E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

DOĞUM İZNİ HESAPLAMA

Sosyal Güvenlik Kurumu‘ na bağlı olarak çalışan bayanlar doğum yapmaları sonucunda doğum izni kullanmaktadırlar. Doğum izni sigortalı olarak çalışan bayanlara önemli oranda yarar sağlamaktadır. Bu yazımızda doğum izni hesaplama ile ilgili bazı bilgiler vereceğiz.

Doğum İzni Hesaplama Nasıl Yapılır?

Doğum izni hesaplamada sigortalı ve doğum yapacak bayan, doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 8 hafta sonra izin kullanabilmektedir. Bu şekilde doğum yapan bayanlara toplam olarak 16 hafta doğum izni verilmektedir. Doktor kontrolünde bir bayanın doğumdan önceki 8 haftanın 3 haftasını kullanabilirler. Kalan 5 haftayı da doğumdan sonra kullanabilmektedir. Bu şekilde doğum izni hesaplamada bayanların doğuma son 3 hafta kala doğum iznine çıkmaları zorunluluktur.

Doğumdan önceki ve sonraki 16 hafta boyunca maaştan herhangi bir kesinti yapılmamaktadır. Bunun dışında kadınlar kendi isteklerine göre 6 aylık ücretli izine çıkabilmektedir. Ayrıca doğum izni hesaplama işleminde doğumdan önceki ve sonraki 8 hafta çoğul gebeliklerde (ikiz vs.) bu süre 10 haftaya kadar çıkabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.