Kamu Haber

Çeyiz Parası Ne Kadar? 2024 Çeyiz Parası Ne Zaman Elime Geçer?

Çeyiz Parası Ne Kadar? Çeyiz Parası Ne Zaman Elime Geçer? Çeyiz Parası Nedir? Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Çeyiz Parası için Yaş Sınırı Var Mı? Çeyiz Parası Hangi Bankaya Yatar ve daha fazlası yazımızda...

Çeyiz Parası Ne Kadar? Çeyiz Parası Ne Zaman Elime Geçer? Devlet mağduriyetleri gidermek ve kişilere destek olmak adına yaptığı yardımlara bir yenisini daha ekledi. Çeyiz Parası yardımı… Çeyiz parsı ne kadar, nasıl alınır hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızda aradığınız tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz. SGK çeyiz parası başvurusu için gerekli belgeler nelerdir, kimler çeyiz parası alabilir, çeyiz parası ne kadar, çeyiz parası ne zaman yatar, çeyiz parası ve yetim aylığı birlikte alınabilir mi, çeyiz parası başvurduktan kaç gün sonra alınır, çeyiz parası ikinci kez alınır mı gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda.

Çeyiz Parası Ne Kadar?

Çeyiz parası SGK tarafından tek seferlik verilen bir yardım parasıdır. Yetim aylığı alan kadınların evlenmesi durumunda mağduriyet yaşamamaları adına tek seferlik çeyiz parası verilir. Maddi anlamda rahatlık sağlayan çeyiz parası sayesinde pek çok yetim kadın ihtiyaçlarını alabilmişlerdir.

Anne ya da babası olmayan ve SGK tarafından yetim aylığı bağlanan kadınlar hem çeyiz masrafları hem de kişisel ihtiyaçlarını karşılamak için çeyiz parasına başvururlar. Belirli şartları taşıyan kişilere verilen çeyiz parası, maddi durumu kötü olan ve evlenmek üzere olan yetim kadınlara umut olmuştur.

Düzenli bir geliri yani sigortalı işi olan yetim kadınlar çeyiz parasından yararlanamıyor. Ayrıca erkeklerde çeyiz parasına başvuramaz.

Hane Yardımı Teslim Edilebilir Ne Demek?

Çeyiz Parası Nedir?

Annesi ya da babası vefat eden ve yetim aylığı alan kadınların evlendikleri zaman yetim aylığı kesilir. Bu durumda devlet yetim kadınlara tek seferlik çeyiz parası verir. Bu tek seferlik verilen çeyiz parası evlenen kadınların mağdur olmalarını engellemek amaçlı verilmektedir.

Yetim aylığı bağlanmayan kadınlar çeyiz parası alamıyorlar. Vefat eden anne ya da babanın bağlı olduğu sigorta koluna göre çeyiz parası miktarı belirlenir. Dolayısıyla yetim olan her kadının alacağı çeyiz parası miktarı farklıdır.

Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK Hizmet Merkezine giderek çeyiz parası için başvuruda bulunabilirsiniz. Çeyiz parası için internet üzerinden ya da e-Devlet sisteminden herhangi bir başvuru bulunmamaktadır.

İl ya da ilçe SGK müdürlüklerine giderek çeyiz parası için başvuruda bulunabilirsiniz. Sadece yetim aylığı alan kadınlar çeyiz parası için başvuruda bulunabilir.

Vefat eden anne ya da baba emekli sandığına tabi ise ve 1 Ekim 2008 tarihinden önce memur olduysa yetim kalan kadınlar çeyiz parası için Ankara SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı’na giderek başvuruda bulunabilirler.

Yetim kalan kadınların anne ya da babası 1 Ekim 2008 tarihinden sonra memur olduysa SGK Hizmet Merkezine ya da SGK il ya da ilçe müdürlüklerine çeyiz parası için başvuruda bulunabilirler.

İlksan Evlilik Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınır? Şartlar Ne?

Çeyiz Parası Başvuru Sorgulama

Çeyiz parası için başvuruda bulunan kişiler e-Devlet sayfasından başvuru sonucunu öğrenebiliyorlar. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama linkine tıklayabilirsiniz.

Çeyiz parasını sorgulamak için ise bir diğer yöntem başvuru yaptığınız kurumu arayarak öğrenmedir. Bunların dışında ALO 170 Çalışma Hayatı İletişim Merkezini arayarak da başvurunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

SGK Çeyiz Parası Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

SGK çeyiz parasına başvurmak isteyen kadınlar başvuru için bazı belgeleri teslim etmesi gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgeler;

  • Başvuran kişinin kimlik fotokopisi
  • Evlenme ödeneği başvuru formu
  • Evlilik cüzdanı ya da evliliğin gerçekleştiğini gösteren nüfus belgesi

Çeyiz parası için başvurular evlendikten sonra yapılmaktadır.

Kimler Çeyiz Parası Alabilir?

Çeyiz parası alabilecek olan kişiler;

  • Evliliğin ilk evlilik olması
  • Resmi nikah yapılmış olması
  • Başvuruyu bizzat evlenen kadının yapması
  • Vefat eden anne ya da babadan kendisine yetim aylığı bağlanan kadınlar olması
  • Evlendikten sonra en fazla 5 yıl içinde başvuruda bulunmuş olmak

Yetim aylığı bağlanmış olan tüm kadınlar çeyiz parası için başvuruda bulunabilir. Çeyiz parası için ilk şart evlenen kadınının ilk evliliği olması. Yani ikinci ya da üçüncü evliliklerde kadınlara çeyiz parası verilmez.

