E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

E-VERGİ LEVHASI SORGULAMA

Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza önemli bir sorgulama işlemi nasıl yapılır anlattık. E-Vergi levhasını çoğumuzu duymuşuzdur. Bizlerde bu yazımızda sizlere E-Vergi levhası sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı anlattık. Aslında oldukça basit bir işlemdir. Bu işlemi iki farklı yöntemle anlattık. İki yöntem de oldukça kolaydır. Eskiden bu tür işlemlerimizi yapmak için vergi dairelerine gitmek zorundaydık ancak artık internet üzerinden yapmak oldukça kolaydır. Bu işlemi yapmak için siz değerli okurlarımızın tek yapması gereken aşağıda ki adımları uygulamaktır. Ayrıca adımların hemen altında da resimlerini bulabilirsiniz. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağımıza bakalım.

E-Vergi Levhası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

  • Öncelikle aşağıdaki bağlantı adresine tıklayınız.
  • Daha sonra ise açılan sayfada sorgulayan kişi için TC kimlik numarasını yazıyoruz.

1

  • Ardından da sorgulanan kişi veya kurum için ise vergi kimlik no, tc kimlik no ve il ve vergi adresi kısımlarını seçiyor ve dolduruyoruz.

2

  • Son işlem olarak ise sorgula yazan kısma tıklıyoruz ve böylece bu işlemi kolayca tamamlamış oluyoruz.

3

E-Vergi Levhası Sorgulama Sayfasına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Üzerinden E-Vergi Levhası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  • E-Devlet üzerinden bu işlemi yapmak için öncelikle aşağıdaki bağlantı adresine tıklayalım.
  • Daha sonra ise açılan sayfada ilk olarak kimliğimi doğrula yazan kısma tıklayalım.

4

  • Daha sonra ise PTT şubelerine gidip 2 lira karşılığında alabileceğimiz E-Devlet şifremizi orada görünen boşluğa yazalım. Ayrıca hemen üstündeki TC kimlik numaramızı da dolduralım.

5

  • Son işlem olarak ise sisteme giriş yap yazan butona tıklayalım.

6

  • Böylece E-Devlet E-Vergi levha sorgulama işlemini tamamladık.

E-Devlet E-Vergi Levhası Sorgulama İşlem Sayfasına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ.

Vergi No sorgulama nasıl gerçekleştirilir?

Vergi numarası sorgulama işlemi internet üzerinden rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için İnternet Vergi Dairesinin kurmuş olduğu bir resmi internet sayfası bulunmaktadır. Bu sayfanın belli bölümünde ayrılmış olan kısımda vergi numarası öğrenme işlemi rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir. Öncelikli olarak resmi İnternet Vergi Dairesi sayfasına ulaşmak için sizlere aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayınız. Daha sonra karşınıza vergi kimlik numarasının sorgulandığı bölüm gelecektir. Bu kısımda sorgulamayı gerçekleştirmek için yapılması gereken ekran üzerinde bulunan istenilen bilgileri doldurmaktır. İstenilen bilgiler sırasıyla soyadı, isim, baba adı, doğum yeri ve doğum tarihidir. Bunların eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması halinde “Tamam” butonuna basılarak sorgu sonuç sayfasına ulaşılmaktadır. Sorgu sonuç sayfasında ekrana gelen bilgiler sırasıyla kişinin adı ve soyadı, vergi kimlik numarası, vergi adresi adı ve son olarak ise durumu gelmektedir.

İnternet Vergi Dairesi resmi vergi numarası sorgulama sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

E-Devlet vergi levhası sorgulama nasıl yapılır?

E-Devlet sistemi üzerinden vergi levhası sorgulama işlemini gerçekleştirmek için öncelikle e-Devlet sisteminin sunmuş olduğu vergi levhası sorgulama hizmetine ulaşmanız gerekmektedir. Bunun için sizlere aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır. Daha sonrasında e-Devlet sistemine giriş yapabilmek için kimlik doğrulama bölümüne ulaşacaksınız. Bu kısımda yapmanız gereken “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basmak ve daha sonrasında gelecek olan ekran üzerinde sırasıyla T.C. Kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girmenizdir. Eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak sisteme girişinizi gerçekleştiriniz. Bu işlemden sonra e-Vergi sorgulama sayfasına ulaşacaksınız. Bu kısımda doldurulması gereken bazı kısımlar bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla vergi kimlik numaranız, T.C. Kimlik numaranız, il ve ilçe vergi dairesidir. Bunları doldurduktan sonra “Sorgula” butonuna basınız. Böylelikle gelecek olan ekran ile vergi levhası dökümünüze ulaşabilirsiniz.

E-Devlet vergi levhası sorgulama sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Vergi borcu sorgulama nasıl yapılır?

Vergi borcu sorgulamasını iki şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunlardan ilki Gelir İdaresi Başkanlığının kurmuş olduğu İnternet Vergi Dairesi resmi internet sayfası üzerinde bulunan borç bilgilendirme servisidir. Bu kısma aşağıda sizlere vermiş olduğumuz bağlantı üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Buraya ulaştıktan sonra karşınıza gelecek olan ekran üzerinde sizden doldurulması istenilen bazı bilgiler bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla T.C. Kimlik numaranız, nüfus cüzdanı seri numaranız, belirtilen yakınlardan birisinin T.C. Kimlik numarası veya annenizin kızlık soyadı ve son olarak güvenlik kodudur. Bunları eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra tamam butonuna basarak sorgu sonuç sayfasına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Diğer bir vergi borcu sorgulama yöntemi ise e-Devlet vergi borcu sorgulama hizmetidir. Buraya ulaşmak için sizlere aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklamanız yeterlidir. Daha sonrasında ekrana gelecek olan kimlik doğrulaması bölümünü yukarıda anlattığımız gibi geçerek sorgu sayfasına ulaşınız. Bu sayfa üzerinde 2 farklı borç görüntülemesi mevcuttur. Bunlardan ilki güncel borçlar ve diğeri ise toplam borçlardır. Güncel borçlarda son dönemlere ait bulunan borçlar yansıtılmaktadır. Toplam borçlar kısmında ise bütün yıllara ait bulunan borçlar listelenmektedir. Bu kısımdaki sorgulamalar ödenmemiş veya kısmi ödenmiş borçları yansıtmaktadır.

İnternet Vergi Dairesi vergi borcu sorgulama sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

E-Devlet vergi borcu sorgulama sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.