E-DEVLET SSK PRİM SORGULAMA | E-Devlet

E-DEVLET SSK PRİM SORGULAMA

E-Devlet uygulamaları ile tüm kamu işlemlerimizi kolay bir şekilde yapabilmekteyiz. E-Devlet üzerinden işlem yapabilmek için tek bir şifre almak yeterlidir. E-Devlet SSK prim sorgulama ile 4A sigortalıları primlerini sorgulayabilmektedirler. Bu şekilde primlerini sorgulayarak emeklilik hakkında bilgi alabilmektedirler. Bu yazımızda sizlere E-Devlet SSK prim sorgulama işleminin nasıl yapıldığını anlatacağız.

Önceki senelerde prim sorgulama için Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat müracaat etmek gerekliydi. Daha sonra SGK bu sisteme alternatif olarak kendi internet sitesi üzerinden hizmet dökümü alma imkanı getirdi. Ancak devlete dair uygulamaların tek bir çatı altında toplanması amacıyla hizmete giren E-Devlet portalının gün geçtikçe daha çok rağbet görmesi sebebiyle, SGK bütün sorgulama işlemlerini E-Devlet’e aktardı.

E-Devlet SSK Prim Sorgulama

E-Devlet SSK prim sorgulama işlemini yapabilmek için ilk olarak bir E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-Devlet şifresini alarak internet üzerinden pek çok işleminizi istediğiniz zaman ve istediğiniz yerden kolayca yapabilirsiniz. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa bir PTT şubesine kimliğiniz ile birlikte giderek başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu başvuru sonucunda size kapalı bir zarf içinde ve 2 TL ücret karşılığında şifreniz verilecektir. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra yazının sonunda sizlere vermiş olduğumuz linke tıklayınız. Linke tıkladıktan sonra açılan sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklayarak kimlik doğrulama işleminizi yapınız. Daha sonra T.C kimlik numaranızı ve almış olduğunuz E-Devlet şifrenizi giriniz. Son olarak da E-Devlet giriş yap butonuna tıklayınız. Bu şekilde E-Devlet SSK prim sorgulama işleminizi kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Sisteme giriş için anlaşmalı bankaların internet bankacılığı şifre ve parolası da kullanılabilir. Bunun için sayfayı açtıktan sonra internet bankacılığı sekmesini tıklayın. Çalıştığınız bankayı seçin. TC kimlik veya müşteri numaranızı yazın. Ardından parola bilginizi girin. Cep telefonunuza gelen SMS’te yer alan kodu da ilgili alana yazdıktan sonra sisteme girişiniz sağlanacaktır. İnternet bankacılığı giriş biçimi, PTT’den alınan şifre ile sisteme girişten daha fazla güvenlik adımı gerektirir.

E-Devlet SSK Prim Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Prim Sorgulamanın Önemi

Sigorta primlerinin düzenli ödenmesi hem sağlık hizmetlerinden kesintisiz faydalanma hem de emeklilik hakkı kazanmak için önemlidir. Bilinenin aksine çalışan işe girdiği gün sigorta başlangıcı yapılmalıdır. Oysa ki uygulamada sigorta başlangıcının işin başladığı tarihten sonra gerçekleştirildiği görülmektedir. Sigorta giriş çıkışı yaparak ya da sigortalılık haline ara vererek çalışanın tazminat ve diğer haklarından mahrum kalmasına neden olan işverenlere karşı sigorta sorgulama ile önlem almak mümkündür.

Özellikle 4a hizmet kolunda çalışanların hak ihlallerine daha çok uğradığı görülmekte. Sistem ile 4a SGK hizmet dökümü alınarak gerekli inceleme yapılabilir.

Sigorta primlerinin ödenmemesi veya eksik ödenmesi oldukça sık karşılaşılan sorunlardan biri. Kayıt dışı işçi çalıştırma çalışanı etkilediği kadar devletin de gelirlerini azaltmaktadır. Bunun yanında kayıt dışı çalışmanın artması diğer işletmeleri çalışanlarını sigorta yapmamaya özendirmektedir. İşveren kendi maliyet hesabını yaparken işçinin uğradığı hak kaybını gözetmez. İşçi ise işten atılma ve yeni bir iş bulamama korkusu ile sigortasız çalışmaya devam edebilir. Oysa ki tespit edilmesi halinde kayıt dışı işçi çalıştırmanın ağır maddi cezaları vardır. Çalışan sigortasız çalıştığı süre boyunca emeklilik için ulaşması gereken prim gün sayısından, çalışmayı sonlandırması halinde alabileceği tazminatlardan mahrum kalır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet tabanlı portallara entegre edilmiş uygulamaları sayesinde sigortalılık halinin devam edip etmediği rahatlıkla öğrenilebilmekte. Sigortası kesintiye uğratılan işçi, henüz çalışırken gerekli yasal işlemleri başlatırsa eksik günlerinin telafisini yapabilmekte. İşten ayrıldığı durumlarda ise çalışma günlerinin tespiti zor olacağından bu işlemler biraz uzun olabilmektedir. Geleceğinizi teminat altına almak için sigorta primlerinizi takip etmeniz en az çalışmak kadar önemlidir.

Emeklilik İçin Sorgulama Yapabilirsiniz

Primlerinizi ödediniz ve emekli olmanız gereken yaşa geldiniz. Emekliliğiniz başvuru yaptığınız gün başlar ancak maaşınızı almanız birkaç ay sürecektir. E-Devlet SSK emeklilik sorgulama ile başvurunuzu yaptığınız günden itibaren geçen bütün süreci takip edebilirsiniz.  Aynı sistem size bağlanacak emekli maaşınızı hesaplama ve emekli maaşınızı aldıktan sonra yapılan kesintileri görüntüleme şansı sunar.

Genel Sağlık Sigortası Borcu da E-Devlette!

Hiçbir sağlık güvencesi olmayanların sağlık hizmetlerinden faydalanması amacıyla oluşturulan genel sağlık sigortasına ödenmesi gereken prim tutarları ve prim borçları da E-Devlet ile sorgulanabilmekte. Genel sağlık sigortası ana hatlarıyla anne, baba, çalışma veya emeklilik vasıtalarıyla sağlık kapsamı dışında kalan vatandaşların kendi primlerini ödeyerek hastane masraflarını güvence aldıkları sigorta koludur. Yeni çıkan yasalar ile aile fertlerinden bir kişinin genel sağlık sigortası kapsamına dahil olması halinde tüm ailenin sağlık sigortalısı sayılması sağlanmıştır. Primlerini ödemeyen veya yapılandıranlar SGK borç sorgulama kısmından mevcut borç durumlarını görüntüleyebilir. Prim ödeme yükümlülüğü genel gelir düzeyini aşıyorsa yapılacak gelir testi ile mevcut prim borçları silinerek, gelecekteki prim ödemelerinin devlet tarafından karşılanması sağlanabilir. Prim borcu olan vatandaşlar kredi kartı ile prim ödemelerini de rahatlıkla yapabilirler.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Yeliz Aktepe dedi ki:

    SGK hizmet sorgulama

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.