enflasyonemeklilikötvdöviz

Diğer Aile Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama

Diğer Aile Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama

Diğer Aile Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahipleri için pek çok yardım düzenlemektedir. Bunlardan biri de diğer aile yardımı adı altında verilen yardımdır. Diğer Aile Yardımı hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. Diğer aile yardımı nedir? Diğer aile yardımı başvurusu nasıl yapılır? Diğer aile yardımı hak sahibi ne demek? Diğer aile yardımı nereden alınır? Diğer aile yardımı ne kadar gibi soruların cevabı yazımızda…

Yaşlılık Maaşı Ne Kadar? Nasıl Alınır? Başvuru Şartları

Diğer Aile Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama

Diğer aile yardımı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından muhtaç ailelere verilen sosyal yardımlardan biridir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı farklı ihtiyaçları göz önünde bulundurarak farklı yardımlar yapmaktadır.

e-Devlet üzerinden birçok yardıma başvuru talebi alınmaktadır. Özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının öncü olduğu sosyal yardımlar ihtiyaç sahipleri için bulunmaz bir fırsattır. e-Devlet üzerinden kolaylıkla sosyal yardımlara başvuru yapmak mümkündür.

Dar gelirli aileler asgari geçimlerini sağlamada zorluk çekmektedir. Temel ihtiyaçlarını bile karşılamada yetersiz kalan bu ailelerin yardımına sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları yetişmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak çalışan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı düzenlenen sosyal yardım projeleri kapsamında hem başvuru taleplerini almakta hem de yardımları ailelere ulaştırmaktadır.

Diğer aile yardımı, sosyal yardım türlerinden biri olarak pek çok ailenin temel gereksinimlerini karşılamasına yardımcı olmuştur. Peki diğer aile yardımı tam olarak nedir, başvurusu nasıl yapılır birlikte bakalım…

Diğer Aile Yardımı Nedir?

Diğer aile yardımı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının öcüsü olduğu yardım parasıdır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla sosyal yardım parasını ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmaktadır.

Diğer aile yardımı sayesinde birçok aile sosyal yardım parası almıştır. Önceleri bizzat kaymakamlığa ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gidilerek başvurusu yapılan, diğer aile yardımı başvurusu artık çok kolay. e-Devlet sistemi birçok sosyal yardım başvurusuna aracılık ettiği gibi artık diğer aile yardımı başvurusunu da almaktadır.

e-Devlet üzerinden sosyal yardım talebinde bulunan kişiler için gerekli araştırmalar yapılarak durumları tespit edilir. Diğer aile yardımı parası için aranan özellikleri karşılamanız halinde başvurunuz onaylanmaktadır. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı başvuru esnasında verdiğiniz bilgilerin yanlış olduğunu tespit ederse yardım talebiniz reddedilir.

Diğer aile yardımı için verilen para miktarı ailede yaşayan kişi sayısı, aylık kazanç, muhtaçlık durumu gibi farklı özelliklere göre değişkenlik göstermektedir.

Sosyal yardım talebinde bulunan ailenin doğru bilgileri vermesi ve başvuru formunu eksiksiz doldurması çok önemlidir.

Kaymakamlık Kira Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu ve Sorgulama

Diğer Aile Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal devlet olmanın gerekliliğinden biri de ihtiyaç sahibi olan muhtaç durumdaki kimselere yardım elini uzatmaktır. Devlet tarafından ihtiyaçlar göz önüne alınarak pek çok yardım paketi planlanmıştır. Yardım paketleri ayni olacağı gibi nakdi olarak da karşılanmaktadır.

Yoksul kişilerin geçimlerini sağlaması zaten zor bir durumken pandeminin de araya girmesiyle bir hayli zorlaşmıştır. Bu noktada devletin sağladığı yardımlardan faydalanmak bir nebze de olsa bu zorluğu gidermektedir. Peki sosyal yardımlara nasıl başvurabiliriz ya da diğer aile yardımı parasına nasıl başvurabiliriz, birlikte bakalım…

Önceleri sosyal yardım almak isteyen kimse, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gider ve burada kendisine verilen başvuru formunu doldurarak talebini oluştururdu. Şimdilerde bunun yanı sıra sosyal yardım talebi e devlet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

e-Devlet üzerinden kolaylıkla sosyal yardım talebinde bulunmak için; https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini kullanabilirsiniz. Link üzerinden sizden istenen bilgileri doldurarak başvuru talebinde bulunmanız halinde, başvurunuz incelenmeye alınmaktadır.

Diğer Aile Yardımı Başvuru Sorgulama

Diğer aile yardımı başvurusu için başvuru yaptığınız sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek sorgulama yapabileceğiniz gibi daha kolay bir yol olan e-Devlet sistemi üzerinden de sorgulamanızı yapabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden kimlik bilgilerinizi doğrulayarak ilgili sayfaya girdiğinizde başvuru durumunuzu kolayca sorgulayabilmeniz mümkündür. Bunun için sadece e devlet şifrenizin olması yeterlidir. e-Devlet şifreniz yoksa ya da unuttuysanız size yakın herhangi bir PTT şubesine giderek e devlet şifresi alabilirsiniz.

Diğer aile yardımı başvurusu sürecini sorgulamak için ALO 144 hattını da kullanabilirsiniz. Böylece diğer aile yardımı talebiniz hakkında gerekli bilgileri öğrenebilir ve süreciniz hakkında doğru bilgi edinebilirsiniz.

Eşi Çalışan Memur Aile Yardımı Alabilir mi? Alırsa Ne Olur?(Güncel)

Diğer Aile Yardımı Hak Sahibi Ne Demek?

Diğer aile yardımına başvurdunuz ve sorgulama soncunda hak sahibi ifadesi yer alıyorsa yardım talebiniz onaylanmış demektir. Diğer aile yardım parasını alabileceğiniz anlamına gelen hak sahibi ifadesi bu yardımdan sizin faydalanabileceğinizi göstermektedir.

PTT şubelerinden diğer aile yardım parasını alabilirsiniz. Ancak hak sahibi olarak kimliğiniz ile birlikte şubeye gitmeniz gerekmektedir.

Diğer Aile Yardımı Nereden Alınır?

Sosyal yardımların çoğunda olduğu gibi diğer aile yardımı parası da PTT şubeleri aracılığıyla verilmektedir. Kimliğinizi ibraz ederek yardım paranızı alabilirsiniz.

Diğer Aile Yardımı Ne Kadar?

Diğer aile yardımı talebinde bulunan kişinin başvuru formunda verdiği bilgiler esas alınarak doğruluğu tespit edilir ve gerekli incelemeler yapılır. Yardım başvuru sonucu olumlu sonuçlanırsa kişinin muhtaçlık durumu ve şartları göz önünde bulundurularak ortalama 850 TL ile 1250 TL arası bir miktar verilmektedir.

Diğer aile yardımı parası kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Çünkü kişilerin çocuk sayısı, geliri, iş durumu, bakmakla yükümlü olduğu ailedeki birey sayısı gibi birçok faktör değişkenlik göstermektedir.

Diğer Aile Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla verilen diğer aile yardım parası başvuru durumunuzu sorguladığınızda ekrana diğer aile yardımı kapsam dışına çıktı yazıyorsa başvurunuz onaylanmıştır anlamına gelmektedir.

Diğer aile yardımı kapsam dışına çıkmış yani onaylanmış ise yakın bir zamanda herhangi bir PTT şubesine giderek yardım paranızı alabilirsiniz demektir. Paranızı hemen çekebilirsiniz anlamına gelmeyen bu ifade sadece ödemenin onaylandığı anlamını taşımaktadır.

Diğer Aile Yardımı Teslim Edilebilir Ne Demek?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla verilen diğer aile yardım parası sürecini e-Devlet üzerinden sorgulayabileceğinizi söylemiştik.

Diğer aile yardımı başvuru durumunuzu sorguladığınızda yani e devlet sistemine giriş yapıp ilgili sayfaya girdiğinizde sorgulama ekranında çıkan sonuçta teslim edilebilir ifadesi yer alıyorsa, yardım paranızı PTT şubesine giderek çekebilirsiniz anlamına gelmektedir.

Yardım paranız ile ilgili bir ödemenin gerçekleşmediği ya da herhangi başka bir sorunla karşılaşırsanız bilgi almak için ALO 144 hattını kullanabilirsiniz. Sosyal yardım destek hattı sayesinde gerekli bilgiyi alabilmeniz mümkündür.

Diğer Aile Yardımı Reddedildi Feshedildi Ne Demek?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla verilen diğer aile yardım parası başvuru durumunu sorguladığınız zaman ekranda diğer aile yardımı reddedildi ya da feshedildi ibaresi varsa bu başvurunuzun onaylanmadığı anlamına gelmektedir.

Diğer aile yardımı başvurunuzun reddedilmesi verdiğiniz bilgilerin yanlış olması ya da gelir durumunuzun muhtaçlık seviyesinde olmaması gibi pek çok faktöre göre sonuçlanmış olabilmektedir. Başvuru esnasında doğru ve eksiksiz bilgi vermek başvuru durumu için son derece önem arz eden bir durumdur.

 

Diğer Aile Yardımı Nereye Yatırılmaktadır?

Çoğu sosyal yardım gibi diğer aile yardımı da PTT hesabına kişi adına yatırılmaktadır.

Diğer Aile Yardımı Ne Kadar?

Ortalama 850-1250 TL arasında değişmektedir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

  1. Gülhan dedi ki:

    Eşim çalışmıyor beş.çocuğumuz.var.onların.ihtiçlarını.karşılamiyoruz.lütfen.sizden.yardım.istiyorum