Edevlet.net

E-DEVLET ELEKTRONİK İMZA

28.07.2014
E-DEVLET ELEKTRONİK İMZA

E-Devlet sistemine giriş için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bunlar E-Devlet şifresi ile giriş, mobil imza ile giriş, T.C kimlik kartı ile giriş ve elektronik imza ile giriş işlemidir. Bu yazımızda E-Devlet elektronik imza nedir ve nasıl kullanılır bu konuyu anlatacağız.

E-Devlet Elektronik İmza Nedir ?

E-Devlet elektronik imza, elektronik ortamdaki belgeye eklenen ve kimlik doğrulama amacı ile kullanılan bir veridir. Ayrıca elektronik imza ıslak imza gibi geçerliliğini sağlamaktadır. E-Devlet elektronik imzasını dağıtan yetkili kuruluşlar sertifika dağıtmaya yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından, dağıtılan sertifikalar kullanılarak imzalama işlemi yapılır.

Elektronik imza vatandaşlara akıllı kart üzerinde ulaştırılmaktadır. Bu şekilde imza kartını standart bir akıllı kart okuyucusuna takarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

Elektronik İmza Nasıl Alınır ?

Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulmuş olan bir hizmettir.

E-Devlet elektronik imza ile birlikte size bir yazılım gönderilmektedir. Elektronik imzayı çalıştırabilmek için ilk olarak bu yazılımın kurulması gerekmektedir. Bu yazılımı E-Devlet elektronik imzanızı almış olduğunuz firmanın internet sitesi üzerinden de elde edebilirsiniz. Gerekli olan yazılımları kurduktan sonra E-Devlet elektronik imzanızı kullanabilirsiniz.

E-Devlet Elektronik İmza İle Sisteme Giriş İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.