Trafik

Araç Park Etme Teknikleri 2024 En Kolay Araç Park Etme Nasıl Yapılır?

Araç Park Etme Teknikleri - En Kolay Araç Park Etme Nasıl Yapılır? Geri Geri Park Etme, Araba Park Etme Kuralları, Geri Geri İki Araç Arasına Park Etme ve daha fazlası yazımızda...

Araç Park Etme Teknikleri – En Kolay Araç Park Etme Nasıl Yapılır? Araç kullanmak kadar önemli olan bir diğer konu da aracı park etme işlemidir. Park Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler? Araba Park Etme Teknikleri Nelerdir gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Araç kullanmayı bilmeyenler ya da yeni başlamış olanların en büyük endişesi araç park etme sorunudur. Özellikle yeterince pratiği olmayanların zaman zaman aracını park etme uğruna trafiği kitlemesi, trafikten gelen tepkilerle paniğe kapılıp aracını bir türlü park edememesi, öz güvenlerini kaybetmelerine ve morallerinin bozulmasına yol açar. Otomobilin temel mekanizması çoğu kişi tarafından kolaylıkla öğrenilebiliyor. Fakat temel mekanizmaları bilip, sorunsuz araç kullananlar için dahi park etmek ilk başlarda oldukça zorlayıcı olmuştur. Sık sık pratik yapıp, soğukkanlılığınızı koruyarak, aracınızı daha iyi tanıyabilir ve bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz. Araba nasıl park edilir gibi soruların cevapları, ancak doğru teknikler öğrenilip uygulanarak bulunabilir.

Araç Bakım İşlemleri Nereden Yapılır?

Park Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Park öncesinde sakinliğinizi korumanız çok hatalı park yapılmaması için önemlidir. Bu şekilde daha mantıklı düşünüp daha akılcı kararlar alabilirsiniz.
 • Sakinlik öz güvenden gelir. Bu nedenle daha önce başaramamış olsanız bile kendinize olan güveninizi kaybetmeyin.
 • Aynaların kontrolünü sağlayın ve pozisyonunuzu iyi alın.
 • Aynalardan arkanızı kontrol edin ve eğer boş ise park etmeye başlayın. Eğer arkanızdan başka bir araç yaklaşıyorsa geçmesini bekleyin. Çünkü park etme uğraşındayken arkadaki aracı bekletmeniz tepki almanıza yol açabilir ve bu da sakinliğinizi kaybedip park etme uğraşlarınızın olumsuz sonuçlanmasına neden olabilirsiniz.
araç park etme
araç park etme

Araç Park Etme Teknikleri – En Kolay Araç Park Etme Nasıl Yapılır?

Arabanızı park edeceğiniz zaman çoğu zaman bir önceki ile aynı şartlara sahip olamazsınız. Park edeceğiniz alanın genişliği ve açısına göre farklı araba park etme teknikleri kullanmanız gerekir. Tek bir park tekniği öğrenerek bunu her zaman uygulayamazsınız. Bu nedenle her şarta göre bir park etme tekniği bulunur. Doğru zamanda doğru tekniği soğukkanlı ve kendinizden emin bir şekilde uygulamanız park etme girişiminizi başarılı kılacaktır. 

2 farklı araba park etme tekniği bulunmaktadır. Bu teknikler geri geri park ve iki araç arasına parktır.  Bu teknikler yalnızca geçerli durumlarda tercih edilecek diye bir şey söz konusu değildir. Park etmeniz gerektiği zaman çevre, alan ve koşul analizi yaparak hangi teknikleri kullanacağınıza o an karar vermelisiniz. Fakat bu iki park tekniğinin alt dalı olan park teknikleri bulunmaktadır. Bunları düz park tekniği ve paralel park tekniğidir.

1. Geri Geri Park Etme

Geri geri park etme tekniği genellikle otoparklarda kullanılır. Otoparklarda park halindeki birbirine paralel iki aracın arasına park etmeniz gerektiğinde bu teknik ile kolaylıkla park edebilirsiniz. Geri geri park tekniği ve alt dalı olan düz park etme tekniğinin harmanlanmasından oluşur.

