Trafik

Araç Motor Sorgulama 2024 Hasar Kaydı Sorgulama Nereden Yapılır?

Araç Motor Sorgulama, Araç KM Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? Araç Hasar Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılıyor? İnternet Üzerinden Eksper Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır? SMS ile Arabanın Hasar Kaydını Sorgulama Nasıl Yapılır? İnternet Üzerinden Arabanın Hasar Kaydı Nasıl Öğrenilir? Sigorta Hasar Dosyası Kaç Gün İçinde Sonuçlanır? Aracın Eksper Onayı Kaç Gün Sürer? gibi sorularınızın cevapları yazımızda...

Araç Motor Sorgulama, Hasar Kaydı Sorgulama Nereden Yapılır? Araç motor sorgulama işlemleri hakkında merak edilenleri cevapladık. İnternet üzerinden arabanın hasar kaydı nasıl öğrenilir, araç km sorgulama işlemi nasıl yapılır ve daha birçok sorunun cevabı yazımızda.

Satın almak istediğiniz ikinci el araç için fiyat pazarlığına girişmeden önce atmanız gereken en önemli adımlardan birisi araç motor sorgulamasıdır. Bu sorgulama ile beraber ilgilendiğiniz arabanın geçmişte ne tür arızalar yaşadığı, başta motor olmak üzere hangi parçalarında ne tür değişiklikler yaşandığı gibi birçok bilgiye kolaylıkla ulaşmanız mümkündür. Motor sorgulamasını gerçekleştirmek, satıcının göstereceği herhangi bir kötü niyet karşısında daha bilgili ve tedbirli davranmanıza ve fiyat pazarlığında elinizi güçlendirmenize yardımcı olacaktır.

Bir alıcı olarak resmi kayıtlarda yer alan verilere ulaşarak aracın hasar durumunu görmeniz kandırılma ihtimalinizi minimuma düşürecek ve aracın almış olduğu hasar ve değiştirilen parçalara ilişkin verilerle manasız fiyat yükseltmeleri karşısında elinizi güçlendirmiş olacaktır.

2024 Kasko Sorgulama, Poliçe Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç Motor Sorgulama, Hasar Kaydı Sorgulama Nereden Yapılır?

Araç Hasar Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılıyor?

İlgilendiğiniz araca ilişkin hasar sorgulaması yapmak isterseniz hem internet üzerinden online yöntemlerle hem de cep telefonundan SMS servisleri aracılığıyla zahmetsiz ve hızlı bir şekilde sorgulama işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. İkinci el araba alırken daha güvenli verilerle hareket etmek, karar vermek istiyorsanız hasar kaydı sorgulaması yaparak en güvenilir bilgilere ulaşabilir, kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

SMS ile Arabanın Hasar Kaydını Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ülkemizde hizmet sağlayan bütün GSM operatörlerinden 5664’e göndereceğiniz kısa mesajlarla arabaların hasar raporlarını görüntüleyebilir ve yapmış olduğunuz bu sorgulama sonrasında bir SMS daha göndererek daha kapsamlı verilere ulaşabilirsiniz.

Herhangi bir arabaya ilişkin hasar sorgulama işlemi yapmak için söz konusu aracın plaka kodunu sayılar ve harfler arasında hiç boşluk bırakmadan yazın ve 5664’e bu mesajı SMS olarak iletin. GSM operatörü fark etmeksizin göndermiş olduğunuz bu SMS 9 Türk Lirası ile ücretlendirilecektir.

Örnek SMS formatı şu şekilde olmalıdır: 34KDC078

Plakayı doğru bir şekilde ilettikten sonra tarafınıza aşağıdakine benzer formatta bir kısa mesaj gönderilecektir:

“Kayıtlara göre aaaa1234 şasi nolu araba iki tane kazaya karışmıştır. KZ1: ERP-Çarpma 680 TL KZ2: Park halinde çarpma 580 TL”

Bir başka deyişle sorgulama SMS’ini gönderdikten sonra tarafınıza iletilen kısa mesaj içerisinde ilgilendiğiniz arabanın daha önce kaç tane kazaya karıştığını, bu kazaların hangi tarihlerde olduğunu ve kazalar yüzünden ortaya çıkan masrafın ne kadar olduğuna dair bilgileri görebilirsiniz.

Eğer bu kazalarda arabanın hangi parçalarının değiştirildiğini, bu değişimler sonucunda ne gibi maliyetler doğduğunu da görmek istiyorsanız başka bir SMS daha gönderip eksper raporunu incelemeniz mümkündür.

Geleni ilk mesajdaki kaza tarihlerinden biriyle alakalı eksper raporu sorgulaması yapmak için PARCA yazın, bir boşluk bıraktıktan sonra arabanın plaka kodunu tüm haneler bitişik olacak şekilde girin, yeniden bir boşluk bırakın ve sorgulama yapmak istediğiniz kazanın tarihini yazarak bu mesajı SMS formatında 5664’e yollayın.

Örnek mesaj formatı şu şekilde olmalı: PARCA 34KDC012 12/01/202.

Örnektekine uygun bir formatta mesaj göndermenizin ardından size “XX plakalı arabaya ait …. tarihli eksper rapor bilgileri: Parça toplam tutarı 589 Türk Lirası, işçilik toplam değeri 359 Türk Lirası, değişen parça bilgileri: Sol arka çamurluk…” şeklinde konuyla alakalı neredeyse tüm detayların verildiği bir SMS gelecektir. Bu SMS için de ayrıca bir 9 Türk Lirası tutarında ücret talep edilir.

Tramer Araç Km Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

araç motor sorgulama 2024 hasar kaydı sorgulama nereden yapılır?
araç motor sorgulama 2024 hasar kaydı sorgulama nereden yapılır?

İnternet Üzerinden Arabanın Hasar Kaydı Nasıl Öğrenilir?

Araç motor sorgulama işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirip hasar durumları hakkında bilgi almak isterseniz Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin resmi web sitesinden sunmuş olduğu hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Bu işlemin SMS ile yapmış olduğunuz sorgulamaya kıyasla daha hızlı ve ücretsiz olması sebebiyle daha kullanışlı olduğunu söylemek mümkündür.

 • Bu bölümün en alt kısmında vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayarak aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.
 • Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza yukarıdaki ekran görüntüsünde yer alan sayfa açılacaktır. Bu sayfa üzerindeki kaza tespit tutanağı formunu doğru bir şekilde doldurarak aracın almış olduğu hasarları görebilirsiniz.
 • Bunun için uygun alanlara sırasıyla arabanın plaka kodunu ve sigortalının TC kimlik numarasını girmeniz ve doğrulama aşamasını geçmeniz yeterli olacaktır.
 • İkinci el bir araç alıyorsanız ve sahibinin kimlik numarasını bilmiyorsanız araç sahibiyle iletişime geçerek bu sorgulamayı sizin yanınızda yapmasını rica edebilirsiniz. Eğer araç sahibi TC kimlik numarasını vermeye yanaşmıyorsa ve bir araya gelemiyorsanız vergi kimlik numarasıyla da sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz.
 • Gerekli bilgileri girdikten sonra “ara” butonuna tıklayarak işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin sitesinden kaza bilgisi sorgulamak için TIKLAYINIZ!

İnternet Üzerinden Eksper Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yukarıda anlatmış olduğumuz yöntemle kaza bilgilerini sorguladıktan sonra bu kazalarda meydana gelen hasarlar ve bunlara ilişkin diğer detayları ücretsiz olarak sorgulamak için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin sunmuş olduğu eksper raporu sorgulama servisinden de yararlanabilirsiniz.

 • İlk adım olarak aşağıdaki bölümde yer alan linke tıklayarak sorgulama sayfasını açmanız gerekiyor.
 • Daha sonra hakkında sorgulama işlemi yapmak istediğiniz araca ait plaka kodunu, kimlik türü ve TC kimlik no bilgilerini girmelisiniz.
 • Bu bilgileri girdikten sonra hakkında sorgulama yapmak istediğiniz kazanın tarihini doğru bir şekilde girip “ben robot değilim” seçeneğini tıklayarak güvenlik aşamasını geçin.
 • Kaza tarihlerini bir üst başlıkta anlattığımız yöntemle görüntüleyebilirsiniz.
 • Güvenlik aşamasını da geçtikten sonra “ara” butonuna tıklayarak raporu sorunsuzca görüntüleyebilirsiniz.

İnternet üzerinden eksper raporu sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Araç KM Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Otomobillerin ve diğer motorlu taşıtların kilometre verilerini sorgulamak için TÜVTÜRK’ün resmi internet sitesindeki verilerden faydalanabilirsiniz. TÜVTÜRK, araçların muayeneleri esnasında elde edilen verilen resmi sitesi üzerinden paylaşmaktadır.

 • Online olarak araç kilometresi sorgulamak için TÜVTÜRK’ün internet sitesinden faydalanabilirsiniz. Bunun için ilk olarak en altta yer alan bağlantıya tıklayın.
 • Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza çıkan sayfada ilgili boşluklara plaka numarasını ve muayene numarasını girin.
 • Daha sonra resimdeki kodu girerek güvenlik aşamasını geçin ve “sorgula” butonuna tıklayın.
 • Bu işlemi tamamladıktan sonra muayenenin yapıldığı istasyonun adı, muayene tarihi ve sonucu gibi bilgiler tarafınıza sunulacaktır. Sonuç kısmında aracın km verilerini görebilirsiniz.
 • En güncel sonuca ulaşmak için en son muayene tarihini girmeyi unutmayın.

TÜVTÜRK üzerinden araç kilometre sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Araç Vergi Cezası Nedir?

 

Aracın Eksper Onayı Kaç Gün Sürer?

4-7 gün sürer.

Sigorta Hasar Dosyası Kaç Gün İçinde Sonuçlanır?

Ortalama 10 gün içinde sonuçlanır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu