BAĞ-KUR DUL VE YETİM AYLIĞI | E-Devlet

BAĞ-KUR DUL VE YETİM AYLIĞI

Vefat eden BAĞ-KUR‘ a bağlı devlet memuru eşten dolayı eşine dul aylığı bağlanabilmektedir. Aynı zamanda vefat eden BAĞ-KUR’ a bağlı devlet memuru anne veya babadan dolayı çocuklara yetim aylığı bağlanabilmektedir. Bu dul ve yetim aylıklarının bağlanmasının bazı şartları vardır. Bu şartlar karşılanmazsa aylık bağlanmasında sıkıntı çıkabilmektedir. Ayrıca aylıklar bağlandıktan sonra da bazı durumlar nedeniyle aylıklar kesilebilmektedir. BAĞ-KUR dul ve yetim aylığı bağlanabilmesi için gereken şartları yazımızda bulabilirsiniz. Ayrıca BAĞ-KUR dul ve yetim aylığı hakkındaki diğer bilgileri de yazımızda bulabilirsiniz.

BAĞ-KUR Dul ve Yetim Aylığı Şartları

BAĞ-KUR dul ve yetim aylığı bağlanmasıyla ilgili dul eşler ve yetim çocuklar için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartların sağlanması durumunda BAĞ-KUR dul ve yetim aylığı bağlanmaktadır. Ayrıca bağlanan BAĞ-KUR dul ve yetim aylığının kesilmemesi içinde belirli şartlar bulunmaktadır.

BAĞ-KUR Dul ve Yetim Aylığı Dul Eşler için Şartlar

  • Vefat eden eşinden dul aylığını evlenmediği sürece alabilmektedir. Evlendiği zaman bunu SGK’ya bildirmeleri gerekmektedir. Eğer bildirmeden aylığı almaya devam ederlerse, aldıkları aylığı fazlasıyla ceza olarak ödemek zorunda kalmaktadırlar. Eğer kişi boşanmış ise yeniden eski eşinden dul aylığını alabilmektedirler.
  • Devlet memuru olarak çalışması durumunda veya devlet memuru olarak emekli aylığı alması halinde, dul aylığının yarısını alabilmektedirler.
  • BAĞ-KUR’ lu olarak çalışması veya BAĞ-KUR’ lu olarak emekli aylığı almaları durumunda, dul aylığının %75′ ini alabilmektedirler.

BAĞ-KUR Dul ve Yetim Aylığı Yetim Çocuklar için Şartlar

  • Vefat eden BAĞ-KUR’ lu babadan veya anneden yetim aylığı alabilmek için kız çocuklarının evli olmamaları gerekmektedir.
  • Kız ve erkek çocukların devlet memuru olarak çalışmamaları gerekmektedir.
  • Çocukların 18 yaşına kadar aldıkları yetim aylığı kesilmemektedir. Lise öğrenimi görenlerde 20, yüksek öğrenim görenlerde ise 25 yaşına kadar yetim aylığı kesilmemektedir.
  • Kız çocukları evlenmeleri halinde yetim aylığı kesilir. Erkek çocuklarda ise 18 yaşını doldurup öğrenim görmüyorsa yetim aylığı kesilmektedir.

BAĞ-KUR Dul ve Yetim Aylığı Başvuru İşlemi

BAĞ-KUR dul ve yetim aylığı başvuru işlemini gerçekleştirmek için bağlı bulunduğunuz kuruma bir dilekçe ile müracaat etmeniz gerekmektedir. BAĞ-KUR dul ve yetim aylığı başvuru belgesini internet üzerinden ve BAĞ-KUR il müdürlüklerinden edinebilirsiniz. BAĞ-KUR dul ve yetim aylığı başvuru belgesini bağlı bulunduğunuz kuruma verdikten sonra BAĞ-KUR dul ve yetim aylığı almak için başvurunuzu tamamlamış olacaksınız

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.