 • Park edeceğiniz alanı bulduktan sonra aracınızın arkasını, park edeceğiniz alanın başlangıç noktasına getirin.

park

 • Park edeceğiniz yöne doğru direksiyonunuzu tam kırıp geri geri yavaş yavaş ilerleyin. Arabanız sağınızdaki ve solunuzdaki arabalarla tam paralel konuma gelince direksiyonu ortalayın.

park

 • Diğer araçlara paralelliğinizi koruyarak geri geri yavaşça giderek, aynalarınızdan arkanızdaki mesafeyi kontrol ederek yanaşın. Diğer arabalarla ön tarafınız eşit duruma gelince aracınızın park işlemini bitirebilirsiniz.

park

Geri geri park etme tekniğini genellikle evinizin otoparkında, alışveriş merkezlerinin otoparkında veya kamuya ait otoparklarda sıkça kullanmanız gerekebilir. Bu nedenle bu tekniği doğru öğrenip doğru uygulayarak kolaylıkla bu tip park yerlerinde aracınızı park edebilirsiniz.

araç park etme tüyoları

2. İki Araç Arasına Park Etme

İki araç arasına park işlemi en çok sıkıntılı duruma düşülen ve öğrenmesi diğer park yöntemlerine göre daha zor olan park tekniğidir. Çünkü iki araç arasına park işleminde ne kadar zorlanacağınızı genellikle diğer araçların duruşları belirler. Yani park etmek istediğiniz iki aracın birbirlerine ne kadar yakın olduğu, duruş açılarında girerken sizi zorlayacak bir sıkıntının olup olmadığı ve yol çizgisine ne kadar paralel park ettiğine kadar birçok koşul sizin parkınızı olumlu veya olumsuz yönde etkiler. Bu teknik aynı zamanda paralel park tekniği ile geri geri park tekniğinin harmanlanmasıyla oluşur.

park

 • İki araç arasına park etmek için öncelikle park edeceğiniz iki araçtan önde bulunanın yanına paralel olarak durun.
 • Arka tamponunuz yanınızdaki aracın arka tamponu ile eşit hizaya gelsin. (bkz: 1.görüntü)
 • Direksiyonunuzu kırmadan düz şekilde hafifçe geri geri gidin. Sizin arka tamponunuz yanınızdaki arabanın arka tamponunu yarım adım geçsin.
 • Daha sonra park edeceğiniz yöne doğru direksiyonunuzu tam kırın. (bkz: 2. görüntü)
 • Aynalardan etrafınızdaki nesneleri kontrol ederek geri geri yavaşça ilerleyin.
 • Arka tamponunuzun park edeceğiniz yöne bakan köşesi, önünüzdeki aracın arka tamponunun tam ortasına denk geldiğinde direksiyonunuzu ortalayın. (bkz: 3.görüntü)
 • Park edeceğiniz yöne bakan arka tamponunuzun köşesi, önünüzdeki ve arkanızdaki aracın arka tamponlarının tam köşesine geldiğinde direksiyonu ilk kırdığınız yönün tam aksine kırın. (bkz: 4.görüntü)
 • Aracın yönü düzelip, önündeki araç ve arkanızdaki araç ile aynı hizaya geldiğinde direksiyonu ortalayın. (bkz: 5.görüntü)
 • Arkadaki veya öndeki araç ile mesafenizi doğru ayarlayamamanız diğer iki aracın oradan çıkmasını engeller. Bu nedenle arkanızdaki ve önünüzdeki arabaların çıkabilmesine olanak tanıyacak şekilde hafif düz öne veya arkaya giderek park işleminizi tamamlayın.

Park Etmeyi Daha Kolay Öğrenebilmek İçin Neler Yapılmalı?

Araba birkaç parçadan oluşan bir bütündür ve bu parçaların tamamını öğrenmeden iyi bir şoför sayılmazsınız. Direksiyon hakimiyeti, alan hakimiyeti, trafik hakimiyeti ve park hakimiyeti bu parçalardır. Bu nedenle iyi bir şoför olabilmek için bu parçalara hakim olmalısınız. Araç kullanırken karşınıza nerede, ne gibi durumların çıkacağını bilemeyeceğiniz için en az direksiyon hakimiyeti kadar park hakimiyetinizi de geliştirmelisiniz.

 • Pekiştirilmeyen bilgi bilgi değil yanılsamadır. Bu nedenle öğrendiklerinizi sık sık pekiştirin. Pekiştirme için gerekirse özel ders alın veya yakınınızdaki insanlardan size öğretmeleri için yardım isteyin.
 • Boş alanlarda kendi kendinize bir alan belirleyip oraya park etmeye çalışın. Boş vakitlerinizde bunu sık sık tekrarlayın.
 • Başka insanları park ederken izleyin. Manevralarını ve tekniklerini inceleyip daha sonra aynısını siz uygulamaya çalışın.
 • Park etme tekniğini geliştirme ile çevre kontrolü doğrudan bağlantılıdır. Yani aynalara hakim olun ve sürekli sağınızı solunuzu kontrol edin. Aynalar park ederken sizin en büyük yardımcınızdır.

Ehliyetsiz Araç Kullanma ve Kullandırma Cezası Nedir?

 

Aracı Park Etmek İsterseniz Ne Yapmalısınız?

Vitesi N konumuna getirip el frenini çekmelisiniz.

Aracı Park Ettikten Sonra Ne Yapmalısınız?

Vitesi P konumuna almalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu