E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

E-DEVLET ADRES DEĞİŞİKLİĞİ BİLDİRİMİ

E-Devlet adres değişikliği bildirimi ve buna benzer daha birçok değişiklikleri, sorgulamaları, bilgi edinmeleri, hesaplamaları E-Devlet’in kendi internet sitesinden artık rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sizlere bu yazımızda E-Devlet adres değişikliği bildirimi konusunda bilgiler vereceğiz. E-Devlet adres değişikliği bildiriminizi artık çok kolay ve rahat bir şekilde istediğiniz zaman E-Devlet internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Adres Değişikliği Bildirimi Nasıl Gerçekleştirilir?

Öncelikle E-Devlet adres değişikliği işlemini gerçekleştirebilmeniz için mobil imzaya veya elektronik imzaya sahip olmanız gerekmektedir. Eğer mobil imzaya sahip değilseniz Türk Telekom, Vodafone veya Turkcell gibi telefon operatörlerinde bulunan mobil imza sözleşmesini yaparak mobil imzanızı oluşturabilirsiniz. Ancak elektronik imzaya sahip olmak için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ nun bünyesinde yetkili olarak mevcut olan sertifika hizmet sağlayıcısından bir elektronik sertifikanızın bulunması gerekir. Tüm bunları sağladıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek E-Devlet adres değişikliği bildiriminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • İlk olarak sizlere yazımızın sonunda paylaşmış olduğumuz E-Devlet adres değişikliği bildirimi bağlantı adresine tıklayınız. Bu arada tekrar hatırlatmak isteriz ki E-Devlet adres değişikliği bildiriminizi gerçekleştirmek için mobil imzanıza sahip olmanız gerekmektedir.
 • Bağlantı adresine tıkladıktan sonra karşınıza gelen sayfada ‘’Kimliğimi Şimdi Doğrula’’ butonuna tıklayınız.
 • Karşınıza çıkan sayfada mobil imza ya da elektronik imza sekmesini seçiniz.
 • Seçtikten sonra karşınıza gelen gerekli yerleri dikkatli bir şekilde doldurunuz.
 • Gerekli yerleri doldurduktan sonra ‘’Sisteme Giriş Yap’’ butonuna tıklayınız.
 • Artık karşınıza gelen sayfada gerekli yerleri takip ederek E-Devlet adres değişikliği bildiriminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Adres Değişikliği Bildirimi için TIKLAYINIZ!

İkametgah Değişikliği İçin Gerekli Belgeler

Yeni bir yere taşınanların yasal zorunluluktan dolayı Nüfus Müdürlükleri ya da e-Devlet aracılığıyla ikametgah değişikliğini bildirmeleri gereklidir. Adres değişikliği bildirim süresi olarak belirlenen süre 20 gündür. Nüfus Müdürlüklerine yapılacak olan ikametgah değişikliklerinde, taşınılacak olan yer boş konut ise herhangi bir belge istenmez. Ancak yeni taşınılan konutta eski oturan kişilerin ikametgahı gözüküyorsa, Nüfus Müdürlüğü’ne T.C. kimlik kartı ile kira kontratı ve bir fatura ile başvuru işlemi yapılması gereklidir.

Akrabası ya da yakını ile kalan birisi adres değişikliğinde şunları gereklidir; Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi ile yanında kalınan akraba veya yakını ile adres beyanı için nüfus müdürlüğüne gidilmelidir. Bu başvuru yapıldıktan sonra kişinin son ikametgah adresi tescil ettirilmiş olur.

Kiralık evde kalan öğrencilerin adres değişikliği yapabilmesi için şunlar gereklidir; Nüfus cüzdanının aslı ve nüfus cüzdanı fotokopisi, üniversitede okuduğunuzu gösteren öğrenci belgesi, eğer varsa adınıza kayıtlı su, elektrik veya doğal gaz faturası gereklidir. Eğer bunlar yoksa kira sözleşmesi ile nüfus müdürlüğüne gidilmelidir. Nüfus müdürlüğüne yapılacak olan yeni adres beyanı ile öğrencinin yeni oturmaya başladığı kiralık evin adresi asıl adres olarak tescil edilmiş olur.

Yurtta kalan öğrenciler adres değişikliği için şunlar gereklidir; Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, üniversite öğrenci belgesi, kalınan yurt müdürlüğünden yurtta kalındığına dair alınacak olan belge ile ilgili nüfus müdürlüğüne gidilerek gerekli başvuru işlemi yapılarak yeni adres beyanı gerçekleştirilmiş olur. Böylece öğrencinin son ikametgah adresi olan yurt adresi asıl adres olarak tescil edilmiş olur.

Adres Değişikliği Cezası

Yeni yere taşınan kişilerin adres değişikliği yapmaları için belirlenen süre 20 gündür. Adres değişikliği belirlenen süre içerisinde gerçekleştirilmezse 390 Türk Lirası para cezası uygulanır. Herhangi bir sebepten dolayı adres değişikliği gerçeğe aykırı olarak beyan edilirse bunun için de 782 Türk Lirası ceza kesilir.

İkametgah Değişikliği Muhtarlıktan Yapılır mı? 

İkametgah değişiklikleri için muhtarlıklara gidilmesi zorunluluğu ortadan kaldırıldı. Ancak isteyenler muhtarlıklara aracılığı ile de ikametgah değişikliği yapabilirler. Muhtarlıklar ile yapılacak ikametgah değişiklikleri için ilk olarak yeni taşınan evin adresini gösteren fatura, abonelik sözleşmesi ya da noter tasdikli kira sözleşmesi ile nüfus müdürlüğüne gidilir. Nüfus müdürlüğünde görevli memur tarafından verilecek olan belge alınır. Bu alınan belge yeni ikametgah edilecek olan yerin muhtarına götürülür. Muhtar tarafından Form C belgesi verilir. Muhtarın vermiş olduğu Form C belgesi de bina yöneticisine verilir. Böylece ikametgah değişikliği gerçekleştirilmiş ve yeni taşınılan adres, asıl adres olarak tescil edilmiş olur.

Muhtarlıklar aracılığı ile yapılan ikametgah değişiklikleri e-Devlet sistemi üzerinden mobil imza ya da elektronik imza ile giriş yapılarak gerçekleştirilebiliyor. Bunun için e-Devlet sistemine ilgili giriş seçeneklerinden birisi kullanılarak giriş yapıldıktan sonra e-Hizmetler bölümüne girilir. e-Hizmetler bölümünde bulunan kurumlar içinden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bağlantısına gidilir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü menüsünde yer alan hizmetlerden ”Adres Değişikliği Bildirimi” bağlantısına tıklanır ve buradan gerekli işlemler yapılır.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. ELA UĞUR KANTARCIĞLU dedi ki:

  MERHABA
  11 YILLIK EVLİYİM EVLENMEDEN ÖNCEKİ ADRESİM VE EVLENDİKTEN SONRAKİ İKAMETGAH ADRES BİLGİLERİM TELEFONUM KURUMVE KURULUŞLARDA YANLIŞ BİR ŞEKİLDE GÖRÜLMEKTEDİR.BUNUN DEĞİŞTİRLMESİ İÇİN NELER YAPABİLİRİM.
  TEŞEKKÜRLER.
  BUYUZDEN UĞRAMIŞ OLDUĞUM MADDİ-MANEVİ ZARARLARIN KARŞILANMASI İÇİN NEREYE BAŞVURMALIYIM.