E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

BAĞ-KUR AFFI

Ülkemizde çeşitli sebeplerden dolayı BAĞ-KUR‘ a bağlı bazı vatandaşlar prim borçlarını ödeyememektedirler. BAĞ-KUR prim borcunu ödeyemeyen kişiler BAĞ-KUR affı ile borcunu daha kolay bir şekilde ödeyebilmektedirler. BAĞ-KUR’ a prim borcu bulunan kişilerin hem kendileri hem de ailesi sağlık hizmetlerinden ve sosyal güvencelerden yararlanamamaktadırlar. BAĞ-KUR affı ile hem borcu olan kişiler borçlarını daha kolay bir şekilde ödeyebilecekler hem de kendileri ve yakınları Sosyal Güvenlik Kurumu‘ nun olanaklarından yararlanabileceklerdir.

BAĞ-KUR Affı Kimleri Kapsar ?

BAĞ-KUR affı, BAĞ-KUR’ a 24 aydan fazla prim borcu olan kişileri kapsayan bir aftır. Yani BAĞ-KUR’ a 2 yıldan daha az prim borcu olan kişiler bu aftan yararlanamamaktadırlar. 24 aydan daha fazla borcu olan kişilerin BAĞ-KUR affı ile hem borçları hem de hizmet süreleri silinecektir. Örneğin 5 yıllık BAĞ-KUR prim borcu bulunan kişilerin hem borçları hem de 5 yıllık hizmet süreleri silinecektir.

BAĞ-KUR Affı İçeriği

BAĞ-KUR affı ile silinen hizmetler ilerleyen yıllarda geri alınabilecektir. Emeklilik için prim gün sayısına ihtiyaç duyan kişiler silinen sürenin tamamı olmamak koşulu ile ihtiyaç duydukları sürenin primlerini ödeyerek geri alabilirler. Örneğin 5 yıllık hizmet süresi silinen bir BAĞ-KUR’ lu vatandaş, emeklilik için 2 yıla ihtiyaç duyuyorsa 2 yıllık primini ödeyerek sigortalılık süresine ilave edebilecektir.

Ayrıca BAĞ-KUR affı ile BAĞ-KUR’ a 24 aydan daha fazla süre borcu olan kişilerin ana paraları sabit kalmak şartı ile gecikme zammının yarısı silinecek ve bu kişiler kalan miktarı da 36 ay taksit ile ödeme olanağına sahip olabileceklerdir. 24 aydan daha az borcu olan kişiler de gecikme zammının yarısını sildirerek borçlarını taksitle ödeyebileceklerdir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. bülent özyirmidokuz dedi ki:

    dondurduğum bağkur 3800günüm var (90000tl)tutuyor ödeyemiyorum. bana 2000gün lazım yani 5yıl silinse 5yılı ödesem emekli olabiliyorum.bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.