E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

Ehliyet Puanı Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü, can ve mal kaybını en az seviyeye indirmek, trafik kazalarının önüne geçmek, sürücülerin daha dikkatli davranmasını sağlamak adına ehliyet ceza limiti uygulamasını yürürlüğe soktu. Ehliyet ceza puanı ismi verilen bu sistem sayesinde fazla ihlal yapan şoförlerin sürücü belgeleri belli bir süreliğine devre dışı bırakılmaya başlandı. Daha kapsamlı bir şekilde anlatmak gerekirse sistem bünyesinde her sürücünün 100 puanlık ceza sınırı bulunuyor. Yapılan her ihlalin ardından bu sınırdan belli bir sayı düşüyor. Şoförün trafikte hata yapmaya devam etmesi ve ihlal sayısını artırması halinde bu yüz puanlık limit dolarsa ehliyetine en az iki aylık bir süre için el konuluyor. Yapılan ihlalin türü ve ihlallerin sonuçları gibi durumlar göz önüne alınıp ehliyete el konulan süre uzatılabilir. Diğer yönden, ehliyet ceza limitini doldurup iki aylığına sürücü belgesinden uzak kalan bir sürücü yeniden ceza limitini aşması halinde sürücü belgesinden dört ay uzak kalır. Hal böyle olunca ehliyet puan sorgulama işlemleri de oldukça hayati oluyor. Sürücüler aktif puanlarını öğrenip ona göre trafikte daha dikkatli davranmaya teşvik ediliyor.

Hangi İhlal Yüzünden Ehliyet Ceza Limitinden Kaç Puan Düşüyor?

Ehliyet ceza limitinizi düşüren her bir ihlalin farklı bir derecelendirmesi bulunuyor. Aşağıda paylaşmış olduğumuz listeden hangi ihlalin kaç puan düşürdüğünü öğrenebilirsiniz.

 • Alkollü bir halde araç sürmek: 20 ceza puanı
 • Trafikte seyir halindeyken telefon ile meşgul olmak: 10 ceza puanı
 • Geçme kurallarını ihlal etmek: 20 ceza puanı
 • Emniyet kemeri ihlali yapmak: 15 ceza puanı
 • Trafikte dönüş kurallarını ihlal edip diğer insanların can ve mal sağlığını tehlikeye atmak: 20 ceza puanı
 • Hız sınırını %10’la %30 arasında aşmak: 10 ceza puanı
 • Hız sınırını %30’dan daha çok aşmak: 15 ceza puanı

Ehliyet Ceza Puanı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Yüz puanlık ehliyet ceza limitinizin bir sene içerisinde dolması halinde iki ay boyunca trafikten men edilme ihtimali ile karşı karşıya olduğunuz için puanınızı düzenli olarak sorgulayıp ihlal durumunuzu öğrenmenizde fayda var. İstisnai olsa da bazı durumlarda sistemde yaşanan karışıklıklar yüzünden ya da kötü niyetli kişilerin eylemleri sebebiyle sürücüler yapmadıkları ihlaller ile karşı karşıya kalabilir. Düzenli sorgulama yapmanız halinde bunun da önüne geçebilir, itirazınızı gerçekleştirip haksız yere trafikten men yeme riskinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

 • Ehliyetinize yazılan ceza puanını sürücü belgesi numarası sorgulamaya ihtiyaç duymadan öğrenebilmek için ilk olarak bu bölümün en alt kısmında yer alan bağlantıya tıklayıp ilgili sayfayı açmalısınız.

 • Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza çıkan sayfada işleme başlayabilmek için “kimliğimi şimdi doğrula” ibaresine tıklayın.

 • Kimliğinizi doğrulayabilmek adına ilgili boşluklara ilk önce TC kimlik no ve daha sonra e-devlet şifresi bilgilerinizi girmeniz gerekiyor.
 • Eğer henüz bir e-devlet şifresi almadıysanız ya da aldığınız şifreyi hatırlamıyorsanız en yakın PTT merkezinden yeni şifre temin etmeniz mümkündür.
 • E-devlet şifresi haricinde alternatif bir yöntem ile giriş yapmak istiyorsanız aynı sayfada yer alan elektronik imza, internet bankacılığı, TC kimlik kartı ve mobil imza seçeneklerinden herhangi birini tercih edebilirsiniz.
 • Gerekli bilgileri girdikten sonra “sisteme giriş yap” yazısına tıklayarak işleme devam edebilirsiniz.

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra ehliyetiniz için girilmiş olan ceza puanlarına ulaşabilirsiniz. Eğer adınıza kayıtlı bir sürücü belgesi yoksa yukarıdaki ekranda yer alan görüntü ile karşılaşırsınız, sürücü belgeniz varsa ve bazı ihlallere imza attıysanız bu ihlallerin türü, ne zaman ve nerede olduğu gibi bilgiler size bu sayfada sunulacaktır.
 • Bu sayfada karşınıza son bir sene içerisinde yapmış olduğunuz ihlaller çıkar. Geçmiş dönemlerde yapmış olduğunuz ihlalleri de öğrenmek istiyorsanız Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet veren trafik şubelerine danışabilirsiniz.

Sürücü belgesi ceza puanınızı öğrenmek için TIKLAYINIZ!

Ehliyet Puanı Ne Zaman Sıfırlanır?

Ehliyetinize işlenen ceza puanını sorguladıktan sonra gördüğünüz en eski cezanın tarihinden yola çıkıp ceza puanlarınızın hangi tarihte sıfırlanacağını tespit edebilirsiniz. Doğrusunu söylemek gerekirse direkt olarak cezalarınızın sıfırlanması gibi bir durum söz konusu değildir, zaman geçtikçe yapmış olduğunuz ihlaller teker teker düşer ve bugün yapmış olduğunuz sorgulamada görmüş olduğunuz son ihlalin üzerinden bir yıl geçene kadar hiç ihlal yapmazsanız o bir yılın sonunda cezalarınız sıfırlanmış olur, puanınız tekrar 100’e yükselir.

Sürücü belgelerine uygulanan ceza puanlarının silinmesi aşamalı olarak gerçekleşir. Bunu en kolay şekilde anlamak için bir örnek verelim. Diyelim ki aşağıdaki tarihlerde aşağıdaki ihlalleri yaparak verdiğimiz puanlarda ceza yediniz.

 • 12 Şubat: Emniyet kemeri takmadan araç sürmekten 15 ceza puanı
 • 7 Nisan: Hız sınırını yüzde otuz geçmekten 15 ceza puanı
 • 4 Haziran: Dönüş ihlali yapmaktan 20 ceza puanı

Bu bilgelerden yola çıkıp 50 puanlık ceza yediğinizi ve ehliyetinizden iki aylığına uzak kalmak için geriye 50 puanınız kaldığını görüyoruz. En eski ceza 12 Şubat’a dayandığı için önümüzdeki yıl 12 Şubat’a kadar hiç ihlal yapmazsanız 50 puandan 15 puan düşer ve 35 puanlık bir cezanız kalır. En yeni cezanız 4 Haziran’da olduğu için önümüzdeki yıl 4 Haziran’a kadar hiç ihlal yapmazsanız ehliyetinize uygulanan ceza puanı sıfırlanmış ve yüz puanlık ihlal hakkınız kalmış olur.

Sürücü Belgesine Yazılan Ceza Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu işlemi de Turkiye.gov.tr adresinden hizmetlerini sürdüren e-devlet sistemi sayesinde son derece kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

 • İlk adım olarak yazımızın devamında sizlerle paylaştığımız bağlantıya tıklayıp linki açın.

 • Karşınıza çıkan sayfada işlemleri sürdürebilmek için “kimliğimi şimdi doğrula” yazılı mavi butona tıklayın.

 • Giriş işlemlerinizi tamamlamak için e-devlet şifrenizi ve TC kimlik numaranızı ilgili boşluklara doğru bir şekilde girerek “sisteme giriş yap” butonuna tıklayın.

 • Karşınıza gelen ekranda alt kısımda yer alan “uygulamaya git” butonuna tıklayın.

 • Bu sefer karşınıza Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinin bir sayfası açılacak ve burada plaka, vergi dairesi, fiş no, vergi türü gibi bilgileri form aracılığıyla doldurup “sorgula ve öde” butonuna tıklamanız gerekecek.
 • Butona tıkladıktan sonra eğer varsa ödenmemiş cezalarınız listelenir ve “ödeme” bölümü aracılığıyla banka kartı ya da kredi kartınızı kullanarak borcunuzu kapatabilirsiniz.

Ehliyetinize yazılan cezayı ödemek için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.