu taşıt sorgulaması ve ödeme” bağlantısına tıklayın.

tytg0ihfml6rrjbi1ketep8ftkyt26mevicoi8j8.jpeg

 • Önünüze çıkan sayfadaki ilk boşluğa arabanızın plaka numarasını birleşik olarak yazın. Plakayı ayrı yazmanız halinde işleme başlayamazsınız. İşinizi kolaylaştırmak için bir örnek vermek gerekirse;

Yanlış yazım: 78 ABC 3434

Doğru format: 78ABC3434

 • Aracınızın plakasını doğru bir şekilde girdikten sonra plakanın özel olup olmadığını işaretleyin ve T.C. kimlik numarası ya da vergi numarası bilgilerinden birini girin. Son boşluğa aracınızın tescil tarihini girin.
 • Tescil tarihi, ikinci el olarak satın alınan arabalar için noter satış sözleşmesinde yer alan satış tarihi veya arabanın ruhsatında kayıtlı olan tarih olarak kabul edilir. Sıfır araçlarda ise arabanın trafiğe çıkış tarihi tescil tarihi olarak kabul edilir.
 • Tüm bu bilgileri girdikten sonra “tamam” butonuna tıklayarak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Motorlu taşıtınız için bandrol sorgulaması yapmak için TIKLAYINIZ!

Cep Telefonundan Mesajla Araç Bandrol Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı, internet üzerinden sorgulamayı mümkün kıldığı gibi cep telefonu aracılığıyla SMS göndererek de sorgulama yapmanıza imkan tanıyor.

Araç vergi borcunuz olup olmadığını öğrenmek için BORC yazarak bir boşluk bırakın, T.C. kimlik numaranızı girip bir boşluk daha bırakın, nüfus cüzdanı seri-sıra no bilginizi girin ve son bir boşluk daha bırakıp annenizin kızlık soyisminin ilk iki harfini yazın. Yazdığınız bu mesajı 1189’a SMS formatında yollayın.

Örnek: BORC 12345678955 K11516763 CA

Yalnızca MTV borcu sorgulamak istiyorsanız MTV yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra arabanızın plaka kodunu girin, bir boşluk bırakıp araç tescil tarihini girin ve son bir boşluk daha bırakarak araç sahibinin T.C. kimlik numarasını yazarak mesajı 1189’a yollayın.

Örnek: MTV 34ABC555 31012017 12345678955

Araç Bandrol Ödemesi Nereden Yapılır?

Araç bandrol ödeme işlemleri banka veznelerinden, ATM cihazlarından, bankaların internet ve mobil bankacılık hizmetlerinden gerçekleştirilebildiği gibi Gelir İdaresi Başkanlığının web sitesi aracılığıyla da yapılabilir. En baştan hatırlatmamız gerekirse Gelir İdaresi Başkanlığının İnternet Vergi Dairesi hizmeti aracılığıyla ödeme yapmak istiyorsanız ilk olarak yukarıda anlatmış olduğumuz sorgulamayı gerçekleştirmeniz gerekiyor. Sorgulama yaptıktan sonra borcunuz varsa zaten karşınıza bir ödeme bağlantısı çıkacaktır.

Diğer taraftan gece 22 ile 02 saatleri arasında Gelir İdaresi Başkanlığının bu hizmeti ile ödeme yapamazsınız. Yani bu dört saatlik süre dışında günün diğer 18 saati boyunca kesintisiz olarak ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet üzerinden vergi borcu ödeme işlemi yapabilmek için anlaşmalı bankalara ait kartlardan birine sahip olmanız gerekiyor. Eğer kartınız ya da bankanızın adı aşağıdaki listede yoksa en doğru bilgiyi almak için bankanızın müşteri temsilcisine bağlanmanızı tavsiye ederiz.

Araç motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri için anlaşmalı olan bankalar ve kartlar:

 • Akbank; Axess Business, Wings Business, Axess, Wings, Free, Bank’O Card Axess kredi kartları ve Neo banka kartı
 • Aktif Bank; Tüm Aktif Bank kredi kartları
 • Halkbank; Paraf, tüm Halkbank VISA ve MasterCard
 • TEB; Tüm TEB Bonus ve TEB World Kredi Kartları (VISA ve MASTERCARD)
 • Garanti Bankası; Tüm Garanti American Express, VISA ve MasterCard, Burgan BONUS, Miles and Smiles, Flexi, Şekerbank BONUS, Tekstilbank BONUS, Alternatifbank BONUS, ING BONUS
 • TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI; Tüm Türkiye Finans Katılım Bankası kredi kartları
 • Ziraat Bankası; Tüm Ziraat Bankası, VISA ve MasterCard
 • Denizbank; Tüm Denizbank, VISA ve MasterCard
 • İş Bankası; Maximum, Maximiles, tüm İş Bankası VISA ve Mastercard
 • Yapı Kredi; Tüm yapı Kredi VISA ve Mastercard, Anadolubank Worldcard, Albaraka Worldcard
 • Vakıfbank; Tüm Vakıfbank, VISA ve MasterCard
 • HSCB; Advantage, Tüm HSBC VISA ve Mastercard
 • Finansbank; Tüm FİNANSBANK VISA ve MasterCard
 • ODEABANK; Odeabank Bank’O Card, Odeabank Bank’O Atlas , Odeabank Private Card ve Odeabank Ticari kredi kartları

Araç Muayene Randevu Alma İşlemi Nereden Yapılır?

 

 

MTV Hangi Aylarda Ödenmektedir?

Ocak ve Temmuz aylarında ödenmektedir.

MTV Ne Demek?

Motorlu Taşıtlar Vergisi anlamına gelmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu