E-DEVLET BİREYSEL EMEKLİLİK İŞLEMLERİ | E-Devlet

E-DEVLET BİREYSEL EMEKLİLİK İŞLEMLERİ

Bu yazımızda sizlere E-Devlet bireysel emeklilik işlemlerinden bahsedeceğiz. Bu işlemin size sağladığı yararlar ve bireysel emeklilik için neler yapılması gerektiği hakkında detaylı bilgi de vereceğiz. Bireysel emeklilik kişilerin emeklilik zamanlarında daha rahat etmeleri için düzenlenmiş bir sistemdir. 18 yaşını doldurmuş olan herkes E-Devlet bireysel emeklilik işlemleri sisteminden faydalanabilirler. E-Devlet bireysel emeklilik işlemleri kişilerin istekleri doğrultusunda gelirlerinin bir kısmını emeklilik hesaplarına yatırmasıdır. Böylece emekli olduklarında yatırdıklarını ister toplu bir şekilde çekebilirler isterlerse her ay emekli maaşı olarak alabilirler. E-Devlet bireysel emeklilik işlemleri sayesinde kişiler emekliliğinde daha rahat yaşayacak ve maddi sıkıntılardan kısmen kurtulmuş olacaktır. Kişiler kendi gelirlerinden ayırarak yatırdıkları sayesinde gelecekte kendilerine maddi olarak daha rahat bir emeklilik sağlamış olacaklar.

E-Devlet bireysel emeklilik işlemleri sistemi için herhangi bir kuruma bağlı olmak ya da çalışıyor olmak gerekmemektedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi 18 yaşını doldurmuş olmak yeterlidir. E-Devlet bireysel emeklilik işlemlerinde bireysel emeklilik için yatıracağınız miktarı kendiniz belirliyorsunuz. Gelir durumunuza göre veya gelecekteki beklentilerinize ve planlarınıza göre bu miktarı belirleyebilirsiniz. Devlet, bireysel emeklilik işlemini yapan herkese aylık ödediği miktarın %25′ i kadar yardımda bulunmaktadır. Devletin kişiler adına ödemiş olduğu bu katkı miktarı yıllık brüt asgari maaşın %25′ ini geçmemektedir.Kişilerin devlet tarafından katkı payı almaları da E-Devlet bireysel emeklilik işlemleri sisteminde ne kadar süre kaldıklarıyla ilişkilidir. Bu kademelendirmeyi şu şekilde anlatabiliriz;

  • En az 3 yıl E-Devlet bireysel emeklilik işlemleri sisteminde kalan kişiler devletin yapmış olduğu katkının %15′ine,
  • En az 6 yıl kalan kişiler %35′ine,
  • En az 10 yıl kalan kişiler %60′ına,
  • En az 10 yıl kaldıktan sonra 56 yaşını dolduran kişiler ise devletin yapmış olduğu katkının tamamını kazanmaya hak kazanırlar.

Emeklilik sözleşmesi ilk katkı payını yatırdığınız zaman sisteme geçmesiyle geçerli hale gelir. Eğer vazgeçmek isterseniz teklif formunu imzaladıktan sonra ya da formun onayını beklediğiniz 60 günlük süre zarfında vazgeçebilirsiniz. Yaptığınız tüm ödemeler, fon toplam gider kesintisi hariç, başka herhangi bir kesinti yapılmadan ve yatırım geliriniz varsa bununla birlikte 10 iş gününü içeren süre zarfında iade edilmektedir.

E-Devlet Bireysel Emeklilik İşlemleri Nasıl Yapılır?

E-Devlet bireysel emeklilik işlemleri internet üzerinden kolayca yapılmaktadır. Aşağıda vereceğimiz bilgiler doğrultusunda işlemlerinizi yaptığınızda çok basit şekilde E-Devlet bireysel emeklilik işlemlerinizi de tamamlamış olacaksınız. E-Devlet bireysel emeklilik işlemlerini yapabilmek için öncelikle bir E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Eğer şifreniz yoksa temin etmeniz de oldukça kolay. Size en yakın PTT şubesine giderek başvuruda bulunmalısınız ve sadece 2 TL karşılığında şifrenizi edinebilirsiniz.

  • E-Devlet bireysel emeklilik işlemleri için öncelikle yazının sonunda paylaşmış oluğumuz E-Devlet bireysel emeklilik işlemleri adlı bağlantı linkine tıklayınız.
  • ”Kimliğimi Şimdi Doğrula” yazılı butona tıklayınız.
  • T.C. kimlik numaranızı ve PTT den aldığınız E-Devlet şifrenizi giriniz.
  • Bilgilerinizi son bir kez kontrol edip bilgileri doğru ve eksiksiz olarak girdiğinize emin olduktan sonra ”Sisteme Giriş Yap” yazılı butona tıklayınız.
  • Böylece E-Devlet bireysel emeklilik işlemlerinizi tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet Bireysel Emeklilik İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.