Çocuk Parası Ne Kadar? | E-Devlet

Çocuk Parası Ne Kadar?

Genç nüfusun oluşmasını desteklemek ve ailelerin doğum anındaki giderlerine katkıda bulunmak için maddi destekler sunulur. Ülkemizde ise doğum sonrası verilen doğum yardımı ve çocuğun belli bir yaşa gelmesine kadar ödenen çocuk parası uygulamaları vardır. Bu yardımları almak ise bazı şartlara tabidir. Yapılan bu çalışmalar doğum sonrası oluşan masrafları desteklediği gibi, kadın istihdamını geliştirme amacı da taşır. Doğum sonrası kadına ya da sigortalı eşine ödenen yardımlar olduğu gibi, sigortası olmayan kişilere ödenen yardımlar da vardır. Bu konuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan farklı çalışmalar vardır. Çoğu insan ise bu haklarından haberdar olmadığı için yardımlardan faydalanmaz.

Doğum Yardımı Nedir?

Doğum yardımı 2015 yılından itibaren canlı doğan çocuk başına verilen bir yardım türüdür. Doğum yardımı almak için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı vardır. Doğumun ise 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra olması gerekir. Devlet memurları da dahil bu şartları karşılayanlar doğum yardımından faydalanabilirler. Bu yardımdan faydalanmak isteyen aileler, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi’ni doldurduktan sonra, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri veya yaşadıkları ülkenin büyükelçilikleri ile konsolosluklarına teslim ederler. Başvurunun ardından kısa bir süre sonra parayı almaya hak kazanılır. Bu yardım başvurunun yapıldığı ayın sonuna kadar kişi adına yatırılmış olur. Doğum yardımı alabilmek için doğumdan önceki bir yıl içerisinde 90 gün kısa vadeli sigorta prim ödemesinin yatırılmış olması ve doğum izninin başladığı tarihte sigortalı olma şartı vardır.

Doğum Parası Ne Kadar?

Doğum parası çocuk sayısına göre katlamalı olarak ödenir. İlk kez doğum yapan bir anneye yardım olarak 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonrası içinse 600 TL ödeme yapılır. İkiz doğumlarda 700 TL, üçüzlerde 1.300 TL, dördüz ve üzerinde ise her çocuk için 600 TL ilave edilerek ödeme yapılır. Bu para devlet memuru olmayan anneler için PTT şubelerinden alınır. Devlet memurları ödemelerini maaşlarıyla birlikte alır. Diğer anneler ise PTT doğum parası sorgulaması için şubelere başvurabilirler.

e-Devlet İle Doğum Yardımı Sorgulama

Doğum yardımı sorgulama e-Devlet üzerinden de yapılabilir. Bunun için sisteme giriş yapılacak şifreye sahip olunmalıdır. Şifre yoksa alternatif giriş yöntemleri de kullanılabilir. Şifre PTT şubeleri aracılığıyla alınır, bunun dışında mobil imza, elektronik imza, internet bankacılığı şifresi kullanma gibi seçenekler de vardır. Doğum yardımı sorgulaması Sosyal Güvenlik Kurumu işlemleri arasında bulunan ”4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme” seçeneğinden yapılır.

e-Devlet Üzerinden Doğum Parası Sorgulaması Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

edevlet

Çocuk Parası Nedir?

Doğum sonrasında yapılan yardım tek sefer olarak ödenir. Bunun dışında çocuk belirli bir yaşa gelene kadar eğitim ve diğer giderleri için devlet tarafından ek yardım yapılır. Bu yardımların amacı çocuklar için fırsat eşitliği yaratmak ve ailelerin bakım yüküne ortak olmaktır. Çocuk yardım parası, 0-18 yaş arasındaki çocuklar için aylık olarak düzenlenen bir sistemdir.

Çocuk Parası Kimlere Verilir?

Çocuk parası maddi durumu yerinde olmayan, sigortası bulunmayan ailelere verilir. Değerlendirme sırasında;

  • Ailelerin sigortasının olmamasına,
  • Kayıtlı araç ve mülklerinin olmamasına,
  • Dul, yetim veya emekli maaşı alınmamasına,
  • Ailede kişi başına düşen aylık gelirin muhtaçlık sınırı altında olmasına bakılır.

İhtiyaç durumunda olan bu ailelerin ödemeleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından organize edilir. Çocuk parası başvurusu ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın valilik ve kaymakamlıklarda bulunan birimlerine yapılır. Başvuru formuna ek olarak gelir durumunu gösteren belgeler de istenebilir. Başvurunun kabul edilip edilmediği, paranın yatıp yatmadığı çocuk parası sorgula işlemi yaparak öğrenilebilir.

Çocuk Parası Ne Kadar?

Çocuk parası her yıl düzenli olarak güncellenir. 2018 yılı içinse ödemeler ilköğretime devam eden erkek çocukları için ayda 30 TL, kız çocukları için ayda 35 TL; ortaöğretime devam eden erkek çocukları için ayda 45 TL, kız çocukları için ayda 55 TL olarak belirlenmiştir. Kız çocuklarının okutulmasını teşvik etmek için yardım miktarları daha fazla tutulmuştur. Peki çocuk parası nereden alınır? Başvurunun kabul edilmesinin ardından ödemeler PTT şubeleri aracılığıyla alınabilir. PTT çocuk parası sorgula için şubeler kullanılabilir. Çocuk parasının sorgulaması için ise e-Devlet de seçenekler arasındadır. e-Devlet sistemi üzerinden Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama seçeneğinden bütün yardım paraları sorgulanabilir.

Çocuk Parası Sorgulaması Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Asgari Geçim İndirimi

Çalışan kişilerin çocuk yardımları ise maaşları üzerinden yapılır. Asgari Geçim İndirimi olarak maaşa yansıtılan bu tutar, devlet tarafından karşılanır. Ödeme tutarının belirlenmesinde kişinin kaç çocuğu olduğu, eşinin çalışıp çalışmadığı gibi kriterlere bakılır. Bekar olan bir kişinin geçim indirimi tutarıyla, evli olan bir kişinin tutarı birbirinden farklıdır. Çocuk sayısına göre de devletin ödediği miktar artar. Asgari Geçim İndirimi tutarı da her ay düzenli olarak güncellenir.

Emzirme Ödeneği

Doğum sonrası verilen ödeneklerden biri de süt parası olarak bilinen emzirme ödeneğidir. Doğum yapan sigortalı kadına ya da sigortalı olamayan kadının sigortalı olarak çalışan eşine verilir. Hizmet akdine bağlı olarak kendi adına çalışan ya da eşi çalışan kişilere de bu ödenek verilir. Yani bu ödeme türünden 4A ve 4B kapsamında çalışanlar faydalanır. Devlet memurlarına ise ödemeleri kendi kurumları tarafından yapılır. Ödemeye hak kazanabilmek için doğumdan önceki bir yıl içerisinde 120 gün prim ödemesi şartı aranır. 4B’liler için de ek olarak prim borcu olmaması şartı konulmuştur. Bu ödeme sadece canlı doğumlar sonrasında ödenir. Emzirme ödeneği sistemde görülen emzirme ödeneği raporuna göre ödenir. Bu raporsa otomatik olarak oluşturulur. 2018 yılı için emzirme ödeneği 149,00 TL’dir. Emzirme ödeneği dışında doğum izni olarak kullanılan aralıkta sigortalı olarak çalışan annenin iş göremezlik maaşı da bağlanır. Bu ödeneğin bağlanması için de Sosyal Güvenlik Kurumu belirli prim ödeme gün sayısının doldurulmuş olmasını talep eder. Kadın doğum yaptığı süre içerisinde raporlu sayılacağı için, herhangi bir hastalık sırasında alınan rapor parasının aynısını alır.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.