E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

EMEKLİ SANDIĞI ASKERLİK BORÇLANMASI

Askerlik borçlanması, çalışan sigortalının işe ara verip askere gitmesi durumunda sigortalılık süresi askerlik boyunca kesintiye uğramaktadır. Askerde geçen sürenin sigorta yükümlüsü tarafından daha sonra ödenmesi durumuna denilmektedir. Askerlik borçlanması prim gün sayısına etki etmektedir. Yani emeklilik yaşı ile ilgilisi yoktur. Askerlik borçlanması ile gerekli prim gün sayısı sağlanıyor ise kişi emekli olabilmektedir. Emekli sandığı askerlik borçlanması için kişinin Emekli Sandığı kapsamında bulunması gerekmektedir. Askerlik borçlanması ile gerekli prim günlerinizi doldurabilirsiniz. Emekli Sandığı askerlik borçlanması ile ilgili bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Emekli Sandığı Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Emekli Sandığı askerlik borçlanmasını gerçekleştirebilmeniz için öncelikle SGK’ ya ilgili belge ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu belge “Askerlik Borçlanma Belgesi” olarak geçmektedir. Bu belgeyi SGK İl Müdürlüklerinden veya Emekli Sandığı Merkez Müdürlüklerinden temin edebilirsiniz. Belgeyi aldıktan sonra bağlı bulunduğunuz askerlik şubesine gidip onaylatmanız gerekmektedir. Askerlik borçlanma belgesini onaylattıktan sonra dosyanızın bulunduğunu SGK İl Müdürlüğüne vermeniz gerekmektedir. Tüm bu işlemler sonucu Emekli Sandığı askerlik borçlanması işlemini tamamlamış olacaksınız

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Cafer USLU dedi ki:

    Çanakkale-Çan Fen Lisesinde öğretmenlik yaparken 29.10.2016 tarihinde 675 sayılı KHK ile memuriyetten ihraç edildim.Doğum tarihim 14.11.1966dır.Memuriyete 11.09.1991 yılında başladım.1992 kasım ayında askere giitim.3 aylık temel eğitimden sonra askerliğimi öğretmen asker olarak tamamladım.
    Memuriyetten ihraç edildiğim 29.10.2016 tarihi itibariyle Milli Eğitim Bakanlığının Mebbis bilgilerine göre Emekliliğe esas hizmet yılım 24 yıl 11 ay 19 gün gözükmektedir.Emekliği yıl ve prim günü olarak hak edebilmek için 25 yıl olması gerekmektedir.Benim 11 günüm eksik görünmektedir.Memurluktan emeklliliği hak edebilmem(İkramiyemide alarak)için askerlik ödemesi veya başka türlü bir ödemeyle emekliliği hak edebilirmiyim.Bu şekilde olursa kaç yaşında emekli olabilirim.

    Khk İle ihraç edilen bir memur askerlik borçlanması yapabilirmi.Yaparsa nasıl, hangi belgelerle yapar.Çünkü formda kurum mühür ve onayı var.İhraç edilen memur bu bölümü kime onaylatacak.