E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

DOĞUM İZNİ İÇİN NE YAPMALIYIM ?

Devlet dairesinde çalışan ya da SGK‘ ya bağlı olarak hizmet veren bayanlar 8 hafta doğumdan önce 8 haftada doğumdan sonra olmak üzere toplam 16 hafta olmak üzere izin kullanma hakkına sahiptir. Yine doktor raporu ile birlikte son 3 ay kalana kadar çalışabilirler böyle bir durumda ise kalan izinleri doğum sonrasına aktarılmaktadır. Ayrıca kanunlar birden fazla bebek bekleyenler için 8 haftalık olan izin süresini 10 hafta olarak arttırabilmektedir. Doğum şekline göre izin alma işlemi farklılık göstermeyecektir. Yani sezaryen ya da normal doğum olması durumunda bir farklılık olmayacaktır. Özellikle sezaryenle doğumlarda erken izne çıkma durumu söz konusu değildir. Tüm hesaplama işlemi son adet tarihi ya da ilk çekilen ultrasondaki bebeğin büyüklüğüne göre 40 hafta üzerinden değerlendirilir.

  1. Yukarıda belirtilen süreler gebelerin sağlık durumuna, işinin özelliklerine göre doğumdan önce ve sonrasında gerekirse artış gösterebilmektedir. Doğum İzni sürelerinin hepsi hekim raporu ile belirlendikten sonra gerçekleşmektedir.
  2. Gebeye hamilelik süresi boyunca kontrolleri için ücretli doğum izni verilebilmektedir.
  3. Gerekli görüldüğü takdirde, hekim raporu dahilinde hamile olan kadın sağlık durumuna en uygun olan hafif işlerde çalıştırılabilir. Bu durumda çalışan kadının ücretinde bir indirim veya bir kesilme söz konusu değildir.
  4. Doğum izninden 16 haftalık sürenin tamamlanması veya çoğul gebelik durumda 18 haftalık süreden sonra 6 aya kadar ücretsiz doğum izni verilebilir.
  5. Ayrıca 1 yaşına kadar, çocuklarını emzirmeleri için bayan çalışanlara günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saat diliminde ve kaça bölünerek yapılacağı çalışan bayanın isteğine göre belirlenir. Bu sürelerde günlük çalışma süresi içerisin de sayılır.

Peki doğum izni için ne yapmalıyım ? Tüm bu imkanlardan yararlanmak için ise yapmanız gereken doğum raporunu alıp yine ilgili hastane ve çalışılan kurumun iş göremezlik raporu alıp SGK’ ya sunmalarıdır. Eğer 3 hafta kalıncaya kadar çalışmak istiyorsanız bu sefer hamileliğin 32. haftasında çalışabilir raporu almanız gerekmektedir. Bu durumda iş göremezlik raporunu 37. haftada almanız gerekmektedir. Bu raporlar üç tane olup birisi hastanede biri çalışılan kurumda diğeri ise SGK’ da olmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.