reklam
BankacılıkEmeklilik

Denizbank Metlife BES İptali | BES Para İadesi Kaç Günde Gelir?

Denizbank Metlife BES İptali | BES Para İadesi Kaç Günde Gelir? Denizbank BES İptali Nasıl Yapılır? Denizbank BES İptali Ayrılma Talep Formu, Denizbank Metlife Nasıl İptal Edilir ve daha fazlası yazımızda...

Denizbank Metlife BES İptali | BES Para İadesi Kaç Günde Gelir? Bireysel Emeklilik Sistemi (kısaca BES) çalışanların iş hayatları boyunca yaptıkları tasarrufların uzun vadeli yatırımlara yönlendirilmesini sağlıyor. Böylece emeklilik süresince de yaşam standartlarının korunmasına yardım ediyor. Önceleri isteğe bağlı ve bireysel olarak başvurulan BES, otomatik katılım adı altında zorunlu bir sisteme dönüştürüldü. 1 Ocak 2017’de hayata geçirilen yasayla beraber BES’te otomatik katılım dönemi başladı.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya mavi kart sahibi olan, kamu ve özel sektörde sigortalı olarak çalışan 45 yaşın altındaki her kişi otomatik katılım sistemine dahil edildi. ABD ve İngiltere gibi pek çok ülkede başarıyla uygulanan bu sistemde çalışanlar işverenleri aracılığıyla sisteme dahil oluyor. Aylık kazançların yüzde üçü katkı payı olarak otomatik olarak tasarruf hesabına yatırılıyor. Başlangıç fonlarına yönlendirilen katkı payları iki ay sonra hesap sahibinin isteğine göre uzman yatırımcılar tarafından yönetilen fonlara yönlendiriliyor. Ayrıca minimum katkı payı tutarının altında kalmamak koşulu ile istenilen katkı payı üzerinden de ödeme yapılabiliyor. Denizbank ya da Metlife aracılığıyla da katılabileceğiniz otomatik katılımda,

 • Ödenen katkı payının yüzde 25’i oranında ek devlet katkısı kazanılıyor.
 • İki aylık cayma süresi sonunda sistemde kalmayı seçen çalışanlar 1000 TL ek devlet katkısı almaya hak kazanıyor.
 • Emeklilik hakkı kazanan çalışanlar birikimlerini maaş olarak almayı tercih ederse toplam birikimlerinin yüzde beşi kadar daha devlet katkısı kazanıyor.

Denizbank Metlife BES İptali | BES Para İadesi Kaç Günde Gelir?

BES İptali Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Maaş kesintisi, başka bir emeklilik planının olması, birikimin beklentileri karşılamaması, sigorta şirketinin ilgisizliği, sistemin zorunlu olması gibi pek çok nedenle sistemden çıkmak isteyen çalışanlar olabiliyor. İki aylık cayma süresi içinde sistemden çıkanların maaşından yapılan kesintilerde bir azalma olmuyor, yatırılan para kadar iade ve varsa getirileri hesaba yatırılıyor.

Ancak iki aylık başlangıç süresinin ardından sistemden çıkmak isteyenler hesap işletim ücreti gibi hesap masraflarıyla ya da fon işletim ücretleriyle karşı karşıya kalabiliyor ve yatırdıkları tutardan kesintiler olabiliyor. Kesintilerin birikimin ne kadarlık bir kısmını kapsadığını öğrenmek için şirketle iletişime geçmek akıllıca olacaktır. Ayrıca sistemden çıkanlar devlet katkısı hak ediş süresi kriterlerini karşılayamıyor. Devlet katkısı hak ediş süreleri ise şu şekilde:

 • Sistemde üç yıl geçirmeden devlet katkısı alınamıyor. 
 • 3-6 yıl için devlet katkısı hak ediş oranı yüzde 15
 • 6-10 yıl için yüzde 35
 • 10 yıldan fazla süredir sistemde olanlar ancak 56 yaşından küçükler için yüzde 60
 • 10 yıldan fazla süredir sistemde olanlar ve 56 yaşından büyükler için yüzde 100

Denizbank BES İptali Nasıl Yapılır?

Otomatik katılım sistemini enine boyuna inceledikten sonra sistemden çıkmayı tercih ederseniz BES iptali için pek çok seçeneğiniz var. BES hesabınız Denizbank’ta ise Denizbank BES iptali oldukça kolay bir süreç. Denizbank’ın BES ve otomatik katılım sistemini yönettiği Metlife bireysel emeklilik iptali için belli başlı bazı yollar şunlar:

 • Denizbank – Metlife şubeleri aracılığıyla iptal
 • Müşteri hizmetleri aracılığıyla iptal
 • Ayrılma talep formu aracılığıyla iptal
 • İnternet sitesi üzerinden iptal

Denizbank BES İptali Şubeler Üzerinden Nasıl Yapılır?

Metlife bireysel emeklilik iptali için en yakın Denizbank şubesine ya da Metlife acentesine gidebilirsiniz. Yanınızda Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ya da kimlik kartı yerine geçen bir resmi belge götürmeniz gerekir. Şahsen gidemeyecek durumdaysanız noterden vekaletinizi üstlenmiş bir kişi de sizin yerinize şubeye ya da acenteye gidebilir.

Şubedeki yetkili personele Denizbank BES iptali talebinizi ilettiğinizde sizden bazı bilgiler isteyecek ve sonrasında bir form doldurmanızı talep edecektir. Formu dikkatli bir şekilde okuyup eksiksiz biçimde doldurun ve imzalayın. Formu teslim ettikten sonra iptal talebinizi iletmiş olursunuz ve Metlife Bireysel Emeklilik iptali işlemleriniz başlar. İptal gerçekleştikten sonraki on iş günü içerisinde maaş hesabınıza para iadesi transfer edilecektir.

Size en yakın Metlife acentesi ya da Denizbank şubesini bulmak için TIKLAYINIZ!

denizbank metlife bes i̇ptali
denizbank metlife bes i̇ptali

Denizbank BES İptali Müşteri Hizmetleri Aracılığıyla Nasıl Yapılır?

Metlife bireysel emeklilik iptal talebinizi iletmek için Denizbank çağrı merkezini ya da Metlife müşteri hizmetlerini 7 gün 24 saat arayabilirsiniz.

 • 0850 222 0800 Denizbank çağrı merkezini ya da 0850 222 06 38 Metlife müşteri hizmetleri hattını arayın.
 • Müşteri temsilcisinin istediği kimlik ve hesap bilgilerini aktarın.
 • Denizbank BES iptali talebinizi iletin. Size bir sistemden çıkış formu yollanacaktır. 
 • E-posta adresinize gönderilecek ayrılma formunu dikkatli bir şekilde doldurup yine e-posta adresi aracılığıyla Denizbank ve Metlife’a ulaştırmanız gerekir. Formu yolladıktan sonra iptal işlemleriniz başlayacaktır.
 • İşlemler tamamlandıktan sonraki 10 iş günü içerisinde hesabınıza para iadesi gerçekleşecektir.

Denizbank BES İptali Ayrılma Talep Formu Yoluyla Nasıl Yapılır?

Metlife bireysel emeklilik iptali için bir başka yol ise Metlife BES iptali ayrılma formunu doldurmaktır. Yazının devamında bağlantı yolunu vereceğimiz ayrılma formunu dikkatlice okuyup doldurun. Yazıcıdan formun çıktısını aldıktan sonra doldurup tarayıcıdan tekrar bilgisayara aktarabilirsiniz. Formu doldurduktan sonra e-posta ya da faks yolu ile ilgili Metlife acentesine ulaştırdıktan sonraki yedi iş günü içerisinde otomatik katılım sisteminden çıkış işlemleriniz başlayacaktır ve hesabınıza para iadesi yansıyacaktır.

Metlife bireysel emeklilik ayrılma formuna ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Denizbank BES İptali İnternet Sitesi Üzerinden Nasıl Yapılır?

Metlife bireysel emeklilik iptali için kolaylık sağlayan yollardan biri de internet sitesi üzerinden iptal talebini iletmektir. Metlife’ın internet sitesine girdikten sonra E-Şube ya da “Bize Ulaşın” bölümlerinden Denizbank BES iptali talebinizi yetkililere iletebilirsiniz.

 • Yazının devamında vereceğimiz bağlantı üzerinden Metlife’ın internet sitesine giriş yapın.

8eo5c9chhqb1s1i8fyzueidbahqia8so3w6kam4h

 • Sitenin ana sayfasının sağ üst köşesinde bulunan “Bize Ulaşın” butonuna tıklayın.

 mchd5mwsvhio1ybqidmhmjfpqklfgpkllkndatmm

 • İlgili alanlara isminizi, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı, gerekli olduğunu düşünüyorsanız cep telefonu numaranızı girdikten sonra iptal talebinizi iletin ve “Gönder” butonuna basın.
 • Bir diğer yol da yazının devamında linkini vereceğimiz E-Şube uygulaması sayesinde iptal talebinizi iletmektir. E-Şube uygulamasında kaydınız yoksa “Giriş” kısmının altındaki “Kayıt Ol” butonuna tıklayın. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı girdikten sonra telefonunuza bir güvenlik kodu gelecektir. Kodu girdikten sonra ilgili alanları doldurarak kaydınızı tamamlayın.

 pz670eqpasu8hhwzbtxmhwlm6xewzpweh5pwfn08

 • Kaydınızı oluşturduktan sonra ya da kaydınız varsa, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı ve oluşturduğunuz şifreyi ilgili kısımlara yazın. “Giriş” butonuna basın.
 • Gerekli kodları girdikten sonra “Otomatik Katılım” sekmesinden cayma isteğinizi iletebilirsiniz. 

Metlife internet sitesine ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Metlife E-Şube giriş sayfası için TIKLAYINIZ!

Otomatik BES’ten Nasıl Çıkılır?

Anadolu Hayat BES İptali Nasıl Yapılır?

Garanti BES İptali Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu