E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

BİMER Şikayet Dilekçesi Nasıl Yazılır?

21. yüzyıl devlet yönetimlerinde, şeffaflık ve açıklık ilkeleri açısından bilgi edinme hakkının, tüm tüzel ve gerçek kişilere tarafsızlık ve eşitlik ilkelerine uygun bir biçimde kullandırılmasının sağlanması, bütün modern ve demokratik devletlerin temel görevidir. En genel anlamıyla bilgi edinme hakkı; vatandaşların kamu kurum ya da kuruluşlarının görevleri nedeniyle sahip oldukları bilgilere ulaşım hakkıdır. Bu hakkın kullanımı yasal mevzuatlar çerçevesinde vatandaşların idareye yapacakları bilgi edinme başvurularının yanında, idarenin belli bilgileri erişime direkt açmasını da kapsar. Bilgi edinme hakkı tüm demokrasilerde, yönetimlerin şeffaflık ilkelerinin kamu yönetimlerinin şartı olarak; tarafsızlık, eşitlik, açıklık ilkelerinin yerleşmesini sağlar. BİMER bu doğrultuda, Başbakanlık Genelgesi ile (2006/3) yürürlüğe girmiş olan halka ilişkiler uygulamasıdır. BİMER uygulaması 2006 senesinden beri, çağın gereksinimleri göz önünde bulundurulmak suretiyle devamlı olarak geliştirilmekte ve tüm vatandaşlara hizmet vermektedir.

BİMER Nedir?

BİMER; vatandaşların tüm iletişim kanalları aracılığıyla yaptıkları (şahsen, telefon, faks, mektup, elektronik), kamuyla ya da kendileriyle ilgili talep, görüş, öneri, ihbar ve şikayetlerini içeren başvurularının kamu nezdinde denetim ve takibinin sağlanıp etkin ve hızlı bir şekilde cevap verilmesini hedeflemiştir. Başbakanlık İletişim Merkezi’ne yapılacak başvurular için tüm iletişim kanalları açık durumdadır. Bu açıdan BİMER başvuruları birçok alternatif üzerinden gerçekleştirilebilir.

BİMER sayesinde vatandaşlarla devlet arasında, bilgi edinme hakkı açısından iletişim kanalları kurulur durumdadır. Bu şekilde vatandaş ile devlet arasındaki mesafeler oldukça azalmıştır. Vatandaşın devlete güveni artmış ve yönetime olan yabancılığı son bulmuştur.  BİMER’in faaliyete geçmesi ile, vatandaşlar oldukça hızlı bir şekilde sisteme adapte olmuşlardır. Kamu yönetiminde görülen sorunlar hızlı bir şekilde merkeze iletilerek sorunlar daha pratik çözülür hale gelmiştir. Aynı zamanda BİMER sayesinde kamu yönetimi açısından alınan kararlara katılma ve denetleme imkanına sahip olan vatandaşların, bu şekilde idarenin yaptığı işlerin kendi nazarlarında meşru olması kolaylaşmıştır.

BİMER’in Hukuki ve Yasal Dayanakları

Tüm vatandaşlara tanınmış olan ve anayasal haklar içinde yer alan bilgi edinme ve dilekçe hakları, anayasanın 74. maddesinde tanımlanmış durumdadır. Anayasanın bu maddesinin uygulanması amacıyla ilk etapta yürürlüğe sokulan 3071 sayılı Dilek Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun, BİMER’in temel görevlerinin kanuni dayanağını teşkil eder. Bu kanunun ardından çıkarılan;

 • 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu,
 • 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu’nun uygulanmasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen Bilgi Edinme Hakkı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik (2004-7189 sayılı),
 • 2004-12 sayılı Başbakanlık Genelgesi yürürlüğe koyulmuş ve bu şekilde, vatandaşların kamu yönetimine katılımının sağlanması, toplumsal denetim, kamu yönetimlerinde şeffaflığı tesis etme amaçlanmıştır. Bu mevzuatlar sayesinde kamu vazifelerinin yerine getirilmesinde vatandaş odaklı yaklaşımın işlerliği ve etkinliği artırılmıştır. Bu sayede vatandaşlar açısından halkla ilişkiler alanında önemli gelişmeler yakalanmıştır.

