Edevlet.net

BAĞ-KUR İNTİBAK

27.09.2014
BAĞ-KUR İNTİBAK

Sosyal Güvenlik sistemindeki intibak, yaş, prim gün sayısı ve ödenen primlerin miktarı eşit olduğu halde, sadece farklı tarihlerde emekli olunduğu için farklı aylık hesaplama işlemlerinden dolayı oluşan aylık farklılıkların giderilmesi demektir. BAĞ-KUR intibak ile ilgili bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

BAĞ-KUR İntibak Kararı Verildi mi?

BAĞ-KUR intibak kararı hala beklenmektedir. Daha önce BAĞ-KUR siteminde 2008 yılına kadar basamak yöntemi uygulanmaktaydı. Basamak sistemi ile bütün aylıkların, 2003 tarihi yürürlüğünde bulunan gelir tablosuna göre hesaplanması nedeniyle BAĞ-KUR’ un ödediği emekli aylıklarında farklı bir değişiklik olmamıştı. Bu nedenle BAĞ-KUR kapsamındaki vatandaşlar BAĞ-KUR intibak dahilinde yer almadılar. Ancak 2002 tarihli gelir tablosu nedeniyle belirli dönemler arası emeklilik için başvuru yapan ve aylık bağlanan 12.000 kişi açısından eşitsizlik olduğu belirlendi. Bu nedenle bu kişiler için iyileştirme yapılmıştı.

Sosyal güvenlik ile ilgili torba yasa tasarısı Başbakanlık’ a sevk edilirken BAĞ-KUR’ lu pek çok kişi umutlandı. BAĞ-KUR intibak kararı ile ilgili tasarının detayları henüz açıklanmamıştır.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.