E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

EMEKLİ OLURKEN YAPILMASI GEREKENLER

Şuan çalışmakta olan kişilerin hayali emekli olabilmektir. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli olabilmek için bazı şartları sağlamalıdırlar. Bu şartlar gereken prim gününü doldurmak, belirlenen yaşa gelmiş olmaktır. Kişiler bu şartları sağladıklarında emekli olabileceklerdir. Bu şartları sağladıktan sonra emekli olurken yapılması gerekenler bulunmaktadır. Yazının devamında emekli olurken yapılması gerekenleri kısa bir şekilde anlatacağız.

Emekli Olurken Yapılması Gerekenler

Emekli olurken yapılması gerekenler SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığına bağlı bulunan kişiler için her birinde farklılık göstermektedir.

SSK‘ ya bağlı bulunanlar için emekli olurken yapılması gerekenler de bazı belgeler istenecektir. Bu belgeler; gelir vergisinden muafiyet belgesi, sigortalı işten ayrılış belgesi, tahsis ve talep belgesi ve son olarak emekliliğe hak kazandığına dair belgedir. Bunları tamamlayıp ilgili kuruma götürmeniz gerekmektedir.

BAĞ-KUR’ a bağlı olanlar için emekli olurken yapılması gerekenlerde istenen belgeler; tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile sigortalılık belgesidir. Bu belgelerle ilgili kuruma başvuruda bulununuz.

Emekli Sandığına bağlı olanlar için emekli olurken yapılması gerekenlerde evrak takibinizi yapacağınız linki yazının sonunda verdik. Bu evrakları öğrenmek için yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayınız. Açılan sayfada kimliğimi şimdi doğrula butonu karşınıza çıkacaktır. Butona tıkladığınızda sizden TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz istenecektir. Bunları doğru bir şekilde doldurarak evrak takibinizi yapabilirsiniz. Eğer ki E-Devlet şifreniz yok ise E-Devlet şifrenizi PTT şubelerinden 2 TL ücret karşılığında alabilirsiniz.

Emekli Sandığı Evrak Takibi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Gülistan Aslan dedi ki:

    Primim ve yaşım doldu. Emeklilik için ne yapmam gerekiyor