BİMER’e Nasıl Başvuru Yapılır?

İnternet üzerinden yapılacak başvurular yukarıdaki Başbakanlık İletişim Merkezi BİMER web sayfasından yapılacağı gibi e-devlet hesabından da yapılabilir. Bimer başvuru forum örneği:

başvuru formu

Bimer Şikayet Dilekçesi Yazma

BİMER’e yazılacak olan talep ve şikayet dilekçelerinde dikkat edilecek en önemli husus, konunun anlaşılır bir şekilde yazılmasıdır. Yapılan anlatım net, kısa ve öz olmalıdır. Dilekçenizde mutlaka Adınız, Soyadınız, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranız, Telefon ve Adres bilginiz mutlaka yer almalıdır.

Başbakanlık İletişim Merkezi BİMER’e İnternetten Başvuruda İzlenecek Yöntem

 • İlk olarak aşağıda paylaştığımız bağlantıya tıklayınız.

bimer1

 •  Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı, isminizi, soyisminizi, annenizin kızlık soy ismini, cep telefonu numaranızı doldurarak “ONAY KODU GÖNDER” butonuna tıklayınız.

bimer 2

 • Cep Telefonunuza gelen onay kodunu ilgili alana giriniz.
 • Önünüze gelen ekrana talep veya şikayetinizi yazınız.

bimer3

Başbakanlık İletişim Merkezi BİMER’e e-Devlet Üzerinden Başvuruda İzlenecek Yöntem

 • Bimer sayfasından E-Devlet ile giriş kısmına tıklayınız

Bimer1

 • Karşınıza gelen E-Devlet ekranına giriş yapınız

bimer2

 • Giriş yapınca direkt Bimer’e yönlendirileceksiniz. Burada Yeni Başvuru kısmını tıklayınız.

bimer3

 • Açılacak ekranda kimlik bilgilerinizi girip, başvuru metnini hazırlayınız

bimer4

 • Metni yazdıktan sonra başvuruyu tamamla kısmını tıklayınız.

bimer5

Başbakanlık İletişim Merkezi BİMER’e internet üzerinden başvurmak için TIKLAYINIZ!

Başbakanlık İletişim Merkezi BİMER’e Mektup Yoluyla Yapılacak Olan Başvurular

Mektupla yapılacak BİMER şikayet örneği ya da başvuru örneği içerisinde;

 • İsim soyisim,
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası,
 • Telefon numarası,
 • Açık adres bilgisi,
 • İmza mutlaka bulunmalıdır.

Yapılacak olan şikayet ya da talepler mümkün olduğunca kısa, net ve anlaşılır olmalıdır.

Başbakanlık İletişim Merkezi BİMER’e Telefon Yoluyla Yapılacak Olan Başvurular

ALO 150 vatandaşların Başbakanlık İletişim Merkezi ile doğrudan bağlantı kurmalarını sağlayan telefon numarasıdır. Ülkenin her yerinden 150 numaralı telefon aranarak doğrudan Başbakanlık İletişim Merkezi ile iletişime geçilebilir. Bu sayede vatandaşlar ile hızlı ve etkin bir şekilde bağlantı sağlanır.

Başbakanlık İletişim Merkezi BİMER’e Yapılan Başvuruları Kimler İnceler?

Başbakanlık İletişim Merkezi BİMER’e yapılan başvurular, Başbakanlık Koordinasyon Merkezi vasıtasıyla, ilgili kurum ve kuruluşlara iletilerek çözüme kavuşturulur ve Başbakanlık Koordinasyon Merkezi görevlilerince, mutlak surette takibi yapılarak başvuru sahibine bilgi verilir.

