reklam
Trafik

Araç Muayene Randevu Alma İşlemi Nereden Yapılır?

Araç Muayene Randevu Alma İşlemi Nereden Yapılır? Trafik kazalarını önlemenin yolu iyi bir sürücü eğitiminin yanında muayenesi yapılan sağlam araçlarla trafiğe çıkmaktır. Peki Araç Muayene Gerekli Evraklar Nelerdir? Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır? TÜVTÜRK Randevu İptali Nereden Yapılır gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Araç muayenesi, arabanızın hasarlı bölgelerinin onarılması ve yenilenmesi gereken noktaların tespit edilip aracın trafik hayatına daha sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için kanunlarca zorunlu kılınmış bir uygulamadır.

Araç muayenesini gerçekleştiren sürücüler hem kurallara uymuş hem de kendi can güvenliklerini koruma altına aldıkları gibi trafikteki diğer sürücü, yolcu ve yayaların da hayatlarını riske atmamış olurlar. Bunun yanı sıra düzenli yapılan araç muayeneleri sayesinde arabaların da kaliteli hizmet verme ömrünün uzadığı biliniyor. Günümüzde arabayı doğrudan muayeneye götürmek mümkün değil, ilk olarak randevu almanız ve bu işlemin ardından gerekli belgeleri hazırlayıp muayene istasyonuna gitmeniz gerekiyor.

Şase No İle Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır? [PRATİK]

Araç Muayene Gerekli Evraklar Nelerdir?

Araç randevusu aldıktan sonra arabanızı muayeneye götürene kadar gerekli belgeleri hazırlamanız ve muayene istasyonuna giderken bu belgeleri de yanınızda götürmeniz gerekiyor. Eğer belgeleriniz eksik ise muayene için randevu alsanız ve zamanında istasyonda olsanız bile işlemleriniz geçersiz sayılır ve boşu boşuna muayeneye gitmiş olursunuz.

 • Muayene istasyonuna giderken trafik tescil belgesi, ya da bilinen ismiyle ruhsat muhakkak yanınızda olmalı. Eğer satış ya da devir gibi bir işlem yüzünden tescil belgeniz bir süreliğine noterde kalmak durumundaysa yeni belge düzenlenene kadar size verilen “EK-44 Araç Tesciline İlişkin Geçici Belge” isimli evrakı yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Söz konusu bu geçici belgenin de geçerlilik tarihinin dolmamış olmasına dikkat edin.
 • Araç muayenesi için bir diğer önemli şart ise trafik sigortasıdır. Muayene gününden önce trafik sigortanızın süresi dolmuşsa muayene geçersiz sayılır.
 • Araç size aitse kimliğinizi ya da kimlik yerine geçen başka bir belgeyi yanınızda bulundurun, eğer araç sizin değilse vekaletname ile istasyona gitmeniz gerekebilir.
 • CNG ve LPG’li araçlarda ise tankın üzerinde yer alan bilgilerin okunabilir olması gerekir. Bunun yanı sıra gaz sızdırmazlık raporu ile montaj tespit raporu da muayene esnasında hazır olmalıdır.
 • Egzoz gazı ölçüm muayenesine ilişkin sonuçların yer aldığı raporun da yanınızda olması ve aracınızın geçmiş döneme ait hiçbir borcunun olmaması gerekiyor. Yani muayeneye götürmüş olduğunuz araç için ödenmemiş vergi borcu ya da trafik cezası varsa muayene geçersiz sayılır.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

 • Araç randevusu almak için ilk olarak bu bölümün en alt kısmında yer alan linke tıklayarak ilgili sayfayı açmanız gerekiyor.
 • Bağlantıya tıkladıktan sonra otomatik olarak TÜVTÜRK randevu alma sayfasına yönlendirileceksiniz ve karşınıza aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan form çıkacak.

gcr32zzjpoakyyg3vgt5dz7zbholiv03jjpe3y2j.jpeg

 • Bu formda ilgili boşluklara sırasıyla aracınızın plaka kodunu, ruhsat seri numarasını ve randevu almak istediğiniz şehri yazın ve “devam” butonuna tıklayın.
 • Daha sonra karşınıza gelen ekranda araç muayenesi için randevu almak istediğiniz istasyonu ve tarihi seçerek işlemlerinizi sonlandırabilirsiniz.

