E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

BAĞ-KUR EMEKLİ OLMA ŞARTLARI

Bu yazımızda sizlere BAĞ-KUR emekli olma şartlarının neler olduğundan bahsedeceğiz. BAĞ-KUR çatısı altında emekli olma hayali kuran vatandaşlarımızın bu konuda dikkat etmesi gereken önemli unsur ise BAĞ-KUR emekli olma şartlarının kadın ve erkeğe göre farklı olmasıdır. Kadınlar için ve erkekler için BAĞ-KUR emekli olma şartlarını ayrı ayrı detaylı bir şekilde anlatıp sizleri bu konuda aydınlatacağız.

Kadınlar İçin BAĞ-KUR Emekli Olma Şartları Nelerdir ?

1 Ekim 1999 tarihinden itibaren 15 yıllık bir sigortaya sahip olan ve prim ödemesi yapacak kadın çalışanlardan toplam istenilen prim ödeme gün sayısı 7200 prim günüdür. Belirlenen bu prim sayısı yıla vurulacak olursa 20 yıla tekabül etmektedir. Eğer çalışan bayan belirlenmiş bu şartı yerine getiremiyorsa emekli olabilmek için  emeklilik yaşını beklemek durumunda kalacaktır. Ancak normal BAĞ-KUR emekli olma şartlarında istenilen asıl gün sayısı 9000 gündür, bu da normal şartlarda 25 yıl gibi bir çalışma süresine denk gelmektedir. Ancak 25 yılını tamamlamadan emekliliğe ayrılmak isteyen BAĞ-KUR’lu çalışanlar için ise kısmi emeklilik getirilmiştir. Yazımızın bir sonraki kısımında da kısmi emeklilikte bayanların durumundan bahsedeceğiz.

Kısmı Emeklilikte Kadınlar İçin BAĞ-KUR Emekli Olma Şartları Nelerdir ?

BAĞ-KUR çatısı altında emekli olma hayali kuranlar normal BAĞ-KUR emekli olma şartları altında 9000 prim günü yani 25 yılı doldurmuş olması gerekirken kısmi emeklilik için 15 yıllık prim ödenmiş olunması emekli olmak için yeterlidir. Kısmi BAĞ-KUR emekli olma şartları söz konusu olduğunda 25 yıldan eksik olan her yıl için %1 daha az emekli maaşı ödenecektir. Kısmi BAĞ-KUR emekli olma şartları ise 15-25 sene arasında prim ödemesi yapılmış olmalıdır.

08.10.1999 Yılından Önce Kadınlar İçin BAĞ-KUR Emekli Olma Şartları

BAĞ-KUR’ lu kadın çalışanların emekli olabilmeleri için geçerli olan 50 yaş ve 15 yıllık çalışma süresi şartlarından hangisinin daha geç olduğuna göre 1 Ekim 1999 tarihini göz önünüze alarak hesaplamalarınızı gerçekleştirmeniz gerekiyor.

BAĞ-KUR EMEKLİLİK ŞARTLARI İÇİN  KADINLAR KISMI BAĞ-KUR Emekli Olma Şartları

Kanun Çıktığı Tarihte Emekliliğe Kalan Süre                ( 01.10.1999 Tarihi itibari ile)

Asgari Emeklilik Yaşı

Asgari Prim Ödeme Süresi

2-4 Yıl Arasında olanlar

51

15 yıl

4-6 Yıl Arasında Olanlar

52

15 yıl

6-8 Yıl Arasında Olanlar

53

15 yıl

8-10 Yıl Arasında Olanlar

54

15 yıl

10  Yıldan fazla olanalar

56

15 yıl

Erkekler İçin BAĞ-KUR Emekli Olma Şartları Nelerdir ?

1 Ekim 1999 tarihinden itibaren 15 yıllık sigorta geçmişine sahip olan ve prim ödemesi yapması gereken erkeklerden doldurulması istenilen prim gün sayısı kadınlarda da olduğu gibi 7200 gündür. Belirlenmiş olan gün sayısı yıla vurulacak olursa bu süre 20 yıla tekabül etmektedir. Eğer bu süreyi tamamlamış ise erkekler emekli olma hayallerine kavuşmak için emekli olma yaşlarını beklemek zorundadırlar. Fakat, normal emeklilik için asıl gün sayısı 9000 gün olarak belirlenmiştir. Bu sürede yıla vurulacak olursa 25 yıllık bir süreye denk gelmektedir. Bu süreyi tamamlamadan emekli olmak isteyen erkekler için ise kısmi emeklilik seçeneği sunulmuştur. Bu şartları da aşağıda ayrı bir başlık altında sizlerle paylaştık.

Kısmı Emeklilikte Erkekler İçin BAĞ-KUR Emekli Olma Şartları Nelerdir ?

BAĞ-KUR çatısı altında emekli olmak için belirlenmiş olan BAĞ-KUR emekli olma şartlarının 9000 prim günü yani 25 yılı doldurmuş olmaları gerekirken, kısmi emeklilik için 15 yıllık prim ödemiş olmaları gerekli ve yeterlidir. Fakat, kısmi emeklilikte 25 yıldan eksik olan her bir yıl için erkekler emekli aylıklarından %1 daha az pay alacaklardır, yani her yıl için %1 kesinti olacaktır. Kısmi BAĞ-KUR emekli olma şartları olarak ise 15 ile 25 yıl arasında prim ödemesinin yapılmış olmasıdır.

08.10.1999 Yılından Önce Erkekler İçin BAĞ-KUR Emekli Olma Şartları

Bağ-Kur emeklilik şartlarından, 55 yaş ya da 15 yıllık süreden hangisi daha geç ise o şart baz alınarak dikkate alarak ve 1 Ekim 1999 tarihini göz önünde bulundurarak hesaplamalarınızı gerçekleştirmelisiniz. Bu şekilde doğru hesaplamayı yapabilirsiniz.

BAĞ-KUR EMEKLİLİK ŞARTLARI İÇİN KISMI AYLIK KADEMELİ GEÇİŞ TABLOSU

ERKEKLER  İÇİN KISMI BAĞ-KUR Emekli Olma Şartları

Kanun Çıktığı Tarihte Emekliliğe Kalan Süre                 ( 01.10.1999 Tatihi itibari ile)

Asgari Emeklilik Yaşı

Asgari Prim Ödeme Süresi

2-4 Yıl Arasında olanlar

56

15 yıl

4-6 Yıl Arasında Olanlar

56

15 yıl

6-8 Yıl Arasında Olanlar

57

15 yıl

8-10 Yıl Arasında Olanlar

57

15 yıl

10  Yıldan fazla olanalar

58

15 yıl

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.