E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

E-DEVLET İKAMET BELGESİ ALMA

E-Devlet sistemi birçok devlet kamu işlemlerinizi kolay bir şekilde internet üzerinden yapabileceğiniz güvenli bir sistemdir. E-Devlet güvenli sistemi üzerinden ıslak imza uygulamasının da başlaması ile birlikte E-Devlet ikamet belgesi alma işleminizi internet üzerinden kolay ve basit bir şekilde yapabilirsiniz. Muhtarlığa gidip ikamet belgesi alma işlemi yerini günümüzün getirdiği kolaylıklardan olan internete bıraktı. Yine de dikkat edilmesi gereken bir konu var ki bu belge asıl belge değildir. Çünkü muhtarlıktan alınırken muhtarın atmış olduğu imza E-Devlet ikamet belgesi alma işleminizde olmayacaktır.

E-Devlet ikamet belgesi alma işleminiz için mobil imzanızın veya elektronik imzanızın olması gerekir. Mobil imzanızı GSM operatörlerinden belli bir ücret karşılığında alabilirsiniz. Elektronik imzanızı da anlaşmalı şirketlerden başvuru karşılığında alabilirsiniz.

E-Devlet İkamet Belgesi Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet ikamet belgesi alma işlemi için öncelikle yazının sonunda verilen bağlantı adresine tıklayınız. Önünüze gelen sekmede “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız. E-Devlet ikamet belgesi alma işleminizde kimlik doğrulama sistemi için mobil imzanızı veya elektronik imza seçeneklerinden size uygun olanı seçiniz. Girdiğiniz bilgilerin doğruluğunu kontrol ediniz. Girdiğiniz bilgilerden emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız. E-Devlet ikamet belgesi alma işleminizi tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet İkamet Belgesi Alma İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?

E Devlet ikametgah değiştirme işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin ilk önce yapması gereken şey aşağıda yer alan linke tıklamak olacaktır. Daha sonra ise siteye Mobil İmza ya da Elektronik İmza yöntemlerinden birini kullanarak girmeniz gerekiyor. Bunun için Sisteme Giriş Yap seçeneğine bastıktan sonra karşınıza gelecek olan giriş menüsü üzerinden bu iki seçenekten birini tercih etmelisiniz. Mobil imza için, T. C. kimlik numarası ve GSM numarası bilgilerini girmeli ve ardından Turkcell, Türk Telekom yani Avea ya da Vodafone operatörlerinden birini tercih etmeniz gerekiyor. Elektronik imza girişi için ise tek yapmanız gereken şey T. C. kimlik numarası bilgisini girmek ve daha sonra masaüstünde yer alan E İmza uygulamasını açarak ekrana işlem kodunu girmek olacaktır. Elbette bu işlemler için E Devlet kapısı e imza uygulamasını bilgisayarınıza indireniz gerekir. Bu uygulamayı bir defa indirmeniz yeterli olur. Böylelikle E Devlet İkametgah Değiştirme işlemleri için gereken adımları takip edebilirsiniz.

Ayrıca dilerseniz Nüfus Müdürlüklerini ziyaret edebilirsiniz. Yeni beyanınız olan konut boş ise herhangi belgeye ihtiyacınız olmayacaktır. Dolu bir ev için ise yeni adrese ait doğalgaz, telefon, su ya da elektrik abonelik sözleşmesi ya da fatura belgesini götürmeniz gerekir. Birlikte oturma sebebi ile müracaat edecek olan kişilerin ilgili kişi ile birlikte müracaat etmesi gerekir. İkametgah değişikliği 20 iş günü içinde hallolacaktır.

E Devlet Adres Değişikliği Bildirimi İçin TIKLAYINIZ!

İkametgah Örneği

İkametgah örneği ya da E Devlet nüfus kayıt örneği işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin öncelikle aşağıda yer alan linke tıklaması gerekiyor. Siteye çeşitli yollardan birini kullanarak giriş yaptıktan sonra bilmeniz gereken bazı şeyler bulunuyor. Bu belgeyi almak istiyorsanız günde bir defa alabileceğinizi bilmeniz gerekiyor. Bununla birlikte alacağınız belgenin istediğiniz kadar dökümünü alabilir ve gereken kurumlarda kullanabilirsiniz. Fakat oluşturacağınız belgeyi ne amaçla kullanacağınız önem taşır. Bunun için sorgulama işlemi öncesinde Belge Kullanım bölümünü amacınıza göre doldurmanız gerekiyor. Oluşturulacak belgenin üzerinde yer alan T. C. kimlik numarası ve barkod numarası bu belgeyi vereceğiniz kurum tarafından biraz sonra anlatacağımız Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Doğrulama işlemleri sayesinde kontrol edilebilir. Nüfus Kayıt Örneği belgesi ile ilgili herhangi bir tereddütü olan kişilerin en yakın ilçe Nüfus Müdürlüğüne ya da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Çağrı Merkezi numarası olan Alo 199’a ulaşması gerekir. Bu belge geçerlilik süresi dahilince erişimize açık olacaktır. Bu bilgileri doğruluyorsanız ilgili kutucuğu işaretlemeli ve devam et seçeneğine basmalısınız. Daha sonra belgenin neden verileceği bölümünü, kuruma ibraz, kişi talebi ya da kurum talebi olarak işaretlemeniz gerekiyor. Dilerseniz ilgili bölümde yer alan esas bilgilerinizi değiştirmek için Profilim ve Ayarlarım bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Bu noktadan itibaren tek yapmanız gereken şey Sorgula seçeneğine basmak olacaktır. İkametgah sorgulama işlemleri bu şekilde gerçekleştirilmiş olur.

Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Doğrulama

Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Doğrulama işlemlerini gerçekleştirmek için ise yine aşağıda yer alan bir diğer linke tıklamanız gerekiyor. İlgili linke tıkladıktan sonra ise siteye giriş yapmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken şey T. C. kimlik numarası ile birlikte barkod bilgilerini girmek olacaktır. Böylelikle “Devam et” seçeneğine basabilirsiniz.

Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

İkametgah Senedi Nedir?

İkametgah senedinin ikametgah belgesinden herhangi bir farkı olmayıp bu belgeler aynı belgeler olarak bilinir. Tek farkı isim farklılığıdır.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.