Eğitim

Dershane Fiyatları Ne Kadar? 2024 Zamlı Dershane Fiyatları

Dershane Fiyatları Ne Kadar? Güncel Dershane Fiyatları, Zamlı Dershane Fiyatları, Dershane Fiyatları KPSS, Dershane Fiyatları Üniversiteye Hazırlık, Dershane Fiyatları Aylık mı Yıllık mı, Ankara Dershane Fiyatları, İstanbul Dershane Fiyatları ve daha fazlası yazımızda...

Dershane Fiyatları Ne Kadar? 2024 Güncel Dershane Fiyatları; Ülkemizde eğitim sistemindeki sınavlara yönelik eğitim veren en önemli kurumlar dershanelerdir diyebiliriz. Öğrencileri tamamen sınava yönelik hazırladığı sistemle hazırlayan bu kurumlar, oldukça ilgi görmektedir. Etüt merkezi fiyatları, KPSS dershane fiyatları, DGS dershane fiyatları gibi pek çok dershanenin fiyatları yazımızda mevcut.

2024 ’de dershane fiyatları ne kadar olacak diye veliler ve öğrenciler merak içerisinde araştırma yapıyorlar. Çocuklarını dershaneye yazdırmayı planlayan velilerin bu kurumlardan en büyük beklentisi iyi kalitede ve uygun fiyatlarda olmaları. Dershaneler kapandı şeklinde karar çıkmış olsa da işin aslı öyle değil. Yalnızca isim olarak değişiklikler yapıldı ve eğitim verme süreçleri değişti denilebilir. Şu anda öğrencileri sınavlara hazırlayan çok sayıda dershane eğitime devam ediyor.

Formal Eğitim ile İnformal Eğitim Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dershane Ücretleri Ne Kadar Oldu?

Dershane ücretleri her yıl düzenli olarak artırılıyor. Son zamanlarda toplu bir şekilde zam gerçekleştirildi. Veliler bu durumdan memnun olmasa da sonuç maalesef bu şekilde. Genellikle yeni açılan kurumlar adını duyurmak için daha ucuza kayıt alıyor. Ancak artık marka olarak adından çok söz ettiren dershanelerin fiyat artışları daha yüksek oluyor. Kalitesini kanıtlamış bu kurumlarda ücretlerin düşmesi gibi bir durum kesinlikle yaşanmıyor.

Dershaneler kayıt sırasında bazı ufak indirimler de yapıyor. Özellikle çevrenizde başka ailelerin çocukları da dershaneye gitmeyi düşünüyorsa onlarla beraber kayda gitmeniz halinde toplu olarak öğrenci getirdiğiniz için indirim hakkı elde edebilirsiniz.

MEB özel öğretim kurumları yönetmeliği dershaneler ile ilgili madde madde bizlere bilgi verdiğini de ayrıca belirtelim. Şimdi genel rakamlara bakalım…

Genel olarak ortalama bir rakam verilecek olursa günümüzde dershane fiyatları şu şekildedir:

  • Uğur Dershanesi fiyatları: 20 bin TL – 30 bin TL
  • Final Dershanesi fiyatları: 20 bin TL – 40 bin TL
  • Sınav Dershanesi fiyatları: 20 bin TL – 40 bin TL
  • Çözüm Dershanesi fiyatları: 15 bin TL – 25 bin TL
  • Fen Bilimleri Dershanesi fiyatları: 15 bin – 30 bin TL
  • Birey Dershanesi fiyatları: 10 bin TL – 15 bin TL

Bu yukarıda bahsi geçen fiyatlar genellikle YKS adlı sınava hazırlanan öğrencilerden istenen ücretlerdir. Fiyatlar ortalama olarak bu şekilde olsa da şehre ya da ilçeye göre fiyatlarda büyük değişiklikler söz konusu olabilir.

Kendi ikamet ettiğiniz şehirde bunlardan başka çok sayıda dershane olabilir. Bir dershanede eğitimin kalitesiyle ilgili merak içindeyseniz burada eğitim görmüş bir öğrenciye bu konuda danışabilirsiniz. Bazı dönemlerde yeni açılan bir kurumla adını duyurmuş bir dershanenin eğitim yönünden çok farkı olmasa da, fiyat açısından 5 – 6 bin TL kadar fark olabiliyor. Bundan ötürü iyi araştırma yapmalısınız. Ayrıca genellikle üniversite hazırlık kursları fiyatları, diğer yaş gruplarına kıyasla en yüksek seviyede oluyor.

Etüt Merkezi Fiyatları

Veliler öğrencilerin okul dışındaki vakitleri verimli geçirmesi için onları etüt merkezlerine kaydediyor. Özellikle yaz tatilinde bu etüt merkezleri yoğun ilgi görüyor. Ancak bu etüt merkezleri normal eğitim öğretim sezonunda da hizmet veriyor.

Lise etüt merkezi fiyatları 5 bin TL ile 15 bin TL arasında değişebiliyor. Ancak ilkokul öğrencilerine eğitim veren etüt merkezi fiyatları 3.500 TL ile 8.000 TL arasında oluyor.

KPSS Dershane Fiyatları

KPSS için dershanelerin istediği ücretler; İşletme, Kamu Yönetimi, Öğretmenlik gibi üniversite bölümlerinden mezun olanlarla lise veya ön lisans mezunları için farklı olabiliyor.

Uluslararası İlişkiler gibi belirli bir alanda hazırlık yapılacaksa KPSS dershane fiyatları 10.000 TL ile 30 bin TL arasında değişiklik gösterebiliyor. Ancak lise veya ön lisans mezunları için fiyatlar değişebilmektedir. 

Öğretmenlik mezunları alan sınavı, eğitim bilimleri, genel kültür ve genel yetenek sınavlarına girmek zorundadır. Bu nedenle bu alanlarda sınava hazırlayan marka yapmış dershaneler daha yüksek fiyatlar talep ediyor.

Eğitim Türleri: Örgün, Uzaktan, İkinci, Açık Öğretim Nedir?

fft99 mf3019637

2024 DGS Dershane Fiyatları

DGS, Dikey Geçiş Sınavı anlamına geliyor. Bu sınavla 2 yıllık ön lisans mezunları kendi alanlarında 4 yıllık bölümlere geçiş yapabiliyor. DGS dershane fiyatları 4 bin TL ile 7 bin TL arasında değişiklik gösterebiliyor. Ancak şehre göre fiyatlar değişebiliyor. Ayrıca adından söz ettirmiş dershaneler bu alanda da daha yüksek fiyatlar talep edebiliyor.

8. Sınıf Dershane Fiyatları

8. sınıf öğrencileri de LGS’ye giriyor. Bu sınavın açılımı; Liselere Geçiş Sınavı. Bu sınavla öğrenciler Fen Liselerine, Meslek Liselerine ya da Anadolu Liselerine geçiş yapıyor. 8. Sınıf dershane fiyatları 5 bin TL ile 15 bin TL arası değişiklik gösterebiliyor. Fakat bu sınava hazırlıkta da bulunulan şehre ya da dershanenin ölçeğine göre fiyatlar az çok oynayabiliyor.

Üniversiteye Hazırlık İçin Şehirlere Göre Dershane Ücretleri

Ankara Dershane Fiyatları

Özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere büyük şehirlerde YKS, LGS veya KPSS’ye hazırlanan çok sayıda kişi ve aileleri araştırmalar yapıyor. Ankara’da çok sayıda öğrenci mevcudu olan dershanelerin yanında daha küçük ölçekte ve öğrencilerle daha ilgili öğretmenlerin eğitim verdiği butik dershane sayısı da çok. Özellikle az sayıda öğrencisi olduğu için butik dershane fiyatları yüksek olabiliyor.

Ankara dershane fiyatları ilçeye göre değişiklik gösterebiliyor. Özellikle az nüfuslu ilçelerde fiyatlar düşük olabiliyor. Kızılay, Çankaya, Sincan, Yenimahalle, Keçiören gibi bölgelerde fiyatlar daha yüksek. Özellikle adından söz ettirmiş bir dershaneyse fiyatı 30 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Ankara dershane fiyatları ortalama 9 bin TL ile 25 bin TL arasında değişebiliyor. Ankara gibi büyük şehirlerde imkanı olmayan başarılı öğrencilere burs imkanları da sunuluyor. Bu burs fırsatı genellikle YKS dershane fiyatları için geçerli olabiliyor.

İstanbul Dershane Fiyatları 2024

Megakent İstanbul’da çok sayıda dershane eğitim veriyor. İstanbul’da adından söz ettirmiş büyük dershaneler çok yüksek fiyatlar talep edebiliyor. Bu fiyatlar 35 bin TL ile 45 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Ancak bu dershaneler 12 aya kadar taksit imkanı da sunuyor. Ortalama olarak İstanbul dershane fiyatları 20 bin TL ile 45 bin TL arasında değişebiliyor. Ancak bu fiyatlar YKS hazırlık için geçerli. Bu uygun fiyatlı dershaneler genellikle yeni açılmış olanlar arasında. Özellikle Beşiktaş, Mecidiyeköy, Bakırköy, Kadıköy gibi merkezlerde fiyatlar çok yükselebiliyor.

Bunun yanında az öğrenci kaydı alan çok sayıda butik dershane de İstanbul’da eğitim veriyor. Bunların çoğu genellikle yüksek rakamlar talep ediyor. Bunun nedeni bu dershanelerde öğrencilerle birebir olarak daha çok ilgilenilmesidir. Buna ek olarak matematik veya fizik gibi derslerde adından söz ettirmiş öğretmenlerin bulunduğu eğitim kurumları da yüksek rakamlar talep edebiliyor. Bu kurumlarda VIP sınıflar açılıyor ve öğrencilerle birebir eğitim yürütülüyor.

İzmir Dershane Fiyatları 2024

İzmir Türkiye’nin 3. büyük şehri. İzmir’de Alsancak, Karşıyaka, Bornova, Göztepe, Konak gibi semtlerde fiyatlar 45 bin TL’ye kadar yükselebiliyor. Ortalama İzmir dershane fiyatları 10 bin TL ile 30 bin TL arasında değişiyor. Nispeten daha küçük semtlerde uygun fiyatlara dershaneler bulabilirsiniz. İzmir’de de çok sayıda butik dershane bulunuyor. Bu kurumlarda da diğer büyük şehirlerde olduğu gibi öğrencilerle birebir ilgileniliyor ve eğitim daha verimli yürütülüyor. Bu nedenle İzmir’deki butik dershane fiyatları yüksek olabiliyor.

Antalya Dershane Fiyatları 2024

Antalya’da da merkezi semtlerde fiyatlar çok yükselebiliyor. Antalya dershane fiyatları ortalama olarak 8 bin TL ile 30 bin TL arasında değişiklik gösterebiliyor. Ancak VIP sınıflarda öğrencilerle birebir olarak ilgilenen hocaların olduğu dershanelerin fiyatları daha da yüksek olabiliyor.

Diyarbakır Dershane Fiyatları 2024

Diyarbakır’da da nüfus oranı çok yüksek. Bu nedenle bu şehirde çok sayıda dershane bulunuyor. Ortalama Diyarbakır dershane fiyatları 6 bin TL ile 25 bin TL arasında değişiyor. Özellikle Sur semti gibi merkezi yerlerde fiyatlar 25 Bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Diyarbakır’da nüfusu az olan ilçelerde hizmet veren dershane bulunamayabiliyor. Bu nedenle öğrenciler bu şehirde merkezi dershaneleri tercih edebiliyor.

Eskişehir Dershane Fiyatları 2024

Eskişehir özellikle öğrenci şehri olarak bilinen bir kent. Üniversiteli öğrenci sayısının çok fazla olması nedeniyle Eskişehirliler eğitime çok önem veriyor. Şehrin bu kadar gelişmesinin ve büyümesinin nedenlerinden biri üniversite öğrenci sayısının bu kentte fazla olması. Eskişehir dershane fiyatları 10 bin TL ile 35 bin TL arası değişebiliyor. Özellikle merkezde fiyatlar çok yükselebiliyor. Bu şehirde de diğer büyük kentlerdeki gibi adından söz ettirmiş hocaların eğitim verdiği butik dershane sayısı fazla. Bu butik dershanelerin fiyatları 40 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. 

Bursa Dershane Fiyatları 2024

Bursa sanayileşmenin çok yoğun olarak gerçekleşmiş olduğu bir şehir. Bu şehirde de eğitime çok önem veriliyor. Özellikle Nilüfer gibi semtlerde fiyatlar 30 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Ortalama olarak Bursa dershane fiyatları 10 bin TL ile 30 bin TL arasında değişiyor.

Kayseri Dershane Fiyatları 2024

Kayseri’de ikamet eden çok sayıda insan diğer büyük şehirlerde olduğu gibi eğitime büyük önem veriyor. Bunda Kayseri’de bulunan Erciyes Üniversitesi’nin de etkisi büyük. Kayseri dershane fiyatları 8 bin TL ile 20 bin TL arasında değişebiliyor.

Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Öğrenci Numarası Nasıl Öğrenilir?

Öğrencilere Karşılıksız Burs Veren Kişi ve Kurumlar

 

2023 Üniversite Sınavı Ne Zaman?

17 ve 18 Haziran tarihlerinde yapılacaktır.

2023 KPSS Lisans Ne Zaman?

23 Temmuz 2023

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu