BAĞ-KUR PRİM BORCU SORGULAMA | E-Devlet

BAĞ-KUR PRİM BORCU SORGULAMA

Her birey belirli bir çalışmanın arkasından emekli olmayı bekler. Bu nedenle çalışırken bazı şartları yerine getirerek emekli olma hakkına sahip olabilmektedirler. BAĞ-KUR’lu kişiler hem emekli olabilmek için hem de Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sosyal ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için prim ödemektedirler. BAĞ-KUR’a prim borcu bulunan kişiler emeklilik hakkından yararlanamazlar. Bu nedenle prim borcu bulunan kişiler BAĞ-KUR prim borcu sorgulama işlemini yaparak borç durumunu öğrenebilirler ve buna göre ödeme yapabilirler. Bu şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun sağlamış olduğu olanaklardan da yararlanabilirler.

BAĞ-KUR Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

BAĞ-KUR prim borcu sorgulama işlemi internet üzerinden şifreli ve şifresiz olarak iki şekilde yapılabilmektedir. BAĞ-KUR prim borcu sorgulama işlemini yapmanın ilk yolu E-Devlet üzerinden ikincisi ise online tahsilat üzerinden yapılmaktadır. Bu yazımızda sizlere BAĞ-KUR prim borcu sorgulama işlemini her iki yöntemi kullanarak nasıl yapacağınızı anlatacağız.

1. E-Devlet Üzerinden BAĞ-KUR Prim Borcu Sorgulama İşlemi

E-Devlet uygulamalarını kullanarak BAĞ-KUR prim borcu sorgulama işlemini yapabilmek için E-Devlet şifrenizin olması gerekir. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL işlem ücreti karşılığında E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra aşağıda verilen linke tıklayınız. Kimliğimi Şimdi Doğrula seçeneğine tıkladıktan sonra açılan sayfada ilk olarak T.C kimlik numaranızı daha sonra da E-Devlet şifrenizi giriniz. Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

E-Devlet Şifresiyle BAĞ-KUR Prim Borcu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ! 

2. Online Tahsilat İle BAĞ-KUR Prim Borcu Sorgulama İşlemi

Online tahsilat uygulamasını kullanarak BAĞ-KUR prim borcu sorgulama işlemi için bazı kimlik bilgilerinize ihtiyaç duyulmaktadır. Bu şekilde BAĞ-KUR prim borcu sorgulama işlemi için ilk olarak yazının sonunda vermiş olduğumuz linke tıklayınız. Daha sonra aşağıda sıralı bir şekilde verilen maddeleri uygulayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Bu şekilde tc kimlik no ile bağkur borç sorgulama işlemlerini gerçekleştirmiş olursunuz.

  • Linke tıkladıktan sonra açılan sayfada ilk olarak 4B sigortalı ödemeleri seçeneğine tıklayınız.
  • Ardından size uygun olan seçeneğe tıklayınız.
  • T.C. kimlik numaranızı giriniz.
  • Güvenlik kodunu da girdikten sonra Borç Sorgula butonuna tıklayınız.
  • Bu işlemlerden sonra BAĞ-KUR prim borcu sorgulamanızı tamamlayınız.

Online Tahsilat İle BAĞ-KUR Prim Borcu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

3. Ziraat Bankası Bağkur Borç Sorgulama

Ziraat Bankası sayesinde SGK prim borç sorgulama ve ödeme işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Bunun için Ziraat Bankası ATM’lerini, İnternet Şubesini, banka şubelerini, 0850 220 00 00 ya da 444 00 00 numaralı Ziraat Bankası Çağrı Merkezini arayabilirsiniz. İnternet Şubesi üzerinden gerçekleştirilecek olan Ziraat Bankası Bağkur Borç Sorgulama işlemleri için sizleri yönlendireceğimiz link esasında sizleri biraz önce linkini vermiş olduğumuz Online Tahsilat sitesine yönlendirecektir. Her halükarda borcunuzu Online Tahsilat uygulaması üzerinden gerçekleştirmeniz gerekir.

Fakat dilerseniz geçmişe yönelik yapmış olduğunuz ödemelerin makbuzlarını aşağıda yer alan linke tıklayarak alabilirsiniz. Bunun için T. C. kimlik numarası, vergi kimlik numarası ya da sicil numarası bilgilerini girmeli, ödeme geçmişinizde zamansal bir arama yapabilmek için başlangıç ve bitiş zamanı olarak bir aralık belirlemeli ve son olarak da güvenlik kodunu ilgili kutucuğa yazdıktan sonra Sorgula seçeneğine basmalısınız.

Ayrıca dilerseniz E Devlet sistemi üzerinden Bağkur hizmet dökümü alabilir ve adınıza ödenen ya da adınıza ödediğiniz sigorta primleri ile ilgili olarak birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası Geçmişe Yönelik Ödeme Makbuzlarını Almak İçin TIKLAYINIZ!

Bağkur Borç Yapılandırma

Bağkur borç sorgulama işlemlerini gerçekleştiren kişilerin ödeme gücünün üstünde borçlara sahip olması sebebi ile başvurduğu işlemlere Bağkur borç yapılandırma işlemleri denir. Bağkur borç yapılandırma hizmeti sayesinde bireylerin ödeyemeyecekleri borçlarını daha uygun koşullarda ödeyebilmek adına devlete başvuruda bulunur ve devlette bu konuda gerekeni yapar. Bununla birlikte belirli dönemlerde Bağkur Borç Affı çıkar ve çıkan yasaya göre belirtilmiş olan koşullara uygun olan kişilerin borcu affedilir.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.