reklam
Yardım Başvurusu

e-Devlet Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama

e-Devlet Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama, T.C Kimlik No ile Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama, Ziraat Bankası Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama, Dul Maaşı Sorgulama, Dul ve Yetim Aylığı Ödemesi Nerden Yapılır? SGK Yetim Aylığı Sorgulama ve daha fazlası yazımızda...

e-Devlet Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama; Dul ve yetim aylığını e-Devlet üzerinden nasıl sorgulatabiliriz gelin birlikte bakalım. Bu konu hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan soruların cevabını bulabilirsiniz. Dul ve yetim aylığı başvurusu nasıl yapılır? Dul aylığı başvurusunda bulunmak için gereken şartlar nelerdir? Yetim aylığı başvurusunda bulunmak için gereken şartlar nelerdir? Dul ve yetim aylığı başvuru yöntemleri, T.C. kimlik no ile dul ve yetim maaşı sorgulama, Ölüm aylığı alabilmek için sigortalı vefat eden kişide aranan şartlar, Dul ve yetim aylığı sorgulama yöntemleri gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

e-Devlet Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama

e-Devlet dul ve yetim aylığı sorgulama e-Devlet üzerinden sorgulanabilen birçok yardımdan sadece biridir. Dul ve yetim aylığı alabilmek için gerekli şartları taşıyan kimseler aylıklarını sorgulamak ve başvuru sürecini takip etmek için e-Devlet üzerinden sisteme giriş yapabilirler.

Dul ve yetim aylığı almaya hak kazanan kimseler başvuruları e-Devlet üzerinden yapabilecekleri gibi ilgili merkezlere giderek de yapabilirler. Dul eşin eğer çocuğu var ise %50 oranında, dul eşin çocuğu yok ise %75 oranında dul aylığı alabilmektedir. Yetim maaşı ise vefat eden sigortalı kişinin çocuk sayısına bağlı olarak değişmektedir. Çocuk sayısına göre çocuklar arasında %50 oranında eşit şekilde paylaşılarak verilmektedir.

dul ve yetim aylığı
dul ve yetim aylığı

Dul ve Yetim Maaşı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dul ve Yetim Aylığı Başvuru Yöntemleri

Dul ve yetim aylığı başvurusunda bulunan kişilerin verdiği bilgiler incelenir ve kişinin durumu tespit edilir. Dul ve yetim aylığı başvurusunda bulunan kimseler süreç sorgulama işlemini e-Devlet üzerinden yapabilmektedir.

Peki dul ve yetim aylığı başvuru yöntemleri nelerdir, birlikte bakalım…

Öncelikle dul ve yetim aylığı almak isteyen kişilerin belirlenen şartları taşıyor olması gerekmektedir. Sonrasında başvuru yöntemleri için pek çok seçeneğe sahiplerdir. ALO 170 i arayarak dul ve yetim aylığı başvurusunda bulunabilir ya da e-Devlet üzerinden giriş yaparak dul ve yetim aylığına başvuruda bulunabilirsiniz.

Ayrıca SGK il ve ilçe müdürlüklerinden dul ve yetim aylığı başvurusu işlemleri alınmaktadır. Vefat eden sigortalı kişinin 4C üzerinden emekli olması halinde hak sahibi olan kişiler e posta yolunu kullanarak da başvuruda bulunabilirler.

Dul, Yetim Aylığı Nasıl Alınır? Babadan Emekli Maaşı Alma

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dul ve yetim aylığı başvuru işlemlerini yapmak isteyen kişilerin önce gerekli şartları taşıyor olmaları dikkate alınmaktadır. Kişiler başvuru işleminde bulunurken istenmiş olan bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde doldurmak zorundadır.

Başvuru işlemlerinde gerekli şartları taşıyan kişiler e devlet üzerinden başvuru taleplerini kolaylıkla oluşturabilirler. e-Devlet üzerinden yapılan tüm işlemlerde e-Devlet şifresi kullanılmaktadır. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa ya da unuttuysanız size en yakın PTT şubesine giderek şifre alabilirsiniz.

Dul ve yetim aylığı başvurusu yapabilmek ve başvuruyu takip edebilmek için sistem üzerinden işlem yapabilirsiniz. e-Devlet üzerinden dul ve yetim aylığı başvurusu için; https://www.turkiye.gov.tr internet adresini kullanabilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra kimlik bilgilerinizi doğrulamanız gerekmektedir. Hizmetler bölümünden SGK ölüm yardımı ve ardından dul ve yetim aylığı sekmesinden talebinizde bulunabilirsiniz.

T.C. Kimlik No ile Dul ve Yetim Maaşı Sorgulama

Dul ve yetim maaşını sorgulamak için e-Devlet üzerinden; https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayliği-talebi linkini kullanabilirsiniz.

dul aylığı
dul aylığı

Ölüm Aylığı Alabilmek İçin Sigortalı Vefat Eden Kişide Aranan Şartlar

Ölüm aylığı alabilmek için vefat eden sigortalı kişinin en az 1800 gün olacak şekilde yaşlılık, malullük veya ölüm sigortasının ödenmiş olması gerekmektedir. Ayrıca borçlanma süresi hariç 5 yıl sigortalı olması şartı vardır.

Yaşlılık, malullük ve ölüm sigortasının 900 gün olarak ödenmesi gerekmektedir.

Ölüm Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır? e-Devlet Başvurusu

Dul Aylığı Başvurusunda Bulunmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Kişilerin dul aylığı alabilmesi bazı koşulları sağlıyor olmasını gerektirir. Eş ile arasında resmi nikah olması bu şartlardan biridir. Ayrıca dul maaşı almak isteyen kişi ile vefat eden kişinin vefat edilen süre içerisinde evli olmuş olması gereken bir diğer şarttır.

İmam nikahlı olmak dul aylığı alabilmek için yeterli bir koşul değildir. Devlette yapılan her işlem resmi olduğu için nikahın da resmi olması gerekmektedir. Dul maaşı için kadın ya da erkek ayrımı söz konusu değildir.

Yetim Aylığı Başvurusunda Bulunmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Yetim aylığı da dul aylığı gibi başvuru esnasında bazı şartları gerektirmektedir. Sigortalı olarak çalışmayan kız çocukları evlenmedikleri sürece başka herhangi bir koşul aranmaksızın yetim aylığı alabilmektedir.

Erkek çocukları ise üniversite eğitimi almaları halinde 25 yaşını dolduruncaya kadar yetim aylığı alabilmektedir. Üniversite eğitimi almazlar ise erkek çocukları 20 yaşına kadar yetim aylığı alabilir.

Hiçbir eğitim almayan erkek çocuğu 18 yaşına kadar yetim aylığı alabilir daha sonra bu aylık kesilir. Kız çocukları için de evlenmeleri halinde yetim aylığı kesilmektedir.

dul ve yetim aylığı şartları
dul ve yetim aylığı şartları

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Dul ve yetim aylığına başvuru yapmak isteyen kişilerden bazı şartları taşımaları beklenmektedir. Belirtilen şartları taşıyan kişiler dul ve yetim aylığı başvuru talebinde bulunabilirler. Gerekli inceleme ve denetleme yapıldıktan sonra kişi dul ve yetim aylığı almaya hak kazandıysa kişiden bazı belgeler istenmektedir.

Dul ve yetim aylığı başvurusu için istenen belgeler; T.C. kimlik kartının fotokopisi, vesikalık fotoğraf, vukuatlı nüfus kayıt örneği, dul ve yetim aylığına başvuru esnasında doldurulan başvuru formu, vefat eden kişinin ölüm belgesi, malullük durumu olan başvuru sahibinin sağlık kurulu raporu gibi belgeler kişilerden talep edilmektedir.

Cenaze Yardım Parası Nasıl Alınır? Cenaze Ölüm Ödeneği Başvurusu

Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama Yöntemleri

Dul ve yetim aylığı başvurusunda bulunmuş kişiler başvuru durumlarını kolaylıkla sorgulayabilecek yöntemlere sahiptir. ALO 170 hattı kullanılarak dul ve yetim aylığı başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz. Ayrıca e-Devlet üzerinden herhangi bir yere gitmeden de kolaylıkla başvurunuzu sorgulayabilmeniz mümkündür.

Dul ve yetim aylığı için ilgili kurumlara giderek başvuruda bulunan kişiler yine ilgili kuruma giderek sonucunu öğrenebilmektedir.

e-Devlet üzerinden kolaylıkla işleminizi gerçekleştirmek istiyor ve durumunuzu sorgulamak istiyorsanız: https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayligi-talebi linkini kullanabilirsiniz.

Dul ve Yetim Aylığı Ödemesi Nerden Yapılır?

Dul ve yetim aylığı almaya uygun ulunan kişiler Ziraat Bankası aracılığı ile ödemelerini alabilirler. Ziraat Bankası hesabı olmayan kişiler ise ödemelerini PTT şubelerine giderek alabilirler.

Dul, Yetim Aylığı Nasıl Alınır? Babadan Emekli Maaşı Alma

 

Ölüm Aylığı e-Devlet Üzerinden Görünür mü?

Evet.

Dul ve Yetim Aylığı Kişiye Ne Zaman Bağlanır?

Ölüm tarihinden itibaren o ay bağlanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu