E-DEVLET GİRİŞİ | E-Devlet

E-DEVLET GİRİŞİ

Gelişen teknoloji ile birlikte vatandaşlarımız, devlet kurumlarındaki birçok işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirme imkanı buldu. Devletin geliştirdiği ve vatandaşların hizmetine sunduğu E-Devlet sistemi sayesinde yurttaşlarımız sıra beklemeden, yorulmadan, vakit kaybetmeden yalnızca internet üzerinden yapacağı birkaç basit işlemle tüm E-Devlet sorgulamalarını gerçekleştirebiliyor. Bu yazımızda vatandaşlarımızın E-Devlet sistemine nasıl giriş yapmaları gerektiğinden bahsedeceğiz. E-Devlet girişi işlemini 4 farklı yoldan gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Şifresi ile E-Devlet Girişi

E-Devlet girişi işleminizi gerçekleştirebilmek için başlıkta da belirttiğimiz gibi öncelikle bir E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer bir E-Devlet şifreniz yoksa, herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL işlem ücreti karşılığında şifrenizi temin edebilirsiniz. Her vatandaşın kendine ait bir E-Devlet şifresi bulunmaktadır. Bu yüzden bu şifreyi önemle korumanız gerekmektedir aksi takdirde bir başka kişi sizinle alakalı işlemler yapabilir. Şifrenizi aldıktan sonra ;

  • Öncelikle yazının sonunda vermiş olduğumuz E-Devlet Girişi bağlantısına tıklayınız.
  • Ardından karşınıza gelen sayfada T.C Kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazınız.
  • Son olarak ” Sisteme Giriş Yap ” butonuna basarak E-Devlet girişi işleminizi tamamlamış olacaksınız.

Mobil İmza ile E-Devlet Girişi

Mobil imza ile de E-Devlet girişi işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Tabiki bunun için GSM şirketlerinden mobil imza özelliğini aktif hale getirmeniz gerekiyor. GSM şirketleri mobil imza ile E-Devlet girişi için sizden yıllık ücret almaktadır. Bu ücreti sahibi olduğunuz hattın müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz. Mobil imza ile E-Devlet girişi için yazının sonunda vermiş olduğumuz linke tıklayınız. Daha sonra ” Mobil İmza ” seçeneğine tıklayıp gerekli olan bilgileri doldurarak E-Devlet girişi işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Elektronik İmza ile E-Devlet Girişi

Elektronik imza özel şirketler tarafından vatandaşlara sunulan bir hizmettir. Elektronik imza ile E-Devlet girişi için yazının sonunda vermiş olduğumuz linke tıklayınız. ” Elektronik İmza ” seçeneğine tıklayarak EDevlet girişi işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

T.C Kimlik Kartı ile E-Devlet Girişi

T.C kimlik kartı ile E-Devlet sistemine giriş yeni çıkan bir uygulamadır. Diğer adı E-Kimlik olan T.C Kimlik kartı ile devlet kurumları ile alakalı birçok işlemi yapabileceksiniz. Bunun yanında E-Kimliğiniz nüfus cüzdanı yerine de kullanılacaktır. T.C kimlik kartı ile E Devlet girişi için bilgisayarınızda bulunması gereken birtakım programlar vardır. Bu konu hakkındaki detayları www.turkiye.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Girişi İçin Bu Adrese Gidebilirsiniz. https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/

Etiketler: , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Esra melek Korkmaz dedi ki:

    Çok zor giriliyor

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.