E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

EMEKLİ SANDIĞI EVLİLİK YARDIMI

Emekli Sandığı evlilik yardımı, sosyal güvenlik kapsamında ölüm sigortası kollarından sağlanan bir yardımdır. Evlenme ödeneği ve evlenme ikramiyesi olarak da bilinir. 4C evlilik yardımı halk arasında çeyiz parası olarak da bilinir. Emekli Sandığı evlilik yardımı yani evlenme ödeneği, SGK kapsamında anne veya babasından aylık alan kız çocuklarının evlenmeleri durumunda verilen çeyiz parasıdır. 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’nun 90. Maddesi’ne göre, “Evlenmeleri sebebiyle dul ve yetim aylığı kesilen eş ve kız çocuklarla, anaya bir defaya mahsus olmak üzere almakta oldukları dul veya yetim aylıklarının on iki aylık tutarı evlenme ikramiyesi olarak ödenir.”

Emekli Sandığı Evlilik Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Emekli Sandığı evlilik yardımı yani evlenme ödeneğinden, sosyal güvenlik kapsamında anne veya babasından aylık gelir alan kız çocukları faydalanabilir. Erkek çocukları evlilik yardımı ödeneğinden faydalanamaz. Dul eşler tekrar evlenecek olsalar bile evlilik yardımından faydalanamazlar. Emekli Sandığı evlilik yardımı alabilmek için iki şart vardır. Bu şartlar; anne veya babasından ölüm aylığı almak ve bu aylığı alırkende evlenmektir.

Emekli Sandığı Evlilik Yardımı Fiyatı Ne Kadardır?

Emekli Sandığı evlilik yardımı fiyatı bir defaya mahsus olarak verilmektedir. En son almış oldukları aylığın 12 katı olarak hesaplanarak verilir. Örneğin; 600 lira ölüm aylığı alan bir kız çocuğu evlendiği zaman 7.200 lira 4C evlilik yardımı almış olacaktır. Emekli Sandığı evlilik yardımı bir defaya mahsus olmak üzere peşin olarak ödenir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Selma çalışkan dedi ki:

    Emekli sandigi ceyiz parasi sorgulama

  2. Okan dedi ki:

    Çeyiz ödeneği için başvuru yapali tam 5 ay oldu hala daha bi ödenek alamadım bununla ilgili bilgisi olan varmi