E-DEVLET UYGULAMALARI | E-Devlet

E-DEVLET UYGULAMALARI

İnternet çağına girilmesi ile birlikte artık kurumlarda uzun süre zaman alan bürokratik işlemlerden kurtulabilirsiniz. Bu uygulamalardan birisi de turkiye.gov.tr adresinde yer alan E-Devlet uygulamalarıdır. Peki nedir bu E-Devlet? E-Devlet uygulamalarının içeriği nedir? Hangi işlerimiz hangi kurumlarla olan işlemlerimizi E-Devlet uygulamaları sayesinde yapabileceğiz? İşte bu yazıda bu sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

Eğer E-Devlet uygulamalarıdan yararlanmak istiyorsanız ilk olarak size E-Devlet şifresi gerekecektir. Bu şifreyi almak ise oldukça kolaydır. Yapmanız gereken size en yakın PTT şubesine giderek 2 TL işlem ücreti karşılığında şifre sahibi olabilirsiniz. Şifreyi almaya giderken TC kimlik kartınızın yanınızda olması gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra artık sizde bir E-Devlet şifresine sahipsiniz. Bu şifre ile birlikte artık E-Devlet uygulamalarıda var olan sorgulamaları yapabilir merak ettiğiniz sorulara cevap bulabilirsiniz. Şifreniz unuttuysanız yapmanız gereken yine size en yakın PTT şubesine gitmek olacaktır. Ancak işlem ücreti bu sefer 4 TL olacaktır.

E-Devlet Uygulamalarına Nasıl Giriş Yapabilirim?

E-Devlet uygulamalarına giriş için bu bölümün sonunda vermiş olduğumuz internet sitesine tıklayınız ve T.C. kimlik numaranızı giriniz. Daha sonra ise önceden almış olduğunuz E-Devlet şifrenizi yazınız ve sisteme giriş yap butonuna tıklayınız. Daha sonra ise hangi uygulamada işlem yapmak istiyorsanız o sekmeyi seçebilirsiniz. Bu sekmelerde devlete bağlı olan tüm daireleri bulmak mümkündür. Vatandaşa yardımcı olmak için kurulan bu sistem bilişim çağında çok faydalı bir konumda yer almaktadır. Mesela size gelmiş olan trafik cezalarının hepsini buradan sorgulayabilirsiniz. Veya SGK ile ilgili bir sorunuz ya da sorgulanması gereken bir durum var ise E-Devlet uygulamaları size oldukça kolaylık sağlayacaktır.

E-Devlet Uygulamalarına Girmek İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

E-Devlet Üzerinden Hangi Sitelere Giriş Yapabilirim?

E-Devlet uygulamalarının gelişmesi ile birlikte 22 farklı devlet sitesine giriş yapabilir ister sorgulama isterseniz de başvuruda bulunabilirsiniz. Bunlardan birkaçı: Adalet Bakanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu, Milli Eğitim Müdürlüğü, T.C. Merkez Bankası… Bu ve buna benzer birçok internet uygulamasının kullanılmasına yardımcı olur. E-Devlet uygulamalarının gayesi vatandaşlarımızın uzun bir süre kuyruklarda beklemelerini önlemek ve işlemlerin kısa bir süre içinde yapmalarını sağlamaktadır.

Mobil E-Devlet Uygulamaları Var Mıdır?

M-Devlet uygulamasıyla mobil cihazlarını kullanarak işlemlerinizi yapabilir ve sorgulayabiliriz. Günümüz teknolojisinde telefonlarımızla E-Devlet uygulamalarını görebilme imkanında sahipsiniz. Android Market, App Store ve Windows Phone uygulamalarına kayıtlı olan bu hizmet artık yaygın olarak kullanılan uygulamalar arasında yer almaktadır.

Bunun E-Devlet sistemi size yüksek güvenlik hizmeti de sunmaktadır. Bilgilerinizi kesinlikle kimseyle paylaşmayın ve Başbakanlık tarafından da koruma altına alınmaktadır.

Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. aşkin dedi ki:

    edevlet sifrem oldugu hslde kurumlara giremiyorum

    1. Hurcan Karatas dedi ki:

      Şifrenizi tam olarak giriyorsanız bir problem olmaması gerekir. PTT den aldığınız şekilde tekrar deneyin olmuyorsa şifreyi aldığınız yere danışabilirsiniz.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.