enflasyonemeklilikötvdöviz

Elektrik Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama

Elektrik Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama

Elektrik Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama; Ülkemizde kronik hastalığı nedeniyle cihazlarla yaşam desteği alan birçok birey bulunmaktadır. Onlara maddi anlamda destek olmak için devlet, elektrik yardımı sağlanmakta ve bir nebze de olsa faturalarındaki yükü onlardan almaktadır. Elektrik yardımı hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızda merak ettiklerinizi bulabilirsiniz. Elektrik Tüketim Desteği yardımını kimler alabilir, elektrik yardımı ne kadar oldu, elektrik yardımı başvuru yolları, kronik hastalara yönelik elektrik tüketim desteği nasıl alınır, elektrik yardımı başvuru sonucunu sorgulama, elektrik yardımı hangi aylarda yatıyor, elektrik yardımı nakit para olarak alınabilir mi? ve daha fazla sorunun cevabı yazımızda.

Aile Durum Bildirimi Nasıl Yapılır? (Form Alma Doldurma Adımları)

Elektrik Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları belli şartları taşıyan yardıma muhtaç insanlara elektrik tüketimi konusunda yardımcı olmaktadır. Bu yardım sayesinde gelen elektrik faturalarını ödeyemeyen mağdur vatandaşlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından faturalarının bir kısmı ödeniyor.

Elektrik yardımı sayesinde aydan aya faturalarının bir kısmı ödenen yoksul vatandaşların yükü bir nebzede olsa azalıyor. Ayrıca ihtiyaç sahipleri elektrik yardımına başvurduktan sonra başvurularını e-Devlet üzerinden sorgulayabilir.

Elektrik yardımı almak isteyen vatandaşların yardım sonuçlarını nasıl öğreneceği hakkında bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Elektrik Tüketim Desteği Neye Denir?

İhtiyaç sahibi vatandaşlara verilen sosyal yardım kapsamında 3294 ve 2022 sayılı kanunlar ile yoksul vatandaşa düzenli olarak verilen desteğe elektrik tüketim desteği denir.

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? Elektrik Yardımı Başvurusu

Elektrik Tüketim Desteği Yardımını Kimler Alabilir 2023

Elektrik tüketim desteğine belli başlı kişiler başvuruda bulunabilir. Bunlar;

Eşi vefat eden dul kadınlar elektrik tüketim desteğinden faydalanabilir

Engelli vatandaşlar ya da engelli yakını aylığı alan kişiler

Yaşlanmış ve zor geçinen yaşlılık ayılığı alan kişiler

Kronik hastalığı olan kişiler elektrik tüketim desteği alabilir

Muhtaç asker aileleri elektrik tüketim desteği alabilir

Anne babasını kaybetmiş öksüz ve yetim olan çocuklar

Çoklu doğum yapanlar kişiler elektrik tüketim desteğine başvurabilir

Tüberküloz, SSPE ya da silikozis aylığı alanlarda elektrik tüketim desteğine başvuruda bulunabilir.

Elektrik Yardımı Ne Kadar Oldu 2023

Elektrik yardımı almak isteyen yardıma muhtaç vatandaşlar elektrik yardımının ne kadar olduğunu merak etmektedir. Şunu belirtmeliyiz ki yardım nakit şekilde değil gelen elektrik faturasında indirim sağlanarak yapılmaktadır.

Yapılan yardımlar; 1 ya da 2 kişilik ailelere 75 KW, 3 kişilik aileler için 100 KW, 4 kişilik aileler için 125 KW, 5 ya da daha fazla aileler için 150 KW yardım yapılmaktadır. Yardımlar şartları taşıyan ailelere aydan aya düzenli bir şekilde yapılmaktadır.

Devlet İhtiyaç Sahiplerinin Elektrik Faturalarını Ödüyor! İşte Elektrik Faturası Yardımının Şartları ve Başvuru Detayları…

Elektrik Yardımı Başvuru Yolları

Elektrik yardımı başvurusu için vatandaşın sosyal yardım ve dayanışma vakıfına giderek başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvurusu onaylanan kişi kendisine en yakın PTT şubesine kimliği ve gelen elektrik faturası ile giderek indirimden yararlanabilir.

Vatandaşların elektrik yardımı için başka bir kuruma başvurmalarına gerek yoktur. Ayrıca ödeme için mutlaka PTT şubelerine gitmeleri gerekmektedir. Buradan ödemelerini indirimli bir şekilde yapabilirler.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Tüketim Desteği Nasıldır?

Kronik hastalığı olan yardıma muhtaç vatandaşlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuruda bulunarak elektrik tüketim desteği alabilir. Yaşamlarını makineye bağlı bir şekilde geçirecek olan vatandaşlar için maksimum aylık 200 TL fatura desteği sağlanıyor.

Yaşamlarını makineye balı olarak geçirmek zorunda olan kişiler ayrıca SGK dan kesintisiz güç kaynağı yardımı da alabilir. Fakat yardım almamış ve birikmiş elektrik faturası borcu bulunan kronik hastaların ilk sefere mahsus faturaları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenir.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Tüketim Desteği Nasıl Alınır?

Kronik hastalar elektrik tüketim desteğinden faydalanmak için çeşitli başvurma yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan ilki evlerinden çıkamayan kronik hastalar için bulundukları yerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arayarak evlerine personel gönderilmesini isteyebilir. Bu sayede evinden çıkamayan vatandaş gelen personel ile başvuruda bulunabilir.

Evinden çıkamayan hastalar için bir diğer başvurma yöntemi ise hastanın vasisi ya da velisi sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek başvuruda bulunabilir. Son olarak da evinden çıkabilecek olan kronik hastalar bulundukları yerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfına giderek başvuruda bulunabilir.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Tüketim Desteği Başvuru Şartları Nelerdir?

Her ay düzenli bir şekilde elektrik tüketim desteği almak isteyen vatandaş sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfına başvurması ve başvurusunun kabul edilmesi gerekmektedir. Başvuru şartları ise ilk olarak hastanın cihaza bağlı bir şekilde yaşamını devam ettirmek zorunda olduğuna dair tam teşekküllü bir hastaneden rapor alması gerekmektedir.

Kronik hastanın elektrik tüketim desteği alması için bir diğer şart ise evde bakım yardımı alıyor olması. Son olarak da kişinin mütevelli heyet tarafından yardıma muhtaç olduğunun tespit edilip onaylanmasıdır.

Başvuru şartlarını taşıyan kronik hastalar başvuruda bulunabilirler.

e-Devlet Üzerinden Elektrik Yardım Başvurusunu Sorgulama

e-Devlet üzerinden elektrik yardımı başvuru sonucunuzu öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Elektrik Yardımı Başvuru Sonucunu Sorgulama

Elektrik yardımını sorgulamak için ALO 183 ya da ALO 144 sosyal destek hattını arayabilirsiniz. Bu sosyal destek hatlarını arayarak yetkili kişilerden gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. Elektrik yardımını sorgulamak için bir diğer seçenek ise size en yakın PTT şubesine giderek yardım alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Elektrik Yardım Ödemeniz Hazırdır Ne Anlama Gelir?

Elektrik yardım ödemeniz hazırdır ifadesi başvuran kişinin başvurusunun kabul edildiği anlamına gelmektedir. Başvurusu kabul edilen kişi elektrik yardımını almaya başlar.

Elektrik Yardımı Hangi Aylarda Yatıyor?

Elektrik yardımı için başvuruda bulunan ve başvurusu kabul eden vatandaşın bir diğer merek etiği konu da yardımın ayın kaçında yattığıdır. Yardım her ayın ilk haftasında güncellenmektedir. Böylelikle vatandaş PTT şubesine giderek aldığı indirimi faturasına yansıtabilir.

Elektrik Yardımı Nakit Para Olarak Alınabilir Mi?

Elektrik yardımı nakit bir şekilde alınmaz. İndirim şeklinde yani gelen elektrik faturasında indirim sağlanarak yararlanabilir.

Elektrik Yardımında Birikme Olur Mu?

Başvuran kişi sadece son 3 ayın birikmiş faturasında indirim elde edebiliyor.

Elektrik Yardımı Kaç Ay Verilir?

Elektrik yardımının herhangi bir süresi yoktur. Yani başvuruda bulunan kişiler elektrik yardımını her ay alabilir.

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? Fatura Yardımı Kimlere Yapılır? (Güncel)

 

Sosyal Yardımlar İçin Destek Hattı Numarası Kaçtır?

ALO 144 hattını bilgilendirilme için kullanabilirsiniz.

Elektrik Yardımının Süresi Var mıdır?

Elektrik yardımı duruma göre her ay verilmektedir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.