İmam nikahı ile evlenen kadınlar çeyiz parasına başvuramaz. Çeyiz parası için resmi nikah şarttır. Ayrıca evlendikten sonra en fazla 5 yıl içerisinde çeyiz parası için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu süre zarfında başvuruda bulunmayan kişilerin hakları dolmuş ve zaman aşımına uğramıştır.

Çeyiz Parası Nasıl Alınır? Ne Zaman Elime Geçer? Kime Verilir?

çeyiz parası ne kadar?
çeyiz parası ne kadar?

Çeyiz Parası Başvurusu Telefon Numarası

ALO 170 numarasını arayarak çeyiz parası hakkında yetkili kişilerden bilgi alabilirsiniz. Burada başvuru şartlarından başvuru için gerekli belgelere kadar pek çok bilgi öğrenebilirsiniz.

Çeyiz Parası Ne Kadar?

Çeyiz parasının miktarı yetim aylığı alan kadınların vefat eden anne ya da babasının bağlı olduğu sigorta koluna göre değişiklik göstermektedir.

Çeyiz parası için başvuran ve başvurusu kabul edilen kadınlar 24 ay için en az 33 bin TL çeyiz parası alırlar. Tek seferlik verilen çeyiz parası yetim aylığı alan kadınlara verilir.

Çeyiz Parası Ne Zaman Yatar?

Çeyiz parası için başvuran ve başvurusu kabul edilen kişilerin çeyiz parasının yatmasına dair herhangi bir belli günü bulunmamaktadır. Başvuru formunda özellikle iletişim bilgilerinin güncel olmasına dikkat ediniz. Çünkü başvurusu onaylanan kişilerle vermiş oldukları iletişim bilgileri üzerinden iletişime geçilir.

Çeyiz parasının yatması yoğunluğa göre değişmektedir. Ortalama bir ay içerisinde çeyiz parası başvurusu onaylanan kişilerin hesabına çeyiz parası yatar.

Yetim Maaşı Evlendikten Sonra Ne Zaman Kesilir?

Yetim maaşı alan kız çocukları evlendikten sonra ya da sigortalı işe girdikten sonra almış oldukları maaş kesilir. Maaşı kesilen kız çocuklarına evlendikten sonra tek seferlik çeyiz parası verilir. Yetim maaşı ise kadınların evlendikten sonraki aybaşında kesilir. Yani Eylül ayında evlenen kişinin Ekim ayında yetim aylığı kesilir.

Boşanma Durumunda Çeyiz Parası Geri Ödenir mi?

Yetim aylığı alan ve evlendikten sonra yetim aylığı kesilen kadınlara evlilik sonrası tek seferlik çeyiz parası verilir. Çeyiz parası alan kadınların boşanması durumunda verilen çeyiz parası geri alınmaz. Boşanma sonrası daha önceden almış oldukları yetim aylığına tekrardan başvurma hakları bulunur.

Çeyiz Parası ve Yetim Aylığı Birlikte Alınabilir mi?

Annesi ya da babası vefat eden kızlar ailesinin bağlı olduğu sigorta koluna göre yetim aylığı alırlar. Almış oldukları yetim aylığı evlilik dolayısıyla kesilince kadınlara tek seferlik çeyiz parası yardımı yapılır. Yani kısacası çeyiz parası ile yetim aylığı birlikte alınamaz.

Çeyiz Parası Almak için Kaç Ay Maaş Almak Gerekli

Çeyiz parası almak için belli bir süre çalışmış ve kaç ay maaş almış olmanız önemli değildir. Çeyiz parası kız çocuğunun son aldığı maaşın 24 katı kadarında tek seferlik verilir.

Çeyiz Parası için Yaş Sınırı Var mı?

İlk defa evlenen kız çocuğu çeyiz parası alabilir. Çeyiz parasını almak için herhangi bir yaş sınırı olmamakla birlikte önemli olan kız çocuğunun ilk evliliği olmasıdır.

Çeyiz Parası Başvurduktan Kaç Gün Sonra Alınır?

Evlenen kız çocukları evlilik tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde çeyiz parası için başvuruda bulunabilir. Ortalama bir ay içerisinde çeyiz parası hesabınıza yatar.

Çeyiz Parası Hangi Bankaya Yatar?

Yetim aylığı aldığınız banka hesabınıza çeyiz parası yatmaktadır. Yani çeyiz parası için başvuruda bulunduktan sonra başvurunuz onaylanırsa yetim aylığını hangi bankadan alıyorsanız o bankaya çeyiz parası yatar.

Çeyiz Parası İkinci Kez Alınır mı?

Çeyiz parası tek seferlik ödenen bir yardım parasıdır. Yani ikinci defa çeyiz parası verilmez.

Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yetim aylığı için e-Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayligi-talebi linkine tıklayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Kız çocukları evlenene kadar ya da sigortalı bir işe girene kadar yetim aylığı almaya devam eder. Erkek çocukları ise eğitim görmüyorsa 18 yaşına kadar eğitim görüyor ise 25 yaşına kadar yetim aylığı alırlar.

 

Çeyiz Parası İçin Ne Zaman Başvurabilirim?

Evlendikten sonra 5 yıl içerisinde başvuruda bulunabilirsiniz.

Çeyiz Parası Ne Kadar Oldu?

33 bin TL oldu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu