Sorgulamalar

UYAP Vatandaş Girişi Nasıl Yapılır? 2024 Dava ve Dosya Sorgulama

UYAP Vatandaş Girişi Nasıl Yapılır? Dava ve Dosya Sorgulama, UYAP Dosya Sorgulama, UYAP Vatandaş e-Devlet, UYAP Vatandaş Portal, UYAP İcra Sorgulama, UYAP Giriş, UYAP e-Devlet ve daha fazlası yazımızda...

UYAP Vatandaş Girişi Nasıl Yapılır? Dava ve Dosya Sorgulama, UYAP sistemine giriş nasıl yapılır yazımızda paylaştık. UYAP sistemine e-Devlet üzerinden nasıl girilir, UYAP sistemine e-İmza ile nasıl girilir gibi soruların cevapları yazımızda.

Devlet kurumlarının işlemlerini dijital ortama taşıdığı bu dönemde adliyeler de işlemleri dijital ortama taşıdı. Adalet Bakanlığının geliştirdiği Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP), adliye görevlileri ve avukatların yanı sıra vatandaşların adli işlerini dijital ortamda halletmelerine fırsat tanıdı. UYAP Vatandaş Portalı, vatandaşların yeni dava açma, icra takibi, dava ve dosya sorgulama, evrak takibi gibi işlemlerini elektronik ortamda çözmelerini sağladı ve adliyelerin yükünü hafifletti. Bu bağlamda, vatandaşlar da UYAP’ın yapısını, UYAP Vatandaş Portalı kullanımını, UYAP dosya sorgulama gibi işlemlerin nasıl yapılacağını merak etmeye başladı.

UYAP Nedir?

UYAP Bilişim Sistemi, 2000 senesinde başlatıldı ve Adalet Bakanlığı Merkez Birimlerinin otomasyonunu sağlayan UYAP I projesi 2001’de tamamlandı. 2005 senesinde de adli ve idari yargı organları, adli tıp ve ceza tevkif evleri otomasyonu için UYAP II projesi hayata geçirildi. Yargıtay da UYAP Bilişim Sistemini kendisine uyarlayarak sistemde yerini aldı.

UYAP, ülkemizdeki yargı birimlerinin neredeyse yüzde 100’ünde etkin bir sistem haline geldi. Neredeyse her türlü yargısal ve idari faaliyet için adliye personelinin bir numaralı başvuru adresi ve rehberi oldu.

UYAP, geçen zaman içinde adliye personelinin tekelinden çıkıp tüm vatandaşlara ulaşmaya başladı. Örneğin, UYAP Avukat Portalı kısa zamanda büyük önem kazandı. Sonrasında adliyelerin yükünü daha da azaltmak için UYAP Vatandaş Portalı hayata geçirildi. Şu anda UYAP Bilişim Sistemi’nin 5 milyona yakın bir kullanıcı sayısı var.

E-Devlet Mirasçılık Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

uyap vatandaş girişi
uyap vatandaş girişi

UYAP Vatandaş Portalı Nedir?

UYAP Vatandaş Portalı, vatandaşların kendisinin açtığı ya da haklarında açılan adli ve idari davalar ile icra takiplerini UYAP sistemi üzerinden dijital olarak takip edecekleri bir platformdur. UYAP Vatandaş Portalı girişi yapan bir vatandaş, kendisi hakkındaki ya da adının geçtiği derdest ve kapanmış tüm icra takiplerini, hukuk, ceza ve idari davaları görüntüleyebilir. Ayrıca;

 • UYAP dava sorgulama işlemi yapabilir, dosyaların safahatını (dava konusu, dosyanın durumu, dava tarafları, dava aşaması vs.) ayrıntılı biçimde izleyebilir.
 • Dava açabilir.
 • UYAP evrak doğrulama işlemi yapabilir, bu sayede tarafına gönderilen evrakların adli birimlerden gönderilip gönderilmediğinin teyidini yapabilir. 
 • Duruşma takvimini öğrenebilir.
 • Satış ilanlarını görüntüleyebilir.
 • Yüksek yargıda (Danıştay, Yargıtay) bulunan dosyalarını kontrol edebilir.
 • Dava açılış harcı hesaplayabilir ve ödeyebilir.
 • Yargı birimlerinin telefon ve fax numaralarına ulaşabilir.

UYAP evrak doğrulama, mahkemelerin yazdığı elektronik ilanlar, yüksek yargıda bulunan dosyaların durumu, davalardan anında haberdar olma hizmetleri için SMS aboneliği seçeneği de sistemde mevcuttur.

UYAP Vatandaş Girişi Nasıl Yapılır?

UYAP Vatandaş Portalı ve Vatandaş Bilgi Sistemi e-Devlet’le entegre biçimde çalışır. Portala e-Devlet üzerinden girmek için ise üç seçenek var:

UYAP Sistemine e-Devlet Üzerinden Nasıl Girilir? 

e-Devlet UYAP ile entegre biçimde çalışabildiği için UYAP Vatandaş Portalına da aynı yöntemlerle giriş yapılır. Sisteme girmek için en sık kullanılan yöntem ise e-Devlet şifresidir. e-Devlet şifresi ile sisteme girmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Aşağıda göreceğiniz bağlantıya tıklayarak “Sisteme Giriş Seçenekleri” menüsünden “e-Devlet İle Entegrasyon” sekmesini seçin.

 • “E-Şifre Aracılığı İle Giriş” yazısına basın.
 • Açılan sayfadaki “Kimlik Doğrulama Sayfası”na T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girin. Sonra “Sisteme Giriş Yap” komutuna tıklayın.
 • e-Devlet şifrenizi bilmiyorsanız herhangi bir PTT şubesine nüfus cüzdanınızla giderek şifre alabilir ve sisteme giriş yaptıktan sonra şifreyi istediğiniz biçimde değiştirebilirsiniz.

qtkabsehmreutdajbrlsc0ii4uqaww7bzs65czja

 • UYAP Vatandaş Portalı girişi yaptıktan sonra sol taraftaki menüden gereken hukuki işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Ancak bu yolla (imzasız biçimde) UYAP Vatandaş Portalı girişi yaptığınızda kişisel verileri koruma ve güvenlik adına evrakların tüm içeriğini görme imkanınız yoktur. Sadece dosya kapak bilgilerine (dava konusu, dava aşaması, dava değeri, dava tarafları, duruşma günleri, dosyanın Yargıtay’dan dönüp dönmediği) ulaşabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden UYAP Vatandaş Portalı girişi yapmak için TIKLAYINIZ!

UYAP Sistemine e-İmza ile Nasıl Girilir?

Diğer bir yöntem olan e-İmza ile giriş, kişisel verilerinizi korumak açısından daha çok güven verir. e-İmza sahibi değilseniz ancak almak istiyorsanız aşağıdaki onaylı e-İmza servis sağlayıcılarına başvurabilirsiniz. İmzayı çalıştırmak için kart sürücü yazılımını kurmalısınız, bu yazılım imzayla beraber gönderilen CD ya da diğer medyalar içinde yer alır. Eğer yoksa, e-İmza aldığınız şirketin internet sitesinden edinebilirsiniz. Yazılımı bilgisayarınıza kurduktan sonra e-İmzanız kullanıma hazır hale gelir.

UYAP Vatandaş Portalı’na e-İmza ile giriş için şu adımları izleyin:

 • Aşağıda göreceğiniz bağlantıya tıklayarak “Sisteme Giriş Seçenekleri” menüsünden “E-İmza Girişleri” sekmesine tıklayın.
 • “e-Devlet Aracılığıyla Giriş” seçeneğine basın.

 • e-Devlet’e bu yolla girmek için “e-Devlet Kapısı e-İmza Uygulaması” cihazınızda yüklü olmalıdır. Yüklü değilse, uygulamayı giriş sayfasındaki bağlantıdan indirebilirsiniz ve kurabilirsiniz. Bir kez yüklemeniz yeterlidir.

 • Giriş sayfasındaki ilgili alana T.C. kimlik numaranızı yazın. Açılan sayfadaki ekran kodunu, indirdiğiniz e-İmza ile giriş uygulamasındaki alana girin ve imzalama işlemini gerçekleştirin.
 • İmza işlemi gerçekleştikten birkaç saniye sonra otomatik olarak UYAP Vatandaş Portalı sayfasına yönlendirileceksiniz. 

Bu yolla giriş yaptığınızda dosya ayrıntılarına da ulaşabilirsiniz. UYAP dosya sorgulama işlemi için şu adımları takip edin:

 • Sol taraftaki menüden “Dosyalarım” seçeneğine tıklayın.
 • Alt kısımda açılan “Tüm Dosyalarım” yazısına tıklayın.
 • Tarafı olduğunuz tüm dosyaları görüntüleyebilirsiniz. Bilgi almak istediğiniz dosyanın üzerine tıklayarak dosya ayrıntılarına ulaşabilirsiniz ve evrakları ayrıntılı biçimde görüntüleyebilirsiniz.

e-İmza aracılığıyla sisteme giriş yapmak için TIKLAYINIZ!

UYAP Sistemine Mobil İmza ile Nasıl Girilir?

Sisteme girmenin üçüncü yolu ise mobil imza sahibi olmaktır. Mobil imza da tüm dosyaları ve evrakları güvenli bir şekilde görüntülemenizi sağlar. Mobil imza, GSM SIM kart kullanılarak alınan ıslak imza mahiyetindeki bir çeşit elektronik imzadır. Dijital ortamda güvenli ve yasal bir şekilde elektronik işlemlerinizi yapmanıza imkan sunar.

Mobil imzanız yoksa ama almak istiyorsanız GSM operatörlerine başvurmalısınız. Ön başvuru, başvuru ve aktivasyon aşamalarından sonra sahip olacağınız mobil imza hakkında ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki ilgili bağlantılara tıklayın.

UYAP Vatandaş Portalı, mobil imza kullanımı için bir ücret almaz ancak GSM operatörünüz bir kullanım ücretlendirmesi yapabilir. Bunun hakkında da operatörünüzle iletişime geçmeniz tavsiye edilir. Mobil imza ile UYAP Vatandaş Portalı girişi için şu adımları izleyin:

 • Aşağıda göreceğiniz bağlantıya tıklayarak “Sisteme Giriş Seçenekleri” menüsünden “M-İmza Girişleri” sekmesini seçin.
 • “e-Devlet Aracılığıyla Giriş” yazısına basın.

 • Mobil imza ile sisteme giriş yapmak için T.C. kimlik numaranızı ve GSM numaranızı yazın. GSM operatörünüzü seçin.

 • Açılan sayfadaki taahhütnameyi okuduktan sonra “İmzala”ya basın ve UYAP Vatandaş Portalı girişi yapın.

UYAP giriş işleminden sonra UYAP dosya sorgulama işlemleri için yukarıdaki e-İmza bölümünde anlatılan dosya sorgulama adımlarını takip etmeniz yeterlidir. Yani, sol tarafta yer alan hizmet menüsündeki “Dosyalarım” sekmesinden evrak içeriklerini ve dosyaları ayrıntılı biçimde görüntüleyebilirsiniz.

Vodafone mobil imza hakkında bilgi almak için TIKLAYINIZ!

Turkcell mobil imza hakkında bilgi almak için TIKLAYINIZ!

Türk Telekom mobil imza hakkında bilgi almak için TIKLAYINIZ!

Mobil imza ile UYAP Vatandaş Portalı girişi için TIKLAYINIZ!

UYAP Vatandaş Evrak Görüntüleme Sorunu Nasıl Çözülür?

Covid-19 kapsamında alınan önlemler nedeniyle artan hukuki iş yükü; UYAP Vatandaş Portalı girişi ve portalın hizmet menüsündeki işlemleri, yoğunluk sebebiyle zorlaştırmaya başladı. Evrak görüntüleme sorunu da en sık dillendirilen şikayetler arasında yer alıyor.

 • Bu problemi çözmeniz için öncelikle, eğer kullanmıyorsanız, Google Chrome tarayıcısını kullanmayı denemeniz tavsiye edilir.
 • Ayrıca evrak görüntüleme için cihazınızda UYAP Editör Programı kurulu olmalıdır.
 • Program hakkında bilgi almak, son versiyonunu incelemek ve sorunlar hakkında bilgi almak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.
 • Hala sıkıntı yaşıyorsanız, tarayıcı geçmişinizi temizleyin ve pop-up’lara izin verin.
 • Diğer sorunlar hakkındaki detaylara ulaşmak için aşağıdaki diğer bağlantıya tıklayarak UYAP Kullanım Kılavuzu belgesini inceleyebilirsiniz.

UYAP Editör Programı hakkında bilgi almak için TIKLAYINIZ!

UYAP kullanım kılavuzu için TIKLAYINIZ!

Mahkeme Sorgulama Nasıl Yapılır?

Danıştay Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

İcra Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

UYAP Üzerinden Dava Dosyası Sorgulanır mı?

Evet.

UYAP Açılımı Nedir?

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu