enflasyonemeklilikötvdöviz

Emekli Maaşlarına Ne Kadar Zam Yapılacak? Enflasyon Farkı Eklenecek mi? En Düşük Emekli Maaşı Ne Seviyeye Çekilecek? İşte Merakla Beklenen Konu Hakkındaki Son Gelişmeler…

Emekli Maaşlarına Ne Kadar Zam Yapılacak? Enflasyon Farkı Eklenecek mi? En Düşük Emekli Maaşı Ne Seviyeye Çekilecek? İşte Merakla Beklenen Konu Hakkındaki Son Gelişmeler…

2020’nin sonlarına doğru yaklaşırken gündeme 2021 yılı maaşları gelmeye başladı. Bunlardan biri de, her yıl ocak ayında zam yapılan emekli maaşları. Kasım ayı itibariyle milyonlarca emekli önümüzdeki ocak ayında maaşlarına ne kadar zam yapılacağını merak ediyor.

Peki, zam oranları belli oldu mu? En düşük emekli maaşı asgari ücret seviyesine çekilebilecek mi? Detayları şimdi sizlerle paylaşacağız…

%3’lük Zam Oranı Enflasyona Göre Artabilecek

Hakem Kurulu kararı ocak ayında memur ve emeklilere %3 zam yapılması yönünde. Fakat bu oran vatandaşın ihtiyaçlarını karşılamaya yetmiyor. Bu nedenle ek bir düzenleme yapılmış. Buna göre:

  • Eğer 2020 yılının son 6 ayı için hesaplanan enflasyon oranı %4’ün üzerine çıkarsa aşan miktar maaşlara zam olarak eklenecek. Yani %4’ün üzerindeki dilim memur ve emekli maaşlarına zam olarak yansıtılacak.
  • Şu an Merkez Bankası’nın enflasyon tahminine göre %4’lük sınır aşılacak gibi duruyor. Beklentiler 6 aylık enflasyonun %6 olması yönünde. Bu durumda maaşlara %2’lik enflasyon oranı zammı eklenecek ve toplam zam %5 olacak.

Oranlar bu şekilde. Şimdi bu oranların maaşa yansımasına bakalım.

Enflasyon Zammı İle Beraber Maaşlar Ne Kadar Olacak?

Değişen oranlara göre yeni emekli maaşları şu şekilde olacak:

  • Eğer enflasyon %4 sınırını geçmezse ve yalnızca %3’lük bir zam yapılırsa memur emeklilerinin maaşları 2898 TL’den başlayacak.
  • Eğer tahminler doğru çıkar ve %2’lik enflasyon farkı da zam oranına eklenirse en düşük memur emeklisi maaşı 2955 TL seviyesinde olacak.

Memur emeklileri için durum bu. Bir de düşük seviyede emekli maaşı olanların durumunu konuşalım.

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Bilindiği gibi pandemi sürecinde en düşük seviyeden emekli maaşı alan vatandaşların durumlarına iyileştirme yapılmıştı. Bu bağlamda minimum emekli maaşı 1500 TL’ye çekilmişti.

Şimdi ise bu maaşların asgari ücret seviyesine gelmesi söz konusu. Daha doğrusu Türkiye Emekliler Derneğinin bu yönde bir talebi var. TÜED, Bağ-Kur ve SSK emeklilerinin maaşlarının asgari ücret seviyesine çekilmesi için çalışmalarını yürütüyor. Eğer istekleri kabul edilirse, en düşük emekli maaşı 2324 TL seviyesine çıkacak ve emekliler neredeyse 850 TL’lik bir zam almış olacaklar.

Tabii bu konuda henüz net bir gelişme yok. Dernek çalışmalarını sürdürüyor fakat yetkililerden henüz herhangi bir açıklama gelmedi.

Siz emekli maaşlarına yapılacak zamları yeterli buluyor musunuz? Ne kadar zam yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yazının altında yer alan yorum alanından bizimle paylaşabilirsiniz.

Emekli Maaşından Kesinti Sebepleri ve Kesinti Sorgulama

BAĞ-KUR’dan SSK’ya Geçiş ve Emekli Olma Şartları

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Yazımızı Puanlamak İster misiniz ?
[Total: 0 Average: 0]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.