Trafik

Araç Ceza Borcu Sorgulama ve Ödeme İşlemi Nereden Yapılır?

Araç Ceza Borcu Sorgulama ve Ödeme İşlemi Nereden Yapılır? Araç sahiplerinin merak ettiği konulardan biri de araç ceza borcu sorgulama işleminin nasıl yapılacağıdır. Araç Ceza Borcu Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır? Plakadan Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? Araç Ceza Borcu Ödeme İşlemleri Nereden Yapılır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Üzerinize kayıtlı olan taşıtınızın borç durumunu merak ediyorsanız ya da ikinci el bir araç satın alacaksanız ve bu aracın borç durumuna ilişkin detayları görüntülemek istiyorsanız bilgisayar ya da cep telefonundan yapacağınız işlemler ile kısa sürelerde sonuca ulaşabilirsiniz. Araçlara ilişkin ceza ve vergi borcu sorgulama işlemleri online ortamlara taşınmadan önce birçok kişi yeni satın almış olduğu ikinci el aracın eski sahibine kesilen borçlar yüzünden mağdur olabiliyor ve sürpriz faturalar ile karşı karşıya kalabiliyordu.

E-devlet sisteminin kurulması ve Emniyet Genel Müdürlüğü ile Gelir İdaresi Başkanlığının resmi sitelerinden sorgulama hizmetlerini devreye almasıyla beraber mağduriyet riskleri minimuma indirilmiş ve hem sürücülerin hem de yeni araç satın alacak kişilerin mağdur olma ihtimalleri azalmış oldu.

Herkesin Bilmesi Gereken 20 Basit Trafik Kuralı

Araç Ceza Borcu Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Trafik cezası, otopark borçları, vergi cezası başta olmak üzere sürücüler günümüzde birçok problemle karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu cezaların iletilmesinde zaman zaman sıkıntılar yaşanabildiği için araç sahipleri de birtakım zorluklar yaşayabiliyorlar. Gerek borçların takibi gerekse ödeme işlemlerinin yapılması hususunda unutkanlık ya da farkında olmama gibi temel problemler bulunuyor. Fakat son birkaç yıldır internet üzerinden sağlanan servislerle bu durumun önüne geçmek mümkün.

Aracınıza ilişkin vergi borçlarını ve trafik cezalarını internet aracılığıyla oto borç sorgulama işlemlerini yaparak öğrenebilirsiniz. Bu sorgulamaları düzenli olarak yapmanız halinde unutkanlık ya da borçtan haberdar olmama gibi şikayetlerle karşılaşma ihtimalinizi de ortadan kaldırmış olursunuz.

Plakadan Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığının sunmuş olduğu kısa mesaj ile sorgulama hizmeti sayesinde trafik para cezalarınızı plakanızı yazarak sorgulamanız mümkün. GİB’in sunmuş olduğu SMS hizmetinden faydalanmak için cep telefonunuzun mesaj kısmını açarak TPC yazıp bir boşluk bırakın ve aracınızın plaka kodunu bitişik olarak yazarak yeniden bir boşluk bırakıp araç tescil tarihini girin. Son olarak bir boşluk daha bırakarak T.C. kimlik numaranızı yazıp bu mesajı 1189’a SMS formatında gönderin.

Bahsettiğimiz SMS formatını bir örnek ile daha açık hale getirmek gerekirse;

TPC 34ABC78 10112017 42506598588

Bu mesajı 1189’a yolladıktan sonra karşınıza çıkan ceza dökümüne ilişkin daha detaylı bir bilgi almak istiyorsanız gelen mesajı TPC AYRINTI yazıp 1189’a iletilecek şekilde cevaplayabilirsiniz.

E-Devlet Sitesinden Araç Ceza Borcu Sorgulama

 • Turkiye.gov.tr adresinden hizmet sunmaya devam eden e-devlet servisi vasıtasıyla araç ceza borçlarınızı sorgulamak için ilk olarak bu bölümün en alt tarafında sizlerle paylaşmış olduğumuz linke tıklayıp ilgili sayfayı açmanız gerekiyor.

vk57fdeem4dw0wspdbojthlydsymsukbkphrsgzx.jpeg

 • İlgili bağlantıyı açtıktan sonra kimlik doğrulama bölümüne geçebilmek için mavi butonun içerisinde yer alan “kimliğimi şimdi doğrula” yazısına tıklayın.

yq62vrvs6ikrkplu5dmhlj9u8mvkzfjbnp7qicoc.jpeg

 • Kimlik doğrulama işleminin gerçekleşmesi için ilgili boşluklara sırasıyla T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi girin.
 • Eğer henüz bir e-devlet şifresi sahibi değilseniz şifrenizi temin etmek için size en yakın PTT ofisine gidip satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Diğer taraftan daha önce şifre aldıysanız ve sisteme bir cep telefonu kaydettiyseniz şifrenizi unutmanız halinde “şifremi unuttum” seçeneğine tıklayarak yeni şifrenizi temin edebilirsiniz. Bu işlem için bir aile ferdinize ait T.C. kimlik numaranızı biliyor olmanız gerekir.
 • E-devlet şifresine alternatif yöntemlerle sisteme giriş yapmak istiyorsanız elektronik imza, internet bankacılığı, mobil imza ya da T.C. kimlik kartı seçeneklerinden birini işaretleyebilirsiniz.
 • Bilgileri doğru bir şekilde girdiğinize emin olduktan sonra “sisteme giriş yap” butonuna tıklayın.

xfqusdjojzs9n3jjhmk7rwziprso0n0n5ivasovk.jpeg

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra otomatik olarak e-devlet ile Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliği ile hazırlanan ceza sorgulama sayfası ile karşılaşacaksınız. Eğer son bir yıl içerisinde işlenmiş herhangi bir cezanız yoksa yukarıdaki ekran görüntüsünde görmüş olduğunuz uyarı ile karşılaşırsınız. Eğer ceza ya da cezalarınız varsa bunlara ilişkin bilgiler liste şeklinde karşınıza çıkar ve herhangi bir cezanın detayına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Radar cezası sorgulama işlemi için herhangi ekstra bir çaba göstermenize gerek yoktur, bu duruma ilişkin bilgiler de bu sayfada yer alır.

E-devlet üzerinden araç ceza borcu sorgulaması yapmak için TIKLAYINIZ!

Emniyet Genel Müdürlüğünün Sitesinden Araç Cezası Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi aracılığıyla son bir seneye ait trafik para cezalarınızı ve otopark borçlarınızı görüntüleyebilirsiniz. Bir seneden daha eski cezalarınız bu sorgulama sonucunda karşınıza çıkmayacağı için herhangi bir şubeye giderek detayları öğrenmeniz gerekebilir.

 • EGM’nin sitesinden sorgu yapmak için ilk olarak aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

vfug5supjnnoc5gz0cqwdciunpuw9eu93u24tuqy.jpeg

 • Bağlantıya tıklayıp ilgili sayfayı açtıktan sonra yukarıdaki ekran görüntüsünde karşılaşmış olduğunuz form karşınıza çıkacaktır. Bu formda ilgili boşluklara ad, soyad, doğum yılı ve T.C. kimlik no gibi bilgileri girerek “doğrula” butonuna basıp sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesinden trafik ve otopark cezası sorgulamak için TIKLAYINIZ!

GİB Sitesinden Araç Ceza Borcu Sorgulama

 • Gelir İdaresi Başkanlığı ya da kısa adıyla GİB tarafından sunulan İnternet Vergi Dairesi adlı hizmet aracılığıyla araç ceza borcunuzu sorgulamak için ilk olarak aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

 • Açılan sayfada sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmek için aracınızın plaka kodunu, tescil tarihini, T.C. kimlik numaranızı ya da vergi numaranızı girmeniz yeterlidir.
 • Tescil tarihi Vergi Dairesi kayıtlarında yer aldığı için bu işlemi neticelendirmek adına ayrıca vergi levhası sorgulama işlemi yapmanıza gerek yoktur.
 • Sorgulama işlemi neticesinde aynı sayfadan araç cezası ödemelerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.

GİB’in internet sitesi üzerinden araç cezası sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Araç Ceza Borcu Ödeme İşlemleri Nereden Yapılır?

İnternet aracılığıyla yapmış olduğunuz sorgulamalar neticesinde karşınıza herhangi bir ceza ya da borç çıkıyorsa bunları en hızlı şekilde ödemeniz gerekir. Zira borcu ne kadar erken öderseniz sizin için o kadar karlı olacaktır çünkü borcun üstünden geçen her gün size gecikme cezası olarak ayrı bir bedel çıkarır.

Cezalarınızı bankalar aracılığıyla ödeyebileceğiniz gibi e-devlet vasıtasıyla ya da GİB’in internet sitesi yardımıyla da ödeyebilirsiniz. İnternetten borç ödemek için ilk olarak borç sorgulaması yapmanız gerekir, eğer borcunuz varsa sorgulama neticesinde karşınıza bir ödeme seçeneği çıkar ve bu seçenekten faydalanarak ödemenizi tamamlayabilirsiniz.

GİB’in internet sitesinden borç ödemek istiyorsanız 02:00 ile 22:00 saatleri arasında işlem yapmalısınız. 22 ile 02 arasındaki dört saatlik süreçte ödeme alınmaz.

E-devlet üzerinden kredi kartı ile trafik cezası ödemek istiyorsanız TIKLAYINIZ!

Araç Cezaları Nelerdir?

 

 

Emniyet Kemeri Takmama Cezası Nedir?

Emniyet kemeri takmama cezası 436 TL dir.

Plakama Ait Cezayı Nasıl Öğrenebilirim?

Plaka kodunu tescil tarihini ve kimlik numaranızı yazarak 1189 a mesaj atarak öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu