DOĞUM PARASI SORGULAMA | E-Devlet

DOĞUM PARASI SORGULAMA

Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza çok önemli bir işlem olan doğum parası sorgulama işlemi nasıl yapılır anlattık. Doğum parası bayanların doğum yaptıktan sonra iş göremez oldukları için aldıkları paradır. Devlet bu parayı belirli şartlar altında belirli sürelerde veriyor. Oldukça önemli olan bu uygulama sayesinde bayanlar çalışırken doğum yaptıkları takdirde az da olsa maddi sıkıntılarından kurtuluyor veya da maddi yönde bir destek oluyor diyebiliriz. Henüz çok yeni olan bu uygulamada vatandaşlarımızın ne kadar doğum parası alacaklarını öğrenmek için mutlaka bu işlemi yani doğum parası sorgulama işlemini yapmaları gereklidir. Oldukça kolay olan bu işlemi yapmak için siz değerli okurlarımızın tek yapması gereken aşağıdaki adımları doğru bir biçimde uygulamaktır. Ayrıca adımların hemen altında da resimlerini bulabilirsiniz.

Bu işlemi sizlere tek bir yöntemden anlattık. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağımıza bakalım. Bir süre önce SGK ile ilgili işlemlerimizi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun vatandaşlarımıza sunduğu online hizmetlerin bulunduğu E-SGM uygulaması ile şifresiz olarak gerçekleştirme olanağımız bulunmaktaydı. E-SGM sisteminin kapatılması ile artık SGK ile ilgili işlemler bu sistemden gerçekleştirilemez durumdadır. Ama E-Devlet sisteminin sunduğu geniş kapsamdaki sorgulama yapısı ile pek çok kamu sorgulamanızı gerçekleştirmeniz mümkündür. Sorgulama işlemlerini tek bir şifre ile rahatlıkla ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesindeki kurumlara bağlı olarak çalışan kişilerin sıkıntı çekmemeleri için pek çok kolaylığı sağmaktadır. Kadın çalışanların doğum yapma sürecinde mağdur olmamaları için doğum parası sorgulama işlemi uygulamaya koyulmuştur. İşlem ile sorgulamanızı yapabilir gerekli bilgileri alabilirsiniz. Yazımızın devamında doğum parası sorgulama işleminizi E-Devlet sistemi üzerinden nasıl gerçekleştireceğiniz konusunda detaylı bilgileri alabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Doğum Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Burada işlem yapabilmek için bizlere bir E-Devlet şifresi gereklidir. Bu şifreyi ise PTT şubelerinden 2 lira karşılığında alabiliriz. Şifremimizi aldıktan sonra aşağıdaki adımları uygulayalım.

  • İlk olarak şifremizi aldıktan sonra kimliğimi şimdi doğrula yazan kısıma tıklayalım.

4

  • Daha sonra ise açılan sayfada aldığımız E-Devlet şifremizi ardından da TC kimlik numaramızı yazıyoruz.

5

  • Son olarak ise sisteme giriş yap yazan yere tıklıyoruz ve böylece bu işlemimizi tamamlamış olduk.

6

E-Devlet Üzerinden Doğum Parası Sorgulama İşlem Sayfasına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Büsra dedi ki:

    Dogum parası icin 12 Nisan da basvuru yapmıstım.Ödeme yapılmadı. Süresi nedir

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.