Türkiye’de Yaşayan Yabancı Uyruklu Şahıslar Başbakanlık İletişim Merkezi BİMER’e Başvuru Yapabilirler mi?

Ülkemizde ikamet eden yabancı uyruklu kişiler, karşılıklılık esasına göre BİMER’e başvuru yapabilirler.

Asılsız İhbar veya Şikâyetler Açısından Hukuki Durum Nedir?

Vatandaşların başvuru ve dilekçe haklarını kullanırken, bu hakkı kötüye kullanma durumlarının önüne geçilmesi amacıyla, asılsız olan şikayet ve ihbarlar açısından birtakım yasal müeyyideler getirilmiştir. Bu açıdan yapılan şikayet ve başvurulardan asılsız olanlar eğer masum bir vatandaş hakkında ise; şikayeti yapan kişi açısından, yapılan eylem iftiraya gireceğinden Türk Ceza Kanunu’nun 267. maddesinde geçen cezai yaptırımların uygulanması için adli makamlarla iletişime geçilir. Yine iftiraya maruz kalan kişinin maddi ve manevi zarara uğramasından dolayı gerekli mercilere başvuru yapma hakkı mevcuttur.

BİMER’in Yolsuzluklarla Mücadeledeki Önemi

Başbakanlık İletişim Merkezi BİMER’e yolsuzlukla mücadelede çok önemli bir role sahiptir. Devlet kademelerindeki yapılacak olan yolsuzlukların önlenmesi açısından denetim mekanizması çok önemlidir. Özellikle de rüşvet ile mücadelede denetim mekanizması daha da hassaslaşır. Devlet hiyerarşisi içerisindeki kontrol mekanizmasının tam anlamıyla işlemesi durumunda yolsuzluk ve rüşvet ortadan kalkacaktır. Bu açıdan BİMER ulaşılabilirlik mekanizması getirdiğinden doğal olarak denetimi de kolaylaştırır. Vatandaşların, kötü niyetli kamu görevlilerinin istenmeyen davranışlarına maruz kalmaları durumunda, hızlı bir şekilde denetim yapabilecek bir başvuru müessesesine sahip olmaları çok önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Ali Temizsoy dedi ki:

  RT üst kuruluna avantaj TV den 3 Şubat’ta Bolu TLF dan sırlı bitkiler diye bir ilaç istedim 6 Şubat ta gönderdikleri koliyi 100 TL ödeyerek teslim aldım bana gerek yanlışlıkla gerekse kasten 3 adet kolye göndermişler melek, Betül , Hayriye hanımlarla uzun TLF tasinden sonra kolye leri geri gondermemi istediler, Aras kargo ile kolyeleri gönderdim bu tarih he kadar ilacımı gondermediler kibarca dolandırıldım benim bu maduriyetimin giderilmesini arz ederim saygılarımla,ALi Temizsoy

 2. Ahmet Gökçe dedi ki:

  Sayin Cumhur başkanım ticaret yapıyordum battım issizim birde sizin lafinizdan hiç çıkmadım torun istediniz torun yaptım 30 yaşındayım sizin lafinizdan hiç çıkmadım şimdi dört torununuz var issizim iş verin banada başkanım torunlariniza güzel güzel buyutuyum bu çocuklar siz dediniz diye yaptım başkanım bana da torunlariniza da sahip çıkın başkanım sadece iş istiyorum sayın Cumhur başkanım sizin yolunuzdan hiç şaşmadik baskanim

 3. Hamit çırpan dedi ki:

  Ben bir küçük esnafım erkek berberligi yapıyorum.esnaf odasından 0.5 faizli kredi çekmek için başvuru yapmak istedim.hipotek olmasına rağmen dernekten evrak istediler. Dernek 3 evrak için 127 tl para istiyor. Yıllık 300 tl aidat ödüyoruz zaten faturayıda parayla bize satiyorlar küçük esnafin durumu ortada bu konunun düzeltilmesini ve küçük esnafın yanında olmanızı arz ederim.