TÜVTÜRK randevu alma işlemi için TIKLAYINIZ!

e-Devlet Üzerinden Araç Muayenesi İçin Randevu Alma

 • Turkiye.gov.tr adresinden hizmet veren e-Devlet uygulaması vasıtasıyla araç muayeneniz için randevusunu almak istiyorsanız ilk olarak bu bölümün en altındaki bağlantıya tıklayın.

h4yiiagyfr3ujtfcwa6cqojeidedeqmhe5w9ebnr.jpeg

 • İlk olarak kimlik doğrulama işlemlerini yapmanız gerektiği için “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklayın.

o9ph3t0y2kkfavcegpsfgio4jz7igcaqtjhjodzs.jpeg

 • İlgili boşluklara sırasıyla TC kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi yazdıktan sonra “sisteme giriş yap” butonuna tıklayın.
 • Eğer henüz bir e-Devlet şifresi edinmediyseniz herhangi bir PTT merkezine giderek şifrenizi temin edebilirsiniz.
 • e-Devlet şifresi haricinde internet bankacılığı, TC kimlik kartı, mobil imza ya da elektronik imza seçenekleriyle de sisteme giriş yapabilirsiniz.

y3plmmz2kkdiau4cust2puuvpa8o2rj63wmbl8vt.jpeg

 • Giriş işlemlerinizi tamamladıktan sonra karşınıza yukarıdaki görselde de gördüğünüz üzere randevu işlemleriyle ilgili gereklilikleri hatırlatan ve bazı uyarıları gösteren bir sayfa açılacak. Bu sayfanın en altında, mavi butonun içinde yer alan “devam” yazısına tıklayın.

 • Bu sefer de karşınıza aracınızın herhangi bir borcu ve cezası olmaması gerektiğini hatırlatan bir uyarı gelecek. Bunu geçmek için de alt kısımda yer alan “devam” butonuna tıklayın.

 • Karşınıza çıkan araç bilgi formunda plaka numaranızı ve tescil belgesi seri numaranızı yazıp “devam” yazısına tıklayın.
 • Daha sonra randevu bilgi formunu doldurup randevunuzun yerini ve tarihini seçeceksiniz, tüm bu işlemlerin ardından randevunuzu onaylayarak araç muayenesi için kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz.

e-Devlet sistemi üzerinden randevu almak için TIKLAYINIZ!

Araç Muayene Süreleri

Araç muayenesi için randevu almadan önce bilmeniz gereken en önemli konulardan birisi de araçların sınıfına göre muayene sürelerinin nasıl değişiklik gösterdiğidir. Her araç, türüne göre farklı periyotlar içerisinde muayeneye götürülmek durumundadır.

 • Hususi binek araçlar ile her türlü römorkları için ilk üç yılın sonunda, devamında ise iki senede bir kez,
 • Lastik tekerli traktörler ile her tip römorkları için ilk üç sene sonu ve devamında iki senede bir kez,
 • İki veya üç tekerlekli araçlar ile her çeşit römorkları için ilk üç sene sonu ve devamında iki senede bir kez,
 • Diğer motorlu taşıtlar ile her tip römorkları için ilk yıl sonu ve devamında her sene bir kez muayene zorunluluğu bulunuyor.

Araç Muayene Ücreti Hesaplama

TÜVTÜRK’ün web sitesinde 2023 itibarıyla güncel olarak paylaştığı muayene fiyatları şu şekilde:

 • Çekici, tanker, otobüs ve kamyon: 1.528,10 Türk Lirası
 • Motosiklet, motorlu bisiklet, traktör: 575,84 Türk Lirası
 • Otomobil, kamyonet, minibüs, arazi taşıtı, römork, yarı römork, özel amaçlı araç: 1.130,44 Türk Lirası

TÜVTÜRK Randevu İptali Nereden Yapılır?

 • Turkiye.gov.tr adresindeki e-devlet hizmetleri aracılığıyla TÜVTÜRK araç muayenesi randevunuzu kolaylıkla iptal edebilirsiniz. Bunun için ilk olarak yazının en alt bölümünde yer alan bağlantıya tıklayın.

 • Sisteme giriş yapabilmek için öncelikle ekranda gördüğünüz “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklayın.

 • Kimliğinizi doğrulamak için sırasıyla alakalı boşluklara TC kimlik numaranız ile e-devlet şifrenizi yazın. Dilerseniz internet bankacılığı, elektronik imza, TC kimlik kartı ya da mobil imza seçenekleriyle de sisteme giriş yapabilirsiniz.
 • Gerekli bilgileri yazdıktan sonra “sisteme giriş yap” butonuna tıklayın.

tdpqoimr06tdlr2wpno9seikamvejfuu24yvli04.jpeg

 • Aracınızın plaka numarasını ilgili boşluğa yazdıktan sonra söz konusu plakaya ait bütün randevular listelenir ve bu liste içerisinden iptal etmek istediğiniz randevuyu seçerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

TÜVTÜRK muayene randevusunu iptal etmek için TIKLAYINIZ!

Tüvtürk Araç Muayenesinde Ağır Kusurlar Nelerdir?

2023 Yılı Muayenesiz Araçla Trafiğe Çıkma Cezası Nedir?

951 TL

Emniyet Kemeri Takmama Cezası Nedir?

436 TL

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu