E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI

Vefat eden babadan yetim aylığı adı altında, babanın emekli maaşının bir kısmı hak sahiplerine verilmektedir. Babanın emekli maaşını almak için hem yetim çocuk için hem de vefat eden baba için belirli şartlar bulunmaktadır. Babanın emekli maaşından pay alabilmek için oldukça önemli olan babadan emekli maaşı alma koşullarının yerine getirilmesinden sonra bu işlem için başvuru yapılabilmektedir. Başvuru işleminden sonra işleminizin ne durumda olduğunu öğrenmek için SGK İl Müdürlüklerine gitmeniz gerekmektedir. Belirli bir zaman sonra hiçbir engel bulunmazsa babadan emekli maaşı alınabilmektedir. Babadan emekli maaşı alma koşullarının önemi oldukça büyüktür. Yazımızda babadan emekli maaşı alma koşulları hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

Babadan Emekli Maaşı Alma Koşulları Nelerdir?

Emeklilik için önemi çok büyük olan babadan emekli maaşı alma koşulları şöyledir;

  • Vefat eden babanın Sosyal Güvence kapsamında bulunması gerekmektedir. Bağlı bulundukları kurumdan emekli olmaları gerekmektedir.
  • Çocukların devlet memuru olarak çalışıyor olmaması gerekmektedir.
  • Çocuklar 18 yaşına kadar yetim aylıklarını alabilmektedirler. Kız çocuklar için yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Erkekler için ortaöğrenim devam ediyorsa 20 yaşına, yükseköğrenim devam ediyorsa 25 yaşına kadar babanın emekli maaşından pay alabilmektedirler.
  • Kız çocukları evlenmeleri halinde yetim aylıkları kesilmektedir. Boşanmaları halinde bunu bildirerek maaşı tekrar almaya hak kazanabilirler.

Babadan emekli maaşı alma koşulları bu şekildedir. Babadan emekli maaşı alma koşullarına uyuyorsanız yetim aylığı için başvuruda bulunabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.