Edevlet.net

E-DEVLET 4B BASAMAK BİLGİSİ

04.08.2014

BAĞ-KUR kurumunda yeni adıyla 4B kurumunda 1’den 24’e kadar basamaklar vardır. BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan kişi ilk sigortalı olduğu zaman 12. basamağa kadar dilediği basamağı seçmekte serbesttir. Fakat seçmiş olduğu bu basamağı kişi kuruma bildirmek zorundadır. Bildirmediği takdirde kişi BAĞ-KUR kurumuna 1. basamaktan giriş yapmış sayılır. Kişi BAĞ-KUR kurumundan önce farklı bir kurumda sigortalı olarak geçmişi varsa tekabül eden basamaktan başlar.

4B kurumuna bağlı olarak kişiler basamak yükselir. 1. basamaktan 6. basamağa kadar her yılı kurum tarafından yükselirler. 7. basamaktan 12. basamağa kadar iki yıl içerisinde bir kez, 13. basamaktan 24. basamağa kadar her yıl yükselir. Yalnız kişinin herhangi bir prim borcu olmaması ve basamak yükseltme formunu doldurup İl Müdürlüğü’ne vermesi şartı aranır.

E-Devlet sistemi ile internet üzerinden 4B basamak bilgisi öğrenme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet 4B basamak bilgisi ile hangi basamakta olduğunuzu öğrenebilirsiniz. E-Devlet 4B basamak bilgisi işlemi için diğer işlemlerde olduğu gibi E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifresini PTT şubesinden 2 lira ile alabilirsiniz.

E-Devlet 4B Basamak Bilgisi İşlemi Nasıl Kullanılır?

E-Devlet 4B basamak bilgisi işlemi için yazının sonunda verilen bağlantı adresine tıklayınız. Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız. E-Devlet 4B basamak bilgisi öğrenme işleminiz için T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz. Girdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız. E-Devlet 4B basamak bilgisi öğrenme işleminizi gerçekleştirmiş bulunmaktasınız. Hangi basamakta olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

E-Devlet 4B Basamak Bilgisi Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.