E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

BAĞ-KUR KAYDI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Kişinin kurulu, Sosyal Güvenlik kapsamı dışında kalan ve herhangi bir işverene bağlı olmaksızın kendi hesabına bağımsız çalışanlar BAĞ-KUR sigortalısı olarak sayılmaktadır. BAĞ-KUR kapsamına geçebilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlarla birlikte belirli belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. BAĞ-KUR kaydı için gerekli evrakları tamamlamanız gerekmektedir. Bu evraklarla ilgili bilgileri internet üzerinden takip edebilirsiniz. BAĞ-KUR kaydı için gerekli evraklar ile ilgili bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

BAĞ-KUR Kaydı için Gerekli Evraklar Nelerdir?

BAĞ-KUR kaydı için gerekli evrakların temini için yazımızdaki bilgileri kullanabilirsiniz. BAĞ-KUR sigortalılığı, BAĞ-KUR’ lu olmayı gerektiren faaliyetlerle birlikte başlar. BAĞ-KUR’ a kayıt ve tescilin yapılabilmesi için ilgili BAĞ-KUR il müdürlüğüne başvurup, alınacak BAĞ-KUR giriş bildirgesinin ilgili kuruluşlara yani vergi daireleri, vergiden muafiyet halinde oda ve sicil memurluklarına onaylattırılması gerekmektedir. Onaylı bu bildirgenin tekrar BAĞ-KUR il müdürlüklerine verilmesi gerekmektedir.

BAĞ-KUR kaydı için gerekli evraklardan biri de Tabi Tarımsal Sigortalılığı içindir. Tarım sigortalılığı BAĞ-KUR’ a giriş bildirgesinin bağlı bulunduğu muhtara, ziraat odalarına veya kooperatiflere onaylattırılması ve onaylı bu bildirgenin BAĞ-KUR il müdürlüğüne verilmesi gerekmektedir.

BAĞ-KUR isteğe bağlı sigortalılık içinse BAĞ-KUR’ a tabi mecburi sigortalılık niteliğini kaybetmiş olanlar dilekçe ile BAĞ-KUR il müdürlüklerine başvuru yapması gerekmektedir. İsteğe bağlı olarak ilk kez BAĞ-KUR sigortalısı olmak isteyenler ise BAĞ-KUR’ a isteğe bağlı sigortalı giriş bildirgesi ile ikametgahlarının bulunduğu yerdeki muhtarlıklara onaylatması ve onaylı bu bildirgenin BAĞ-KUR il müdürlüklerine verilmesi gerekmektedir. BAĞ-KUR kaydı için gerekli evraklar bunlardır. Bu belgelerin yanında da kimlik bilgileriniz gerekebilmektedir. BAĞ-KUR kaydı için gerekli evrakları temin ettikten sonra tekrar il müdürlüklerine vermeyi unutmayınız.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.