reklam
Kamu HaberEmeklilik

Emekli Maaşlarına Ne Kadar Zam Yapılacak? Enflasyon Farkı Eklenecek mi? En Düşük Emekli Maaşı Ne Seviyeye Çekilecek? İşte Merakla Beklenen Konu Hakkındaki Son Gelişmeler…

Emekli Maaşlarına Ne Kadar Zam Yapılacak? Enflasyon Farkı Eklenecek mi? En Düşük Emekli Maaşı Ne Seviyeye Çekilecek? İşte Merakla Beklenen Konu Hakkındaki Son Gelişmeler; Asgari ücrete yapılan son zamlarla birlikte emekli olanların gözü kulağı da gelecek olan zam oranlarında… Bu nedenle Gündeme 2023 yılı maaşlarının nasıl olacağı gelmeye başladı. Bunlardan biri de, her yıl ocak ayında zam yapılan emekli maaşları. Kasım ayı itibariyle milyonlarca emekli önümüzdeki ocak ayında maaşlarına ne kadar zam yapılacağını merak ediyor.

Peki, zam oranları belli oldu mu? En düşük emekli maaşı asgari ücret seviyesine çekilebilecek mi? Detayları şimdi sizlerle paylaşacağız…

Kira Yardımı İçin Nereye Başvurulur? Nasıl Alınır?

%25’lik Zam Oranı Enflasyona Göre Artabilecek

Hakem Kurulu kararı ocak ayında memur ve emeklilere %25 zam yapılması yönünde. Fakat bu oran vatandaşın ihtiyaçlarını karşılamaya yetmiyor. Bu nedenle ek bir düzenleme yapılmış. Buna göre:

  • Eğer 2022 yılının son 6 ayı için hesaplanan enflasyon oranı %38.57’ oldu. Bu da maaşlara zam olarak eklenecek miktarın belirlenmesinde kullanılacak. Yani memur ve emekli maaşlarına zam olarak yansıtılacak.
  • Şu an Merkez Bankası’nın enflasyon tahminine göre sınır aşılacak gibi duruyor.

Oranlar bu şekilde. Şimdi bu oranların maaşa yansımasına bakalım.

Enflasyon Zammı İle Beraber Maaşlar Ne Kadar Olacak?

Değişen oranlara göre 2023 yılı yeni emekli maaşları şu şekilde olacak:

  • Memur emeklilerinin maaşları 7.901 TL oldu.
  • En düşük memur maaşı ise 11.848 TL oldu.

Memur emeklileri için durum bu. Bir de düşük seviyede emekli maaşı olanların durumunu konuşalım.

TC Kimlik No İle SGK Emeklilik Sorgulama

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar?

Bilindiği gibi emekli maaşı alan vatandaşların durumlarına iyileştirme yapılmıştı. Bu bağlamda minimum emekli maaşı 7.500 TL’ye çekilmişti.

Ayrıca Ramazan ve Kurban Bayramlarında verilecek olan ikramiye de 2.000 TL ye çıkarılmış durumda. Tahsis numarası son rakamlarına göre de maaşlar Nisan ayı ortalarında yeni haliyle ödenmeye başlanacaktır.

Siz emekli maaşlarına yapılacak zamları yeterli buluyor musunuz? Ne kadar zam yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yazının altında yer alan yorum alanından bizimle paylaşabilirsiniz.

Emekli Maaşından Kesinti Sebepleri ve Kesinti Sorgulama

BAĞ-KUR’dan SSK’ya Geçiş ve Emekli Olma Şartları

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

2023 Yılı Asgari Ücreti Ne Kadar Oldu?

Net 8.506,80 TL oldu.

2023 Yılı En Düşük Memur Emeklisi Maaşı Ne Kadar?

7.901 TL

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu