Edevlet.net

E-DEVLET YARGITAY DOSYA SORGULAMA

05.08.2014

Günümüz teknolojisiyle birlikte birçok işlemimizi internet üzerinden gerçekleştirebiliriz. E-Devlet sisteminin sağladığı kolaylıklar sayesinde sorgulama ve diğer işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet sisteminin hizmetlerinden biri de E-Devlet yargıtay dosya sorgulama işlemidir. Bu işlem sayesinde dava dosyası takibini internet üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet sisteminin sağladığı bu hizmet, adınıza açılmış davaları ya da dava dosyalarını takip etmeniz açısından bu kolaylıklar sağlamaktadır. E-Devlet yargıtay dosya sorgulama işlemi ile ilgili bilgileri ve sorgulama işlemi için yapmanız gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz.

E-Devlet Yargıtay Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirmek istediğiniz E-Devlet yargıtay dosya sorgulama için öncelikle E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden 2 TL ücret karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra E-Devlet yargıtay dosya sorgulama işlemi için yazımızın sonunda sizlerle paylaştığımız linke tıklayınız. Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız. Daha sonra T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizle birlikte sisteme giriş yapınız. Sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen sayfada dava dosyasıyla ilgili ulaşmak istediğiniz tüm bilgiler yer alacaktır.

E-Devlet Yargıtay Dosya Sorgulama için LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Yargıtay Dosya Sırası

Yargıtay dosya inceleme sıra durumunu takip etmek isteyen kişilerin aşağıda yer alan bağlantıya tıklaması gerekiyor. Daha sonra bu sayfa üzerinden Yargıtay Başsavcılığımızda İnceleme Sırası Gelen Dosyaların Durumu başlıkları altında her hafta güncellenmekte olan listeleri görebilir ve herhangi birine “Devamını Oku” dedikten sonra açılacak sayfa üzerinden ilgili linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yargıtay Parti Üyeliği Sorgulama

Vatandaşların siyasi parti üyeliğini en güncel haliyle hızı ve kolay bir şekilde sorgulanabileceği bir sayfa bulunuyor. Bu sayfaya ulaşabilmek için aşağıda yer alan linke tıklamanız gerekiyor. Daha sonra tek yapmanız gereken şey T. C. kimlik numarasını girmek ve Sorgula seçeneğine basmak olacaktır. Bu noktada sizlerden anne kızlık soy adına ait iki harf bilgisi istenecek ve daha sonra güvenlik kodunu da ilgili metin kutusuna girmeniz gerekecektir. Böylelikle Kimlik Bilgilerini Doğrula butonuna basabilir ve sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz. Herhangi bir partiye üye değilseniz bununla ilgili bilgilendirici bir yazı ile karşılaşır, bir partiye üyeyseniz ise hangi partiye üye olduğunuz ve üyelik tarihi ile ilgili bilgileri görebilirsiniz.

Kimi zamanlar haberiniz olmamasına rağmen bir partiye üye olduğunuz sonucu ile karşılaşabilirsiniz. Bununla birlikte haberiniz olsa dahi parti üyeliğinden istifa etmek isteyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey katılı olunan siyasi partiye başvurmanız gerekir. Başvurunuz parti genel merkezi tarafından SİPARWEB programı istifasının kaydedilecek ve başvurunuzun onaylanması için Başsavcılığı bildirim yapılacaktır. Noter tarafından düzenlenecek olan istifaya ilişkin belgenin aslı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığını gönderilecek ve bireyler bizzat kimlikleri ile birlikte Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Bürosuna başvuruda bulunarak aşağıda linkini vereceğimiz dilekçe ile başvuruda bulunacaktır. Devlet memurları ise posta yolunu kullanarak görev yaptıkları kurumdan alacakları görev belgesinin aslını da ekleyerek İlçe Seçim Kurulu Başkanlıklarına bizzat kimlikleri ile birlikte başvurabilir. Daha sonra İlçe Seçim Kurulu Hakimi tarafından imzalı üst yazı ile birlikte kimlik fotokopisi ve dilekçenin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesinin ardından istifalar işleme alınır.

Yargıtay Parti Üyeliği Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Yargıtay Parti Üyeliği İstifa Dilekçesi İçin TIKLAYINIZ!

Mahkeme Dosya Sorgulama

Mahkeme Dosya Sorgulama işlemleri E Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmekte olan bir işlemdir. Bunun için ilk olarak aşağıda yer alan linke tıklamanız ve daha sonra yukarıda da bahsedilmiş olduğu gibi sisteme giriş yapmanız gerekir. Sisteme bir defa giriş yapmanız halinde ise adınıza bir mahkeme dosyası olması halinde sorgulama işlemi otomatik bir şekilde gerçekleşir. Adınıza açılmış bir dava ya da dahil olduğunuz bir dava yoksa karşınıza şöyle bir “Adınıza açılmış ya da müdahil olduğunuz bir dava kaydı bulunamamıştır.” bildirim gelir.

Mahkeme Dosya Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.