enflasyonemeklilikötvdöviz

Devlet Muhtaç Vatandaşların Yakacak İhtiyacını Karşılıyor! Her Yıl Kömür Yardımı İle Binlerce Aile Soğuktan Korunuyor! İşte Detaylar…

Devlet Muhtaç Vatandaşların Yakacak İhtiyacını Karşılıyor! Her Yıl Kömür Yardımı İle Binlerce Aile Soğuktan Korunuyor! İşte Detaylar…

Devlet Muhtaç Vatandaşların Yakacak İhtiyacını Karşılıyor; Her yıl soğuk kış gününü nasıl geçireceğini kara kara düşünen ihtiyaç sahiplerine devlet yardım elini uzatmaya devam etmektedir. Kömür yardımı kimlere verilir, kömür yardımı için başvuru nereye yapılır, kömür yardımı ne zaman yapılır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda.

Kaymakamlıklara bağlı olarak çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının birçok sosyal yardım programı yürüttüğünü biliyoruz. Muhtaç vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamaları sağlayan bu yardımlar arasında kış günlerinin derdini hafifletecek bir kalem de var: Kömür yardımı.

Peki, kömür yardımı tam olarak nedir? Kimlere, hangi şartlar altında verilir? Detayları sizler için bir araya getirdik.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? e-Devlet Başvurusu

1. Kömür Yardımı Nedir? Kimlere Verilir?

Kömür yardımı, dar gelirli ve muhtaç vatandaşlara devlet tarafından verilen karşılıksız yakacak desteğidir. Böylece kışın soğuk günlerinde vatandaşların ısınma ihtiyacının karşılanmasına destek olunur.

Bu yardıma başvuracak kişilerde aranan şartlarsa şöyledir:

 • Başvuru yapacak kişinin yaşadığı hanede kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3 altında olmalıdır.
  • Başvuru yapacak kişinin muhtarlıktan fakirlik ya da yoksulluk belgesi olarak bilinen muhtaçlık durumunu kanıtlayan bir evrak alması gerekir.
  • Bu yardıma başvuran kişilerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında aktif bir dosyasının olması gerekir. Olmayan kişiler vakfa gidip gelir testi yaptırarak kayıt açtırabilir.

  Şartlar bu şekilde. Sırada başvuru aşaması var.

  Kaymakamlık Yardımları Neledir? Nasıl Alınır?

  2. Kömür Yardımı Başvuru Nereye Yapılır?

  Kömür yardımı başvurusunda bulunacak kişinin kimlik belgesi, fakirlik belgesi ve başvuru formu ile ilgili kurumlara müracaat etmesi gerekir. Bu noktada gidilebilecek kurumlar şöyle:

  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
  • Valilikler
  • Kaymakamlıklar
  • Sivil Toplum Kuruluşları
  • Belediyeler

  Bu kurumlardan herhangi birine başvuru yapmanız yeterli. Sonrasında durum incelenecek ve yardımla ilgili karar size bildirilecektir.

  Ayrıca dilerseniz kömür yardımı sorgulaması için e-Devlet sistemini de kullanabilirsiniz. Bölüm sonunda verilen linke tıklayıp sisteme giriş yaptığınızda adınıza düzenlenen sosyal yardımların listesini görebilirsiniz.

  Son olarak yardımın verilme zamanını konuşalım.

  e-Devlet panelinden kömür yardımı sorgulama işlemi yapmak için TIKLAYINIZ!

  3. Kömür Yardımı Ne Zaman Yapılır?

  Kömür yardımlarının belirli bir dağıtım tarihi yok. Burada yapılan başvurulara göre bir liste hazırlanıyor. Muhtaçlık ve mevcut durum göz önünde bulundurularak dağıtım yapılıyor. Elbette kömür yardımlarının dağıtılması kış ayları gelmeden tamamlanmaya çalışılıyor. Eğer bu konuyla ilgili daha net bilgi almak ve tam dağıtım tarihini öğrenmek isterseniz, bağlı bulunduğunuz kaymakamlıkla iletişime geçebilirsiniz.

  İlginizi çekebilecek diğer haberler:

  Devletten Yeni Doğum Yapan Annelere 600 TL’ye Kadar Karşılıksız Destek! İşte Doğum Parası Uygulamasının Detayları…

  Emekli Maaşlarına Ne Kadar Zam Yapılacak? Enflasyon Farkı Eklenecek mi? En Düşük Emekli Maaşı Ne Seviyeye Çekilecek? İşte Merakla Beklenen Konu Hakkındaki Son Gelişmeler…

  Kömür Yardımı Hakkında Detaylı Bilgi

  Kira Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

  Erzak Yardımı Nasıl Alınır?

  Kömür Yardımı Alabilmek İçin Gelir Düzeyi Ne Olmalıdır?

  Kişinin yaşadığı hanede kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3 altında olmalıdır

  Kömür Yardımı Sorgulamasını Nasıl Yapabiliriz?

  e-Devlet sistemi üzerinden yardım sorgulamasını yapabilirsiniz.

  Yazımızı Puanlamak İster misin?
  Yorumlar

  1. Antika dedi ki:

   Kiraciyim 4 çocuğum var eşim çalışmıyor

  2. Hüseyin dedi ki:

   Evde paketleme işine çok acil ihtiyacım var lütfen yardımcı olur musunuz