E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

EMEKLİ SANDIĞI DOĞUM BORÇLANMASI

Sosyal Güvenlik Kurumu, sigortalı bayanlara doğum borçlanması yaparak emeklilikte tarihiyle kolaylık sağlamaktadır. 4C sigortalıları da Emekli Sandığı doğum borçlanması hakkından yararlanabilmektedir. Emekli Sandığı doğum borçlanması ile doğum yapan bayanlara iki çocuk için ikişer yıldan 4 yıl borçlanma hakkı verilmektedir. Böylece çalışan annelere önemli ölçüde kolaylık sağlanmış olundu.

Emekli Sandığı Doğum Borçlanması Şartları

Emekli Sandığı doğum borçlanması yapılabilmesi için bazı koşullar bulunmaktadır. Doğum borçlanması yapabilmek için gerekli olan bu koşulları şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Sigortalı bayanın doğumdan önce çalışmaya başlaması ve sigortalılık şartını yerine getirmesi,
  2. Doğumdan sonra primlerini ödemesi,
  3. Borçlanacağı sürede çocuğun yaşıyor olması gerekmektedir.

Emekli Sandığı doğum borçlanması, sigortalı kadının doğumdan sonraki 8 haftalık süreyi, çoğul gebelik durumunda 10 haftalık süreyi doğuma 3 hafta kadar çalışması durumunda, doğum sonrasında istirahat süresine eklenen süre de dahil olmak üzere toplamda 2 yıllık süreyi borçlanabilmektedir. Doğum borçlanması isteğinde bulunan kadın sigortalının doğum yaptığı tarihten sonra ödediği süreler borçlanma hesabında dikkate alınmaz. İlk doğumunu yapan kadın 2 yıllık süre dolmadan ikinci doğumunu yapması durumunda, iki doğum arasında geçen süreyle ikinci doğum için borçlanabileceği 2 yıllık sürenin toplamı kadar geçen süreyi Emekli Sandığı doğum borçlanması ile borçlanabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Emine özçelik dedi ki:

    Üç çocuktan yararlanıyorum 3600 fen şuan 55 yaşındayım kaç yaşında olurum.