SorgulamalarTeknoloji

IMEI Sorgulama 2024 IMEI Kayıt Sorgulama

IMEI Sorgulama - IMEI Kayıt Sorgulama, e-Devlet IMEI Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? IMEI Kayıt Sorgulama, IMEI Değiştirme, KVK IMEI Sorgulama, Apple IMEI Sorgulama, IMEI Garanti Sorgulama, IMEI Kayıtlı Olup Olmadığını Nasıl Öğrenebilirim? Bir Telefonda 2 Tane IMEI Olur mu ve daha fazla sorunun cevabı yazımızda...

IMEI Sorgulama – IMEI Kayıt Sorgulama; Birçoğumuz IMEI hakkında araştırma yapmaktayız. Peki IMEI Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır? IMEI değiştirme? e-Devlet IMEI Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere IMEI kayıt, IMEI değiştirme ve IMEI sorgulama nasıl yapılır onları anlatacağız. Bunlara ek olarak KVK IMEI sorgulama ve APPLE IMEI sorgulama işlemlerine de değineceğiz. Buna ek olarak APPLE için IMEI garanti sorgulamasını da açıklayıp yazımızı sonlandıracağız.

Bilindiği üzere ülkemize yurtdışından gelen telefon sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Bunun sebebiyse ülkemizde telefon maliyetinin, yurtdışındaki telefon maliyetlerine göre daha fazla olmasıdır. Yurtdışından gelen telefonlar ülkemizde kullanılmamaktadır. Bu telefonları Türkiye’ de kullanabilmeleri için kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Kayıt işlemi yapılmamış telefonlar kaçak olarak geçmektedir. Bir telefonun kaçak ya da çalıntı olduğunu anlayabilmek için e-Devlet sisteminden yararlanılmaktadır. e-Devlet IMEI sorgulama işlemi, bu durumlar için e-Devlet sisteminin bir hizmetidir. Yazımızda e-Devlet IMEI sorgulama işlemi ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca anlatacağımız yöntemleri uygulayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

KVK Garanti ve Teknik Servis Cihaz Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Devlet IMEI Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle e-Devlet IMEI sorgulama işlemi için yazımızda sizlerle paylaştığımız linke tıklayınız. Karşınıza gelen sayfada “IMEI no” bölümüne telefonun IMEI numarasını girmelisiniz. Eğer telefonun IMEI numarasını bilmiyorsanız, telefonun arama bölümünden “*#06#”’yi tuşlayarak öğrenebilirsiniz.

IMEI numarasını öğrenmenin bir diğer yöntemi ise telefonun kapağını çıkarttığınızda, bataryanın alt kısmında kalan bölümde IMEI numarasının yazıldığını görebilirsiniz. e-Devlet IMEI sorgulama işlemini gerçekleştirdiğiniz takdirde telefonun durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Peki, IMEI kayıt işlemi nasıl yapılır?

e-Devlet IMEI Sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama

e-devlet imei sorgulama
e-devlet imei sorgulama

IMEI Kayıt Sorgulama

Elektronik kimlik bilgisi olarak da bilinen IMEI kaydı yurtdışından getirilmiş elektronik cihazlar için Türkiye’ye giriş tarihinden itibaren 120 gün içinde yapılmalıdır. Peki, bu kaydı nasıl yapabiliriz? Getirilen cihazın aşağıda verdiğimiz link aracılığıyla ile e-Devlet sistemine kaydı yapılabilmesi için getirildiği günden itibaren 120 gün içerisinde belirlenmiş bir harç ücreti yatırılmalıdır.

Daha sonrasında kayıt işlemi gerçekleştirilebilir. Eğer getirilen cihazı getiren kişi iki yıl içerisinde başka bir cihazı kaydetmiş ise cihazın IMEI’i kaydedilemez.

IMEI Kayıt İşlemi İçin https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet

IMEI değiştirme

IMEI değiştirme gerek iki takvim yılı içerisinde yalnız bir cihazın kaydedilebilmesi kısıtlaması gerek belirlenmiş bir harç ücretinin yatırılması gibi zorunluluklar yüzünden son derece popüler bir uygulamadır. Ancak bunun tamamen yasadışı olduğunu söylememiz gerekmekte.

Eğer IMEI değiştirme işleminde bulunursanız suç işlemiş sayılacaksınız ve tespit edilip yakalanmanız halinde idari para cezaları ve telefonunuzun kalıcı olarak kapatılması gibi yaptırımlara maruz kalabilirsiniz. Bu yüzden IMEI değiştirilmiş telefon kullanmayınız ve telefonunuzun IMEI’ini hangi şartta olursa olsun değiştirmeyiniz.

KVK IMEI Sorgulama

KVK sistemi üzerinden IMEI sorgulamak isterseniz aşağıda verdiğimiz bağlantıya tıklamanız gerekmektedir. Açılan sayfada elinizde bulunan cihazın IMEI’ini, form no, servis kabul no, kurumsal id bilgilerini girdikten sonra ara butonuna tıklayarak KVK IMEI sorgulamanızı yapmış olacaksınız.

KVK IMEI Sorgulama İçin https://cihaztakip.kvkteknikservis.com/

kvk imei sorgulama
kvk imei sorgulama

Apple IMEI Sorgulama

Apple IMEI sorgulama işlemini yapmak oldukça basittir. Bunun için telefonunuzun ayarlar bölümüne gidip Genel başlığına tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra Genel bölümünde bulunan Hakkında ’ya tıklayarak cihazınızın IMEI/MEID ve ICCID gibi bilgilerini görebilirsiniz. Buna ek olarak telefonunuzun sim haznesinin üzerindeki kısımda telefonun yine IMEI yazacaktır. Bir diğer sorgulama yolu ise telefonunuzun orijinal kutusunun üzerindeki IMEI numarasını bulmak olacaktır.

IMEI garanti sorgulama

Apple için geliştirilmiş bir sistem olan IMEI üzerinden garanti sorgusu yapmak için aşağıdaki bağlantıya tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra açılan sayfada donanımın seri numarasını girerek garanti sorgunuzu yapabilirsiniz.

IMEI Garanti Sorgulaması İçin https://checkcoverage.apple.com/tr/tr/

Faturaya Ek Telefon Alma Şartları Neler? (5 Soruda Güncel Bilgiler)

IMEI Kayıtlı Olup Olmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

e-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Bir Telefonda 2 Tane IMEI Olur mu?

Evet.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu