E-DEVLET RAPOR PARASI SORGULAMA | E-Devlet

E-DEVLET RAPOR PARASI SORGULAMA

Herhangi bir sebepten dolayı rapor alan kişiler çalışamadıkları süre karşılığında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor parsı adı altında bir ücret almaktadırlar. Rapor parasının alınabilmesi için kişinin sağlık kurumunda iş göremezlik belgesi alması gerekmektedir. Bu şekilde rapor parası alabilmek için gerekli işlemleri başlatmış olursunuz. Rapor parasını almaya hak kazanan kişilerin E-Devlet rapor parası sorgulama işlemini yapmaları gerekmektedir. E-Devlet rapor parası sorgulama işlemi ile paranızın yatıp yatmadığını internet üzerinden istediğiniz zaman ve istediğiniz yerden kolayca kontrol edebilirsiniz.

E-Devlet Rapor Parası Sorgulama İşlemi

E-Devlet üzerinden rapor parası hesaplama işleminin nasıl yapıldığını anlatmadan önce belirtmemiz gereken birkaç detay var. Devlet rapor parası işlemlerini ziraat bankasından yaptığı için ziraat bankası rapor parası sorgulama işlemleri ile de e-devlet rapor parası sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız. Ancak ziraat bankası şubelerinden sorgulama yapmanız yerine e-Devlet sistemi çok daha pratiktir. Çünkü e-Devlet ile oldukça hızlı bir şekilde tc ile rapor parası sorgulama işleminizi gerçekleştireceksiniz. Ancak öncesinde E-devlet sistemine girebilmeniz lazımdır. Bunun için T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz gerekmektedir. E-Devlet rapor parası sorgulama işlemi için öncelikle bir E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesine kimliğiniz ile birlikte giderek başvuruda bulunmanız gerekmektedir. PTT’ ye yaptığınız bu başvuru işlemi sonunda 2 TL işlem ücreti ödeyerek E-Devlet şifrenizi temin edebilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra yazının sonunda vermiş olduğumuz linke tıklayınız. Açılan sayfada ilk olarak Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklayınız. Daha sonra T.C kimlik numaranızı ve almış olduğunuz E-Devlet şifrenizi giriniz. Son olarak da sisteme giriş yap butonuna tıklayınız. Bu işlemlerden sonra E-Devlet rapor parası sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Bu yazımızda anlattığımız yollar ile rapor parası yattı mı diye düşünmenize gerek kalmadan doğrudan sorgulamanızı dakikalar içerisinde yaparak sorunuza cevap bulacaksınız.Hepimizin bildiği gibi rapor parası sorgulamak için öncelikle rapor girişinde bulunmanız gerekmektedir. Peki, bu SGK rapor girişi nasıl yapılır?

E-Devlet Rapor Parası Sorgulama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

SGK Rapor Girişi Nasıl Yapılır?

SGK rapor girişi yapabilmek için öncelikle aşağıdaki bağlantıya tıklamanız gerekmektedir. Daha sonrasında karşınıza gelen ekranda Kullanıcı Kodu, İşyeri Şifresi, Güvenlik Kodu bilgilerini girdikten sonra SGK rapor girişi işleminizi yapabilirsiniz. Peki, SGK rapor girişi işlemini tamamladı ve sizde e-devlet rapor parası sorgulama işlemi sonucunda rapor paranızın miktarını öğrendiriniz. Peki, bu rapor parası nasıl alınır şimdi size bunu anlatacağız.

SGK Rapor Girişi İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

SGK Rapor Parası Nasıl Alınır?

Belirttiğimiz üzere SGK rapor parası Ziraat Bankası ve PTT şubeleri aracılığıyla ödenmektedir. Bu yüzden raporlu olduğunuz süre bitiminde SGK’nın gerekli incelemeleri tamamlamasından sonra rapor paranızı sorguladığınızda alacaklı olduğunuz bir rapor parası çıkması halinde PTT veya Ziraat Bankasına yapacağınız başvurularla rapor paranızı alabilirsiniz. Ancak rapor paranızı alabilmeniz için bazı şartlar gereklidir. Bu şartları yerine getirmeden rapor parası alamazsınız.

·İş göremezlik olarak bilinen ödeneği almak için, raporunuzu aldığınız tarihten önceki 1 sene içerisinde en az 90 gün olmak suretiyle SGK primi yatırmış olmanız gerekmektedir.

·1-2 gün gibi kısa süreler için alınmış raporlara SGK rapor parası ödememektedir. Rapor paranız raporlu olduğunuz gün sayısı arttıkça artar.

·Rapor parası alabilmeniz için raporunuzda bir teşhis olmak zorundadır. Eğer doktorlar tarafından konulmuş bir teşhis yoksa rapor parası alamazsınız.

·Rapor paranızı rapor bitiminden en az 1 ay geçtikten sonra alabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.