E-DEVLET MOBİL İMZA | E-Devlet

E-DEVLET MOBİL İMZA

E-Devlet sistemi devlet kamu işlemlerinizi uzun kuyruklar beklemeden kolay bir şekilde internet üzerinden yapabileceğiniz güvenli bir sistemdir. E-Devlet sistemi birçok kişiye hitap edecek birçok işlemleri ile vatandaşlarına hizmet vermektedir. E-Devlet güvenli sistemini kullanabilmeniz için kimlik doğrulama sisteminden en az birini kullanmanız gerekmektedir. E-Devlet sisteminde kimlik doğrulama sistemleri içerisinde E-Devlet şifresi, E-Devlet mobil imza, E-Devlet elektronik imza ve E-Devlet T.C. kimlik kartı yer almaktadır.

E-Devlet Mobil İmza Nedir?

E-Devlet mobil imza E-Devlet güvenli sistemini kullanabilmeniz için kimlik doğrulama sistemi içerisinde yer alan bir uygulamadır. E-Devlet mobil imza uygulaması, GSM işletmecileri tarafından kullanıcılarının hizmetine sunulur.

E-Devlet mobil imza, kişinin kendi cep telefonu numarasını kullanarak 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasal kanuna ilişkin olarak ıslak imza niteliğinde güvenli bir biçimde elektronik imza işlemi yapılmasını sağlayan bir uygulamadır.

E-Devlet mobil imza sistemini kullanabilmek için cep telefonu numaranızın Turkcell veya Avea operatörlerine bağlı olması gerekmektedir. E-Devlet mobil imza uygulamasını kullanırken E-Devlet güvenli sistem kullanıcıdan herhangi bir ücret istememektedir. Fakat kullanıcın bağlı olduğu operatör bir miktar ücret talep etmektedir. Mobil imza uygulaması hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız Turkcell veya Avea operatörlerine gidebilirsiniz.

E-Devlet Mobil İmza Nasıl Alınır?

E-Devlet mobil imzayı alabilmek için bağlı olduğunuz Turkcell ve Avea operatörlerine gitmelisiniz. E-Devlet mobil imza için üyelik üç aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar; ön başvuru, başvuru ve aktivasyondur. GSM işletmecileri ile iletişime geçtiğinizde başvuru için bu üç aşamayı geçerek E-Devlet mobil imza alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Mobil İmza Nasıl Kullanılır?

E-Devlet sisteminde yapacağınız işlem veya işlemler için mobil imza seçeneğini kullanmak için öncelikle işleminizi seçiniz. İşleminize tıkladıktan sonra açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız. Açılan sayfada “Mobil İmza” seçeneğine tıklayınız. E-Devlet şifresinin yanında yer almaktadır. Açılan sayfada T.C. kimlik numaranızı, mobil imzanızın tanımlı olduğu 10 haneli cep telefonu numaranızı ve bağlı olduğunuz operatörü giriniz. Girdiğiniz bilgilerden emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayarak tüm işlemleriniz için E-Devlet mobil imza uygulamasını kullanabilirsiniz.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.