E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

E-DEVLET İŞSİZLİK ÖDENEĞİ BAŞVURUSU

İşsizlik ödeneği, çalışanın belirli sebepler dışında işsiz kalması durumunda mağduriyetini biraz olsun azaltmak adına sağlanmış bir hizmettir. İşsizlik ödeneği almaya hak kazanmak için belirli şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bu şartlar;

  • Çalışan kişinin, kendi isteği, özel durumu, sağlığı ve kusuru dışında işsiz kalmış olması gerekmektedir.
  • Sigorta primlerinin son 3 yıl içerisinde en az 600 gün yatırılmış olması gerekmektedir.
  • Son 3 yıl içerisinde en az 120 günü kesintisiz olmak üzere primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir.

Bu kriterleri sağlayan kişiler işsiz bırakılmaları durumunda E-Devlet işsizlik ödeneği başvurusunu gerçekleştirebilirler. E-Devlet sisteminin sağladığı kolaylıklar sayesinde başvuru işlemini internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ancak E-Devlet işsizlik ödeneği başvurusunu gerçekleştirebilmeniz için öncelikle İŞKUR’ da hesabınızın olması gerekmektedir. İŞKUR’ a internet üzerinden kişisel bilgilerinizle kolayca üye olabilirsiniz. İŞKUR hesabınızı oluşturduktan sonra veya zaten bir İŞKUR hesabınız varsa E-Devlet işsizlik ödeneği başvurusunun nasıl yapıldığına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

E-Devlet İşsizlik Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet işsizlik ödeneği başvurusunu gerçekleştirebilmeniz için öncelikle bir E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden 2 TL karşılığında şifrenizi edinebilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra E-Devlet işsizlik ödeneği başvurusunu gerçekleştirebilmeniz için yazımızın sonunda sizlerle paylaştığımız linke tıklayınız. E-Devlet işsizlik ödeneği başvurusu için açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız. Daha sonra TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizi girerek sisteme giriş yapınız. Sisteme giriş yaptıktan sonra E-Devlet işsizlik ödeneği başvurusu için karşınıza gelen sayfada başvuru formunuz gözükecektir. Başvuru formunda “SSK Sicil No” bölümüne SSK sicil numaranızı giriniz. İl ve ilçe bilgilerini de girdikten sonra işten ayrılış tarihinizi girmelisiniz. Son olarak “Başvur” butonuna tıklayınız. Tüm bu işlemleri doğru bir şekilde gerçekleştirdiğiniz taktirde E-Devlet işsizlik ödeneği başvurusunu tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet İşsizlik Ödeneği Başvurusu için LÜTFEN TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.